Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Nowa stawka PIT. Podatek dochodowy od osób fizycznych w dół. Ile zyska podatnik i od kiedy?

23
Podziel się:

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) zostanie obniżony z 18 na 17 proc. Jak wskazuje resort finansów, dzięki nowym propozycjom, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto.

Nowa stawka PIT. Podatek dochodowy od osób fizycznych obniżony
Nowa stawka PIT. Podatek dochodowy od osób fizycznych obniżony (East News, Adam Wysocki)
bEEjrYzp

Jak informowaliśmy w połowie lipca, Rząd uchwalił projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku PIT z 18 na 17 proc.

- Pokazujemy, że jak o czymś mówimy, to to realizujemy. Wiarygodność to znak rozpoznawczy tego rządu - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

Obniżka stawki PIT według szacunków obejmie ok. 25 mln podatników. Zmiana dotyczy osób zarabiających do 85 528 zł rocznie. Dla podatników z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 proc.

bEEjrYzr

Zobacz: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

Nowa stawka PIT. Podatek dochodowy od osób fizycznych obniżony. Ile zyska podatnik i od kiedy?

Obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 do 17 proc. ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

- W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli "do ręki". Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT – podkreślał minister finansów Marian Banaś, cytowany w komunikacie resortu.

bEEjrYzx

Obniżka PIT będzie dotyczyła przychodów rozliczanych według skali podatkowej, uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, umowy o dzieło), z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych oraz z emerytury i renty.

Roczny zysk po obniżce PIT podatnika, który zarabia 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.), wyniesie 472 zł. Przy zarobkach 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.), będzie to rocznie 732 zł.

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, ustawa dotycząca nowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych ma wejść w życie 1 października 2019 r.

bEEjrYzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEjrYzS
podatki
pit
KOMENTARZE
(23)
KA
2 lata temu
WY DARMOZJAZDY 500 PLUS WAM ZA MAŁO TYLKO BRAC BRAC !!
ANTY PIS
2 lata temu
PATOLE DO ROBOTY A NIE LICZYC NA DAWANIE Z NASZYCH PODATKOW DO ROBOTY ŁOPATY BRAC I SPRZATAC
oli
2 lata temu
@ROBI - teraz też nie dostajesz, po prostu zabierają Ci więcej w innych ukrytych podatkach i opłatach ;)
bEEjrYzT
!!!!!!!
2 lata temu
Lemingi o mentalnosci zlodzieja jak zwykle wyja. Ale mam dla was wiadomosci. Platfusy juz nigdy, powtarzam nigdy nie wroca do wladzy!
maxdj
2 lata temu
A przy podatku liniowym 19% to nie łaska. Przedsiębiorcy dający miejsca pracy to gorszy sort czy jak to rozumieć? Kiedy to państwo zrobi cos dla zatrudniających te rzesze socjalnych pracowników którzy dostają to na jedno to na drugie?
...
Następna strona