Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Narodowa zrzutka na Pałac Saski. Rząd czeka na darowizny od wszystkich Polaków

128
Podziel się:

Skąd zdobyć ogromne pieniądze na sztandarowy projekt PiS, jakim jest odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i sąsiadujących z nimi kamienic? Rząd liczy na pomoc wszystkich Polaków, którym oferuje odliczenie od dochodu darowizny na tę inwestycję - pisze "Gazeta Wyborcza".

Narodowa zrzutka na Pałac Saski. Rząd czeka na darowizny od wszystkich Polaków
Minister kultury Piotr Gliński (East News, Piotr Molecki)

Jak pisaliśmy na money.pl, odbudowa Pałacu Saskiego pochłonie fortunę. Koszt całego przedsięwzięcia (włącznie z odbudową sąsiedniego Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie) wyceniono na 2,45 mld zł. Taka kwota pada w uzasadnieniu do ustawy, na mocy której będzie przebiegać inwestycja.

Wydatki rozłożone są na dziesięć najbliższych lat. Pierwsze pieniądze, jak wynika z uzasadnienia do ustawy, zostały zabezpieczone już na rok 2021. Jest to aż 20 mln zł. W kolejnych latach kwoty rosną. W 2022 ma to być niemal 78 mln zł, w 2023 - 96 mln, w 2024 - 160 mln, w 2025 - niemal 462 mln, a w 2026 roku - aż 673 mln zł. Później koszty maleją. W 2027 roku wydatki mają sięgnąć niemal 525 mln zł, w 2028 - 368 mln, w 2029 - 38 mln, a w 2030 - niemal 31 mln zł.

Zobacz także: Tomasz Siemoniak o odbudowie Pałacu Saskiego: to jeden z wielu dmuchanym balonów PiS-u

Narodowa zrzutka na Pałac Saski

Okazuje się, że każdy podatnik może dołożyć do odbudowy coś od siebie. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wystarczy, że przy składaniu PIT za ubiegły rok odliczy od dochodu darowiznę na "przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie".

A dokładniej - na spółkę celową powołaną przez skarb państwa do przeprowadzenia tej inwestycji. Łączna wartość darowizn nie może przekroczyć 6 proc. wartości dochodu podatnika. Do tego limitu nie wlicza się darowizn przekazywanych na walkę z COVID-19, a także tych na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów - podaje dziennik.

Gazeta przypomina artykuł historyka Adama Leszczyńskiego z OKO.press, który stwierdził, że "obecna władza próbuje w ten sposób w iść w ślady ekipy Edwarda Gierka, która pół wieku temu zarządziła odbudowę Zamku Królewskiego ze składek społeczeństwa".

Leszczyński zwrócił uwagę, że takie zbiórki mają w Polsce długą tradycję. "Dzięki nim powstały m.in.: pomnik Adama Mickiewicza przy Krakowskim Przedmieściu (odsłonięty w 1898 r.), gmach Filharmonii Warszawskiej (otwarty w 1901 r.) czy Dom Partii - główna siedziba PZPR (1948 r.)" - czytamy.

Pałac Saski w Warszawie

Pałac Saski miał bogatą historię, był m.in. rezydencją królów z dynastii Sasów, a w XIX wieku tu była pierwsza polska giełda. Pałac przed II wojną zajmował centralną część zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Po Powstaniu Warszawskim Niemcy wysadzili ją w powietrze. Z całej zabudowy pozostał tylko fragment arkad Pałacu Saskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Zgodnie z treścią specustawy, grób ma pozostać nienaruszony. Sam pałac ma zostać odbudowany w kształcie, jaki miał 31 sierpnia 1939 roku. Ma się to stać do 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
oki
12 miesięcy temu
Skoro napisano już artykuł pt. "Narodowa zrzutka na Pałac Saski" w dobrym tonie było by umieszczenie linka umożliwiającego przekazanie darowizny, chyba ze to tylko aluzja co do pamięci historycznej..
Marek
rok temu
Wspaniale.
Anna N
rok temu
Ale gdzie można wysłać darowiznę na pałac saski? Od kilku miesięcy nie mogę znaleźć, a byłoby spełnieniem marzeń, gdybym mogła się dołożyć do odbudowy ukochanego miasta
Purysta
2 lata temu
Wiele starych osób w Warszawie na prawym brzegu Wisły nie ma CO i ogrzewa tylko jedną lub dwie izby prądem, nie mają też WC czy łazienek...
TakToJa
2 lata temu
Ja tam nie widzę w tym niczego szokującego. Sam z chęcią się dorzucę. Jak ktoś nie chce to nie musi. Tylko po co takie osoby się wtedy w ogóle wypowiadają??
...
Następna strona