Notowania

podatki
05.08.2019 12:18

Nowa stawka PIT. Podatek dochodowy od osób fizycznych w dół. Ile zyska podatnik i od kiedy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) zostanie obniżony z 18 na 17 proc. Jak wskazuje resort finansów, dzięki nowym propozycjom, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowa stawka PIT. Podatek dochodowy od osób fizycznych obniżony (Fot: Adam Wysocki)

Jak informowaliśmy w połowie lipca, Rząd uchwalił projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku PIT z 18 na 17 proc.

- Pokazujemy, że jak o czymś mówimy, to to realizujemy. Wiarygodność to znak rozpoznawczy tego rządu - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

Obniżka stawki PIT według szacunków obejmie ok. 25 mln podatników. Zmiana dotyczy osób zarabiających do 85 528 zł rocznie. Dla podatników z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 proc.

Zobacz: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

Nowa stawka PIT. Podatek dochodowy od osób fizycznych obniżony. Ile zyska podatnik i od kiedy?

Obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 do 17 proc. ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

- W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli "do ręki". Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT – podkreślał minister finansów Marian Banaś, cytowany w komunikacie resortu.

Obniżka PIT będzie dotyczyła przychodów rozliczanych według skali podatkowej, uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, umowy o dzieło), z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych oraz z emerytury i renty.

Roczny zysk po obniżce PIT podatnika, który zarabia 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.), wyniesie 472 zł. Przy zarobkach 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.), będzie to rocznie 732 zł.

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, ustawa dotycząca nowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych ma wejść w życie 1 października 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, pit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2019

ROBIOd PO nie dostałem nic przez 8 lat !

05-08-2019

PoznańA inne daniny do góry !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ha ha ha Tak na tą bande nie zagłsuje !!!!

05-08-2019

Robert"Zmiana dotyczy osób zarabiających do 85 528 zł rocznie. Dla podatników z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)