Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa matryca stawek VAT. Polska Izba Handlu apeluje o kolejne przesunięcie

Nowa matryca stawek podatku VAT już raz została przesunięta. Obecny termin jej wprowadzenia to 1 lipca. Polska Izba Handlu chce jednak dalszego odroczenia do 1 października 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Obecny termin wprowadzenia matrycy to 1 lipca.

"W związku z licznymi apelami przedsiębiorców napływającymi do nas zwróciliśmy się dzisiaj do Ministerstwa Finansów z prośbą o przesunięcie terminu stosowania nowej matrycy stawek VAT na 1 października 2020 r." - poinformowała na Twitterze Polska Izba Handlu.

Termin jej wprowadzenia już raz został przesunięty. Pod koniec marca bieżącego roku resort zdecydował, że nowym terminem będzie 1 lipca 2020 r.

Jak informował wówczas minister finansów Tadeusz Kościński, decyzja ta była podyktowana troską o firmy, by te "nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie".

- Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników - tłumaczył wówczas wiceminister finansów Jan Sarnowski.

"Obecna sytuacja wielu przedsiębiorców związana z funkcjonowaniem w nowych warunkach nadal wymaga podejmowania działań skierowanych na zmniejszenie obciążeń administracyjnych i organizacyjnych. Wprowadzanie nowej matrycy stawek VAT bez wątpienia jest takim obciążeniem dlatego postulujemy aby przesunąć ten termin podobnie jak uczyniono to z obowiązkiem stosowania nowych struktur JPK V7M i JPK V7K." - przekonuje w piśmie Maciej Ptaszyński Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Handlu.

Jak argumentował, kolejne przesunięcie terminu do 1 października dałoby, więcej czasu na "dostosowanie się do obowiązków i wymagań związanych z nowymi zasadami, takimi jak aktualizowanie danych w systemach księgowych czy magazynowych, a także związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek VAT".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: matryca vat, vat, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2020

RR20A czy w tych socjalistycznych pałach nie zaświta pomysł żeby w ogóle odstąpić od osłabiających naszą gospodarkę działań ministerstwa finansów jakimi … Czytaj całość

09-06-2020

olo BSpecjaliści od rzucania kłód pod nogi.

09-06-2020

BabkaPIS tworzy nowe obowiązki dla przedsiębiorców brawurowo.

Rozwiń komentarze (12)