Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Nieoczekiwany ruch fiskusa. Chodzi o ulgę w PIT

25
Podziel się:

Informacja, którą przekazał resort finansów, ucieszy osoby chcące skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Określił bowiem, jakie wydatki można ponieść, żeby zmniejszyć należny podatek. Na liście jest m.in zakup i instalacja kuchenki, okapu, mebli na wymiar czy oświetlenia.

Nieoczekiwany ruch fiskusa. Chodzi o ulgę w PIT
Wydano interpretacją podatkową, określającą jakie wydatki można ponieść, żeby zmniejszyć należny podatek od sprzedaży nieruchomości (Adobe Stock, Monika Gruszewicz)

Przypomnijmy, że podatnik, który sprzeda nieruchomość przed upływem 5 lat od jej zakupu, powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży. Swego rodzaju "kołem ratunkowym" dla podatników może być ulga mieszkaniowa, która pozwala na pomniejszenie należnego podatku. Można z niej skorzystać, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę.

Ministerstwo Finansów wydało właśnie interpretację, w której doprecyzowuje katalog wydatków, jakie podatnik może ponieść, aby pomniejszyć należny podatek.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Ulga mieszkaniowa. Co można odliczyć

"Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia 'remont' oraz 'budowa', nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania" - wskazał cytowany w informacji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Powiedział, że interpretacja ogólna, którą właśnie wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki, jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Napisano, że do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe, dokona zakupu i instalacji między innymi: kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej czy płyty indukcyjnej; piekarnika; szafki stanowiącej element mocowania umywalki; oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych; okapu lub pochłaniacza; mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. mebli pod wymiar.

Zaznaczono, że w świetle interpretacji ogólnej wydatki te stanowić będą wydatki na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 ustawy PIT. "Dzięki temu wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
oossaa
2 lata temu
Nic nowego nie powiedzieli, takie rzeczy już się odlicząło kilka lat temu. Teraz po prostu przyznali rację podatnikom którzy tak robili
Daniel
2 lata temu
Kupiłem mieszkanie na kredyt hipoteczny na 30 lat. Sam muszę zapracować by to mieszkanie umeblować, wyposażyć. Wydaje mi się, że państwo powinno mi w tym pomóc a nie dawać tylko szansę dla tych, którzy tylko kupują i sprzedają. Przecież to jest chore!!!!! A ludzie niech dalej im wierzą, a inni będą musieli za to zapłacić podwójnie. Niech każdy robi wszystko uczciwie to wtedy coś z tego będzie. Masakra...
moras ty gola...
2 lata temu
nie zabrałeś paragonu lub faktury ? skarbówka na koniec roku powie że to twój problem. mafijne metody
polak
2 lata temu
Na koniec roku podaja taka informację gdy ludzie nie pobrali faktur i nie maja już paragonów zakupu. Tak tylko może byc w Polsce!
Hio
2 lata temu
Ktos tu z PiS będzie remontować dom
...
Następna strona