Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Prezent od rządu dla najmłodszych. Zerowy PIT da nawet 6,5 tys. zł ekstra w tym roku

1
Podziel się:

0 proc. PIT dla osób do 26. roku życia zacznie obowiązywać już w tym roku - przepisy mają wejść w życie 1 sierpnia. To oznacza, że najmłodsi pracownicy mogą liczyć na wypłaty wyższe nawet o 6414 zł.

Studenci - to jedna z grup, która skorzysta ze zwolnienia
Studenci - to jedna z grup, która skorzysta ze zwolnienia (Shutterstock.com, Ditty_about_summer)

Zwolnienie osób do 26. roku życia z płacenia podatku dochodowego zapowiedział jeszcze w lutym premier Mateusz Morawiecki. Był to jeden z elementów tzw. nowej piątki PiS. Po kilku miesiącach dyskusji i "kalibracji" pomysłu oraz wymianie szefa resortu finansów rząd przyspiesza. Ustawa ma zostać błyskawicznie przyjęta i obowiązywać od 1 sierpnia tego roku.

Projekt ustawy przewiduje, że przychody do kwoty 85 528 zł będą zwolnione z opodatkowania, jeśli będą pochodzić z umowy o pracę, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Każda złotówka powyżej tego limitu będzie już obłożona 32 proc. podatku. To oznacza, że młody człowiek zatrudniony na umowę o pracę i zarabjący dokładnie 85 528 zł w przyszłym roku zyska 15 395,04 zł, które dotychczas oddawał państwu w formie PIT.

W tym roku kwota będzie jednak niższa - ustawa ma bowiem obowiązywać jedynie przez 5 miesięcy. W efekcie limitem będzie 35 656,67 zł, co da młodemu człowiekowi ponad 6400 zł "zysku" w tym roku.

Zobacz także: Oglądaj też: Nowy minister finansów będzie szukał pieniędzy.

Skorzystanie z ulgi ma być maksymalnie uproszoczone - wystarczy, że uprawniony do zwolnienia złoży u pracodawcy odpowiednie oświadczenie. Jeśli tego nie zrobi, pieniądze odzyska przy rozliczaniu deklaracji rocznej.

Zwolnienie z podatku nie zwolni z konieczności odprowadzania składek na ZUS i NFZ. Ze zmiany ma skorzystać, według szacunków Ministerstwa Finansów, 2 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
tedi
5 lata temu
To nie jest prezent od rządu !!! To jest prezent od całego narodu, który płaci ogromne podatki a z których zamiast budować przedszkola czy szpitale rozdaje się kasę na prawo i na lewo bez opamietania. Ono nadejdzie, choć jeszcze nie teraz i będzie płacz i zgrzytanie zębów. Ale wtedy będzie już za późno.