Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Nie będzie podatku od umorzonych subwencji z tarczy finansowej

3
Podziel się:

Ministerstwo finansów opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego zaniechania poboru podatku od umorzonych subwencji w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nie będzie podatku od umorzonych subwencji z tarczy finansowej
Nie będzie podatków od Tarczy Finansowej. (Pixabay, fabryka pracownik praca)

"Proponuje się, aby adresatami projektowanego zaniechania byli przedsiębiorcy, beneficjenci wsparcia w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0, dla których wartość umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustaw o podatkach dochodowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podatki nie będą pobierane w przypadku dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Zdaniem autorów projektu, zaniechanie poboru tego podatku to działanie umotywowane koniecznością wsparcia przedsiębiorców w czasie kryzysu wywołanego pandemią, który uniemożliwił prowadzenie działalności w dotychczasowym kształcie.

Zobacz także: Umorzenia z subwencji ruszyły. "Mamy twarde dane, nie ma możliwości kombinowania"

"Zaniechanie poboru podatku zapewni podmiotom gospodarczym zwiększone możliwości finansowania działalności, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój i poziom zatrudnienia, a w konsekwencji powinno przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Rozporządzenie może mieć wpływ na rynek pracy, ponieważ poprawa sytuacji finansowej firm pozwoli na utrzymanie dotychczasowej liczby etatów, a może nawet na zwiększenie zatrudnienia.

Według projektu rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Pod koniec czerwca prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys informował, że zwolnienie subwencji udzielonych z Tarczy PFR z podatku dochodowego to co najmniej 8 mld zł korzyści podatkowych dla firm poszkodowanych pandemią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
beret
3 lata temu
tarcza 1.0 nie była uzależniona od PKD, my wysłaliśmy, dotację otrzymaliśmy i teraz cieszymy się z dobrych regulacji umorzenia środków. Dużo zależy też od księgowych, zamiast narzekać trzeba stanąć w Prawdzie i działać. nie mam nic przeciwko osłonowym PFR, z których korzystam i przetrwaliśmy.
olo999
3 lata temu
Taaa haha, śmieszne. Najpierw trzeba mieć tą subwencję, dostać ją. Nie mam i wielu innych bo kody PKD i inne bzdury nawet przy spadku dochodów, przychodów czy jak by tego nie nazwał 100%!!! Skandal z tymi tarczami. Jeden pracuje i dostaje zwolnienia i pomoc pieniężną a inny ma uziemiony biznes, spadek 100% i musiał płacić Zus, księgową i część dzierżawy i zero pomocy finansowej. Normalnie Prawo i Sprawiedliwość pełną gębą!!!
victor
3 lata temu
Zapewne dlatego experci zza wielkiej wody twierdza, ze po kryzysie wirusa-19 na ktorego chcac ratowac gospodarki rzady wydaly krocie...przyjdzie kryzys ekonomiczny i jak twierdza tak jak UE w roku 2009 niemal sie nie rozpadla tak teraz rozpasc sie moze.