Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Nowa matryca stawek VAT. Polska Izba Handlu apeluje o kolejne przesunięcie

12
Podziel się:

Nowa matryca stawek podatku VAT już raz została przesunięta. Obecny termin jej wprowadzenia to 1 lipca. Polska Izba Handlu chce jednak dalszego odroczenia do 1 października 2020 r.

Obecny termin wprowadzenia matrycy to 1 lipca.
Obecny termin wprowadzenia matrycy to 1 lipca. (Fotolia)

"W związku z licznymi apelami przedsiębiorców napływającymi do nas zwróciliśmy się dzisiaj do Ministerstwa Finansów z prośbą o przesunięcie terminu stosowania nowej matrycy stawek VAT na 1 października 2020 r." - poinformowała na Twitterze Polska Izba Handlu.

Termin jej wprowadzenia już raz został przesunięty. Pod koniec marca bieżącego roku resort zdecydował, że nowym terminem będzie 1 lipca 2020 r.

Jak informował wówczas minister finansów Tadeusz Kościński, decyzja ta była podyktowana troską o firmy, by te "nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie".

- Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników - tłumaczył wówczas wiceminister finansów Jan Sarnowski.

"Obecna sytuacja wielu przedsiębiorców związana z funkcjonowaniem w nowych warunkach nadal wymaga podejmowania działań skierowanych na zmniejszenie obciążeń administracyjnych i organizacyjnych. Wprowadzanie nowej matrycy stawek VAT bez wątpienia jest takim obciążeniem dlatego postulujemy aby przesunąć ten termin podobnie jak uczyniono to z obowiązkiem stosowania nowych struktur JPK V7M i JPK V7K." - przekonuje w piśmie Maciej Ptaszyński Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Handlu.

Jak argumentował, kolejne przesunięcie terminu do 1 października dałoby, więcej czasu na "dostosowanie się do obowiązków i wymagań związanych z nowymi zasadami, takimi jak aktualizowanie danych w systemach księgowych czy magazynowych, a także związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek VAT".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

vat
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
ja
4 lata temu
W Polsce dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników podnosząc płace minimalne. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
kktdx
4 lata temu
Kłamliwy bełkot, przesuwają, bo kasy nie mają.
Bosu
4 lata temu
Kłamstwo i propaganda, nikt nie chce przesunięcia.
Roman
4 lata temu
Ja przedsiębiorca APELUJĘ o pozostawienie daty 1 lipca.
Kurcze
4 lata temu
Przedsiębiorcy to chcą jednej stawki a nie pięciu! Co za stek bzdur.