Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NSA sprawdzi, czy blokada konta podatnika przez skarbówkę była zasadna

48
Podziel się:

Naczelny Sąd Administracyjny zmienia swoje podejście do blokad kont podatników. Teraz NSA sprawdzi nie tylko przedłużenie tzw. krótkiej blokady, ale także jej zasadność.

NSA zmienia swoje podejście do tzw. procedury STIR (zdjęcie ilustracyjne).
NSA zmienia swoje podejście do tzw. procedury STIR (zdjęcie ilustracyjne). (Fotolia)
bEEvzzRx

O zmianie kursu NSA informuje "Rzeczpospolita". Chodzi o tzw. procedurę STIR, czyli narzędzia do monitorowania systemów bankowych, które mają sprawdzać, czy podatnik nie wykorzystuje ich do wyłudzeń skarbowych. Pozwala on zablokować konta bankowe podejrzewanych o nieuczciwość na 72 godziny, a w przypadku przedłużenia blokady - nawet na trzy miesiące.

Fiskus może sięgać po tę "broń atomową" od dwóch lat. Podatnicy składali skargi do sądów na wykorzystywanie tej procedury przez skarbówkę.

Jak podaje "Rz", podatnicy kwestionowali jej zasadność. I chociaż w orzecznictwie pojawiła się wątpliwość, czy sądy administracyjne powinny sprawdzać też przesłanki ustanowienia tzw. krótkiej blokady, to jednak w większości przypadków uznawały one, że nie powinny.

bEEvzzRz
Zobacz także: Zobacz też: Kryzys spustoszył centra handlowe. "Wrócą ulice kupieckie"

Sytuację zmienić może tezowane orzeczenie NSA. Sąd ten potwierdził, że jeżeli podatnik zaskarży zasadność przedłużenia blokady, to sąd administracyjny ma prawo zbadać jej legalność.

bEEvzzRF

NSA wskazało, że w tym przypadku podatnik był pozbawiony prawa do sądu, co jest naruszeniem zasad konstytucyjnych. Wyrok jest prawomocny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEvzzRG
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEEvzzSa
KOMENTARZE
(48)
iq
rok temu
Banki w Polsce bezrefleksyjnie blokują konta natychmiast jak jakikolwiek urząd im każe. Byle kto, sołtys, wójt, Sanepid. Gdybym miał jakieś większe pieniądze, to nigdy w polskich bankach nie będę ich trzymał.
wojtek
rok temu
Państwo nieprzyjazne Polakom
aaben
rok temu
"jeżeli podatnik zaskarży zasadność przedłużenia blokady, to sąd administracyjny ma prawo zbadać jej legalność." HA, HA, HA!!! Sąd będzie badał a podatnik będzie w tym czasie zdychał
bEEvzzSb
sdr
rok temu
Ludzie jeszcze się nie zorientowali, że znajdują się pod okupacją i są wysiedlani z własnej ziemi. To trwa od lat, a teraz widać ktoś się zniecierpliwił i postanowił zdopingować tubylców, żeby szybciej podejmowali decyzje (o wyprowadzce). Pod pretekstem koronawirusa właśnie jest przeprowadzany plan rujnowania obwateli, a ci jeszcze chcą głosować na kandydata opcji, która to czyni. Cyrk.
wiedząca
rok temu
W maseczkach chodzą tylko niewolnicy !!!
...
Następna strona