Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Nowe zwolnienie z PIT. Decyzja w ostatniej chwili

6
Podziel się:

Na tydzień przed końcem terminu na rozliczenie z fiskusem opublikowano rozporządzenie ministra finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty podatku PIT od laptopów dla czwartoklasistów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowe zwolnienie z PIT. Decyzja w ostatniej chwili
Od "laptopów dla ucznia" trzeba było zapłacić podatek. Zmienili przepisy (Getty Images, 10 000 Hours, Kinga Krzemińska)

"DGP" zwraca uwagę, że rozporządzenie zostało opublikowane w ostatniej chwili. Jego zapisy wchodzą w życie z dniem 23 kwietnia, gdy tymczasem z fiskusem trzeba się rozliczyć do końca miesiąca.

W rozporządzeniu napisano:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2024 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne z tytułu otrzymania komputerów przenośnych typu laptop albo bonów na ich zakup.

-Dz.U. 2024 poz. 608

Na te przepisy czekali rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy dla czwartoklasistów albo bon na zakup laptopa. W myśl przepisów podatkowych uzyskali dodatkowy przychód w rozumieniu ustawy PIT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Podatek od laptopa dla ucznia? Zmienili przepisy

"Laptop dla ucznia" był jednym z flagowych programów rządu PiS. Na początku roku szkolnego, tuż przed wyborami parlamentarnymi, uczniom klas czwartych przekazano laptopy. Miały trafić w ręce 400 tys. dzieci.

W styczniu nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosili koniec programu. Oznacza to, że we wrześniu uczniowie nie dostaną laptopów. Pozostało jednak pytanie, czy składając PIT za 2023 r. rodzice obdarowanych uczniów będą musieli zapłacić podatek.

Redakcji biznesowej tvn24.pl resort przekazał, że "prace nad projektem rozporządzenia rozpoczęły się niezwłocznie po zdiagnozowaniu braku niezbędnych rozwiązań podatkowych w tym projekcie, które zapewniłyby neutralność podatkową dla osób, które otrzymały omawiane świadczenia na podstawie ustawy o wsparciu".

Klęska programu "Laptop dla ucznia"

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Mają być one kupowane centralnie, a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia ma odbywać się na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.

W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupione zostały dzięki mechanizmowi prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
jalu
4 tyg. temu
no tak WYBORY blisko, kiełbasy wyborczej cd., ciekawe co jeszcze wymyślą przed ucieczką do brukseli, może wreszcie paliwo PO 5,19 zł, kwota wolna od POdatku 60.000 zł i takie tam drobne obietnice ):
Miks
4 tyg. temu
Bandyckie państwo zawsze ma w genach okradanie podatników publikując w ostatniej chwili ulgi podatkowe...
Michał
4 tyg. temu
Skoro rodzice nie muszą to inni też nie, np. nauczyciel? Jak prezenty to prezenty!
Grazia31
4 tyg. temu
Brawo za refleks ;)
Mila
4 tyg. temu
Morawiecki nie miał środków z KPO, a program zakupu laptopów dla dzieci był. Rotacyjna KOalicja otrzymała środki, ale laptopów dla dzieci nie będzie. Rozumiecie już o co chodzi??? O tym były jesienne wybory.... Teraz nie płakać, uśmiechać się i kleić na klapę serduszko.....