Notowania

podatki
03.07.2019 08:16

Skarbówka blokuje coraz więcej kont. Od lipca bierze pod lupę również lokaty

Przez pół roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zajął 192 rachunki bankowe należące do 39 podejrzanych podmiotów. Tym samym zajął na kontach podejrzanych podmiotów 2,5 razy więcej pieniędzy niż w całym roku 2018 – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Urzędnicy zabezpieczyli prawie 24,8 mln zł

Urzędnicy zabezpieczyli w ten sposób prawie 24,8 mln zł – wynika z najnowszych danych przekazanych przez byłego już wiceszefa KAS Pawła Cybulskiego w odpowiedzi na interpelację poselską. Dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 13 czerwca 2019 r. oraz efektów korzystania z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej, zwanego w skrócie STIR.

W całym ubiegłym roku na zablokowanych rachunkach należących – podobnie jak w tym roku – do 39 podejrzanych podmiotów fiskus zabezpieczył 10,2 mln zł.

Fiskus może zablokować konto bankowe każdemu. Miejmy nadzieję na precyzję urzędników, niż na działanie na masową skalę
Zablokowane konto bankowe na 3 miesiące. Fiskus dobierze się do oszustów

- Eksperci są pod wrażeniem tych liczb. Trudno nie przyznać, że mamy do czynienia z imponującą dynamiką. Co więcej, w przyszłości spodziewałbym się jej znacznego pogłębienia. Pytanie jednak, jak odbije się to na uczciwych podatnikach, którzy mogą stać się przypadkowymi ofiarami wojny KAS z oszustami – powiedział w rozmowie z "DGP" Piotr Chojnacki, doradca podatkowy w TA&TPT.

Obejrzyj: Pensja minimalna w górę. Ważny impuls, by pracować

Przepisy o STIR obowiązują od 13 stycznia 2018 r., a możliwość blokady rachunku przez szefa KAS - od 30 kwietnia 2018 r. Może on zablokować konto na nie dłużej niż 72 godziny, jeśli szacowana kwota zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro.

Urzędnicy nie musza już wydawać postanowienia w przedmiocie zablokowania konta na 72 godziny
Skarbówka zablokuje konto na 72 godziny, a firma nie będzie mogła zaskarżyć postanowienia

Od 1 lipca obowiązuje zmiana, zgodnie z którą podatnik, którego konto zostało zablokowane, może zostać o tym powiadomiony przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową. Musi jednak w tym celu złożyć odpowiedni wniosek.

Od początku lipca obowiązuje też inna zasada: blokady dotyczą też lokat terminowych. Powinno to jeszcze bardziej zwiększyć wysokość zajętych środków – lokaty były często wykorzystywane przez przestępców skarbowych do transferu środków na rachunki rozliczeniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, stir, kas, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2019

EwaTrzy miesiące zablokowane konta w małej firmie montującej drzwi i okna oznacza upadłość spółki. Tak jest w moim wypadku. Nie mogę za nic zapłacić , … Czytaj całość

03-07-2019

karolciekawe kiedy wezmą się za Skoki Srebrną Knf i Glapińskiego co już ucichło państwo bezprawia ale doczekamy rozliczenia pisu i małego dyktatorka z … Czytaj całość

03-07-2019

ZenekA krzywoustemu też zablokują? Przecież kupował majątki na słupy

Rozwiń komentarze (128)