Notowania

NBP zasili banki. Rekomenduje rządowi radykalne kroki

Narodowy Bank Polski uruchomił dodatkowe instrumenty mające zabezpieczyć banki. Zarekomendował również rządowi zawieszanie podatków i składek. Pod rozwagę poddał także obniżenie pensji pracownikom w zagrożonych przedsiębiorstwach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes NBP Adam Glapiński (Fot: Piotr Molecki/East News)

Narodowy Bank Polski przyznał, że sytuacja polskiej gospodarki się pogarsza. "Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia publicznego i wymaga stanowczych reakcji" - zaznaczył bank centralny w poniedziałkowym komunikacie.

Uruchomił dodatkowe instrumenty mające zabezpieczyć płynność finansową banków. Jednym z nich jest operacja zasilająca banki poprzez tzw. operacje repo, polegające na sprzedaży papierów wartościowych i jednoczesnym zobowiązaniu się do ich odkupienia w konkretnym czasie w przyszłości.

NBP zdecydował o wykorzystaniu dodatkowych instrumentów w zw. z koronawirusem

Jak zapowiedział NBP, wdrożony ma zostać "na dużą skalę" zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym oraz kredyt wekslowy dla banków, który "będzie umożliwiać refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego". Aby uzyskać dodatkowy bufor środków dla banków bank centralny zaproponował Radzie Polityki Pieniężnej "istotne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz podniesienie oprocentowania rezerwy".

Odroczenie spłat kredytów i zawieszenie podatków

NBP zarekomendował pewne rozwiązania także rządowi. Wśród nich miałoby być zawieszanie podatków i składek na ZUS i Pracownicze Plany Kapitałowe. "Firmy, które znajdą się w trudnej sytuacji i tak nie zapłacą podatków, a bez tego rozwiązania grozić im będzie upadłość" - argumentuje.

Szef NBP Adam Glapiński zabrał głos ws. stóp procentowych
Glapiński za obniżeniem stóp. Ważna deklaracja szefa NBP

Pozytywnie odniósł się do zapowiadanego przez banki wdrożenia odroczenia w spłatach kredytu. "Wsparciem dla banków mogłoby być zredukowanie lub zawieszenie podatku bankowego, w szczególności w zakresie ekspozycji korporacyjnych" - zaznacza NBP.

Obniżenie pensji

Podczas gdy wakacje kredytowe, zwieszenie podatków będą raczej odbierane pozytywnie, w rekomendacjach banku centralnego pojawiły również bardziej kontrowersyjne z punktu widzenia obywateli rozwiązania. NBP zarekomendował, by "w uzasadnionych przypadkach" umożliwić przedsiębiorstwom "obniżenie wynagrodzenia (nie niżej niż płaca minimalna) na określony okres, przy obowiązku późniejszego wyrównania". Bank centralny ocenił, że są to "dość radykalne" kroki, ale jego zdaniem jednocześnie "z pewnością korzystniejsze niż upadłość i bezrobocie".

Zdaniem banku należałoby także rozważyć kompensowanie przedsiębiorcy przez ZUS kosztów absencji związanej z epidemią koronawirusa już od pierwszego dnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: nbp, podatki, zus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-03-2020

Mafia PiSObniżenie pensji- zacznij od siebie i swoich aniołków!

16-03-2020

EndriuA co z pensją Kurskiego i sekretarek NBP

17-03-2020

ObywatelA może tak od prezesów zacząć

Rozwiń komentarze (567)