Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Glapiński za obniżeniem stóp. Ważna deklaracja szefa NBP

- Moim zdaniem Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę, obniżając stopy procentowe - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla PAP, opublikowanym na stronie banku. To zmiana stanowiska, bo dotąd szef banku centralnego był zwolennikiem pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Szef NBP Adam Glapiński zabrał głos ws. stóp procentowych (Fot: Rafał Guz)

- Główne banki centralne łagodzą obecnie politykę pieniężną obniżając stopy, a niektóre także poprzez operacje zasilające w płynność banki oraz zwiększenie skupu aktywów. W Polsce banki nie mają problemów płynnościowych. Jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi do odpowiednich działań. Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę, obniżając stopy procentowe - powiedział szef NBP.

Premier zapewnił, że sklepy i banki nadal będą czynne. Ograniczenia dotyczą centrów handlowych
Koronawirus. Rząd częściowo zamyka galerie handlowe i restauracje

W piątek rząd zadecydował o specjalnych środkach bezpieczeństwa, które mają ograniczać rozprzestrzenianie się wywoływanej przez koronawirus choroby Covid-19. Są to przywrócenie kontroli na granicach, zamknięcie granic dla cudzoziemców, zamknięcie nieba dla komercyjnych lotów międzynarodowych, ograniczenie działalności centrów handlowych, zamknięcie restauracji, barów, pubów i kasyn oraz ograniczenie zgromadzeń powyżej 50 osób.

Zobacz także: Walka z koronawirusem w Polsce. Minister zdrowia: kupujemy wszystko, co jest na rynku

Glapiński przyznał, że te działania "będą powodowały krótkotrwałe zaburzenia gospodarcze, bo części osób będzie trudniej pracować, część firm ograniczy sprzedaż, spadnie popyt na ich produkty, a także mogą się pojawić problemy z tzw. łańcuchem dostaw". - Mamy świadomość, że sytuacja przedsiębiorstw pogorszy się. Szczególnie będzie to dotyczyć transportu i części usług. Niekorzystnie będzie na nas oddziaływać także istotne pogorszenie koniunktury w otoczeniu naszej gospodarki, zwłaszcza w strefie euro - dodał.

Dlatego - jego zdaniem - trzeba szybko podjęć działania, które ograniczą te negatywne skutki.

- Wprowadzamy nową zasadę, jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nasza granica jest zamknięta - mówił na specjalnej konferencji minister Kamiński.
Koronawirus w Polsce. Rząd przywraca granice z państwami UE i zamyka je dla cudzoziemców

Prezes NBP zapewnił także, że nie ma żadnego ryzyka, że gotówki zabraknie. - Obecnie jest ona dostarczana do banków komercyjnych na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń. Z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach, mogą występować chwilowe opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę, ale nie ma mowy o jakichkolwiek trwałych problemach. Jednocześnie nie ma żadnych zaburzeń w działaniu systemu płatniczego - zapewnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

gutekCzyli okradanie Polaków z ich oszczędności będzie jeszcze większe, robią nam Wenezuelę stopy w dół inflacja w górę; wypłacajmy swoje oszczędności z … Czytaj całość

13-03-2020

EnDoprowadzi to do 10% inflacji. Pseudoekonomisci z PiS

13-03-2020

mikiczy muszę dopłacić do swojej lokaty??

Rozwiń komentarze (156)