Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NSA sprawdzi, czy blokada konta podatnika przez skarbówkę była zasadna

48
Podziel się

Naczelny Sąd Administracyjny zmienia swoje podejście do blokad kont podatników. Teraz NSA sprawdzi nie tylko przedłużenie tzw. krótkiej blokady, ale także jej zasadność.

NSA zmienia swoje podejście do tzw. procedury STIR (zdjęcie ilustracyjne).
NSA zmienia swoje podejście do tzw. procedury STIR (zdjęcie ilustracyjne). (Fotolia)
bDKmDdOZ

O zmianie kursu NSA informuje "Rzeczpospolita". Chodzi o tzw. procedurę STIR, czyli narzędzia do monitorowania systemów bankowych, które mają sprawdzać, czy podatnik nie wykorzystuje ich do wyłudzeń skarbowych. Pozwala on zablokować konta bankowe podejrzewanych o nieuczciwość na 72 godziny, a w przypadku przedłużenia blokady - nawet na trzy miesiące.

Fiskus może sięgać po tę "broń atomową" od dwóch lat. Podatnicy składali skargi do sądów na wykorzystywanie tej procedury przez skarbówkę.

Jak podaje "Rz", podatnicy kwestionowali jej zasadność. I chociaż w orzecznictwie pojawiła się wątpliwość, czy sądy administracyjne powinny sprawdzać też przesłanki ustanowienia tzw. krótkiej blokady, to jednak w większości przypadków uznawały one, że nie powinny.

bDKmDdPb
Zobacz także: Zobacz też: Kryzys spustoszył centra handlowe. "Wrócą ulice kupieckie"

Sytuację zmienić może tezowane orzeczenie NSA. Sąd ten potwierdził, że jeżeli podatnik zaskarży zasadność przedłużenia blokady, to sąd administracyjny ma prawo zbadać jej legalność.

bDKmDdPh

NSA wskazało, że w tym przypadku podatnik był pozbawiony prawa do sądu, co jest naruszeniem zasad konstytucyjnych. Wyrok jest prawomocny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKmDdPi
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDKmDdPC
KOMENTARZE
(48)
Hugo
10 miesięcy temu
Pod każdą taką decyzją powinien się podpisywać urzędnik i w pełni za nią odpowiadać finansowo i karnie i to z własnych środków, jesli podejmie błędna decyzje nawet za prawnika winien sam płacić. Obecnie jest olbrzymi przerost biurokracji a tysiące urzedasów nie mają żadnej odpowiedzialności.
Mamba
10 miesięcy temu
Chcieliście PiS-u, no to go macie. Skumbrie w tomacie...
franek
10 miesięcy temu
Odkrycie Prezesa orzeknie że sądy nie mogą orzekać i będzie po ptakach.
bDKmDdPD
Czapajew
10 miesięcy temu
Byle ciec ze skarbowki moze zablokowac konto na 3 miesiace? Dziwia sie ludzie uciekaja z firmami za granice. Tez mam za granica - urzad skarbowy tez moze mi zablokowac konto ale musi miec wyrok sadowy.
ewelawka
10 miesięcy temu
skoro muszę ubezpieczać kilka wozów którymi na raz nie jeżdzę niech fiskus ubezpiecza pracowników od fatalnych decyzji
...
Następna strona