Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Nowa stawka PIT. Rząd zdecydował

80
Podziel się

Od przyszłego roku Polacy zapłacą mniejszy PIT. Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zatwierdził projekt ustawy zakładający obniżkę PIT-u z 18 proc. na 17 proc. Zmieni się również koszt uzyskania przychodu i to na korzyść pracownika.

Od przyszłego roku Polacy zapłacą mniejszy PIT - rząd chce obniżyć go z 18 na 17 proc.
Od przyszłego roku Polacy zapłacą mniejszy PIT - rząd chce obniżyć go z 18 na 17 proc. (WP.PL)
bDnskWmt

Rząd uchwalił projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. na 17 proc. To pokłosie tzw. piątki Kaczyńskiego, zapowiadanej od lutego.

Wpływ nowych zasad odczuje większość Polaków, ponieważ według szacunków skorzysta z nich ok. 25 mln podatników. Zmiany obejmą wszystkich zarabiających do 85 528 zł rocznie. Z kolei dla osób z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 proc.

bDnskWmv

Projekt ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

"Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych" – wytłumaczył rząd.

Zobacz także: Zobacz także: "Rząd zachęca aby wyjść z szarej strefy"

Minister finansów Marian Banaś przekonywał, że ustawa będzie korzystna dla polskiej gospodarki, a dodatkowo zachęci Polaków do pozostania w kraju.

bDnskWmB

- Obniżenie stawki z 18 na 17 to jest też wielkie przedsięwzięcie naszego rządu, zachęcające do tworzenia tutaj biznesu, pozostawania w Polsce. To będą też znaczne oszczędności - doskonale wiemy, że w tej pierwszej stawce podatkowej 18 płacimy podatki. Jeden procent to jest też znaczna kwota dla każdego obywatela, który będzie mógł te pieniądze wydać na rynek. A wiemy, że konsumpcja jest jednym z elementów bardzo ważnych, który nakręca gospodarkę. I powoduje, że mamy coraz większą produkcję, a przez to później lepszą sprzedaż i z tego tytułu podatki trafiają też do budżetu państwa - przekonywał minister Banaś na antenie TVP Info.

To niejedyna pozytywna zmiana dla podatników – zmienią się również przepisy odnośnie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Projekt przewiduje ponad dwukrotny wzrost wysokości kosztów. Dotychczasowa ich wysokość nie zmieniła się od ponad dekady i obecnie wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a mają wzrosnąć do 250 zł.

bDnskWmC

Jest jednak pewien haczyk. Jak informowaliśmy na money.pl, zmiany podatkowe będą kosztować państwo niemal 10 mld złotych. Zmiana podstawowej stawki PIT z 18 na 17 proc. obciąży budżet o 6,3 mld zł, na co "złożą" się państwo (w wielkości 3,13 mld zł), samorządy terytorialne (3,12 mld zł) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia (50 mln zł).

Podwyższenie kosztów uzyskania przychodu będzie kosztować 3,4 mld zł i ten wydatek solidarnie opłacą państwo z samorządami po 1,7 mld zł.

Od sierpnia natomiast ma już obowiązywać ustawa zwalniająca z podatku PIT osoby do 26. roku życia. Ustawę przegłosował Senat i czeka ona do podpisu na biurku Prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnskWmD
bDnskWmW
KOMENTARZE
(80)
Darek
rok temu
Kiedy kwota wolna od podatku dla wszystkich na poziomie poselskim. Chyba mamy równość?
Dom
rok temu
Zyskam 12 zl na miesiac a damula z sejmu 31 tys.ot taka ci u nas sprawiedliwosc etapu dobrej zmiany.
Patriota
rok temu
Kiedy wreszcie będzie podniesiona kwota wolna od podatku????!!!!!
bDnskWmX
podatnik
rok temu
Kiedy 30451 zł kwota wolna od podatku dla wszystkich emerytów ? Kwota wolna od podatku 30451 zł to kwota wolna przysługująca posłom i senatorom. Oznacza, że posiadają oni dziesięciokrotnie wyższą kwotę wolną od podatku od innych obywateli.
Blanka
rok temu
A ja tylko pytam tak od trzech lat, kiedy zobaczę 8000 zl kwoty wolnej od podatku oszuści.
...
Następna strona