Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Od piątku zmiany w podatkach. Tak Polacy mają na nich skorzystać

45
Podziel się:

Od piątku, 1 lipca, w życie wchodzi nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która m.in. obniża niższą stawkę podatkową z 17 do 12 proc.

Od piątku zmiany w podatkach. Tak Polacy mają na nich skorzystać
Premier Mateusz Morawiecki i wiceminster finansów Artur Soboń (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Z niższej stawki będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, a więc pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób.

Tym samym od 1 lipca osoby, które rozliczają się przy użyciu skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12-proc. stawkę PIT. Wyższą, 32-proc. stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczą 120 tys. zł.

Znika ulga dla klasy średniej

Jednocześnie zdecydowano się na likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej. Rząd przekonuje jednak, że przy rozliczeniu rocznym, jeśli takie rozliczenie będzie korzystniejsze, ulga dla klasy średniej zostanie uwzględniona. Według wiceministra finansów Artura Sobonia sytuacja ta może dotyczyć co najwyżej 1 na 1000 podatników.

Jednocześnie 1 lipca znika konieczność podwójnego obliczania wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Obecnie pracodawca ma obowiązek liczyć zaliczki wg przepisów obowiązujących obecnie oraz tych, które obowiązywały przed 1 stycznia 2021 r. i potrącać z płacy pracownika zaliczkę w niższej kwocie. To rozwiązanie miało chronić podatników przed wzrostem zaliczek na podatek, ale jednocześnie prowadziło do odroczenia poboru podatku do momentu rozliczenia rocznego.

Jak mówił wiceminister finansów Artur Soboń, "te dopłaty w 2023 r. dotyczyłby bardzo wielu podatników". Dopytywany wyjaśnił, że byłaby to "na pewno skala kilku milionów". Przyznał także, że likwidacja obowiązku liczenia zaliczek na PIT na dwa sposoby sprawi, że część podatników zacznie płacić wyższe zaliczki na podatek, co spowoduje, że ich wynagrodzenia netto będą niższe. Wiceminister zaznaczył jednak, że w ostatecznym rozliczeniu rocznym zmiana będzie korzystna dla podatników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: "Nieuzasadniony przywilej" przedsiębiorców? Minister o składce zdrowotnej

Co się zmieni dla właścicieli firm

Od 1 lipca 2022 r. przedsiębiorcy, którzy nie rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, będą mogli skorzystać z częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy na stawce liniowej będą mogli pomniejszyć dochód o zapłacone składki, ale nie więcej niż o 8,7 tys. zł rocznie. Rozliczający się podatkiem zryczałtowanym będą mogli odliczyć od przychodu do 50 proc. zapłaconych składek, zaś opłacający podatek z wykorzystaniem karty podatkowej będą mogli odliczyć 19 proc. zapłaconej składki. Dodatkowo ustawa pozwala przedsiębiorcom, którzy na początku roku jako metodę rozliczenia wybrali ryczałt lub stawkę liniową, na ponowny wybór metody opodatkowania.

Ulga dla samotnych rodziców

Od 1 lipca 2022 r. wraca także preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 r. Z podwójnej kwoty wolnej (60 tys. zł) korzystać będą mogli wszyscy samotni rodzice. Rośnie także limit kwoty dochodów dziecka, który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.). Poza tym renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z "własnej" kwoty wolnej. W wyniku wprowadzonych zmian nie będzie pobierana składka zdrowotna od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie.

Od 1 lipca zmienia się wysokość podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego - z 1 proc. do 1,5 proc. Zmienią się także zasady korzystania z ulgi na zabytki – będzie ona przeznaczona wyłącznie na renowację, konserwację i remonty z nowym warunkiem formalnym polegającym na tym, że skorzystać z niej będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.

Poza tym ujednolicone zostaną terminy rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczenia podatkowe, dokonywane na formularzach PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38. Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Według danych resortu finansów na obniżce stawki PIT skorzysta 13 mln podatników, a w kieszeniach wszystkich podatników pozostanie 15 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
joe
miesiąc temu
nowa wersja piątki kaczyńskiego....
Adam N 1973
miesiąc temu
Ludzie odczują wyraźnie że na rękę mają więcej. Nawet inflacja tego nie osłabi. Za rok Totalni będą próbowali wmawiać, że Polski Ład to był ich pomysł, który PiS im ukradł
rita
2 miesiące temu
Dno dna.Zmienianie zasad podatkowych w trakcie roku?Ci abnegaci ekonomiczni -czyli obecny rząd-pozostawią po sobie taki bajzel ,że nie uda się go uporządkować przez lata.
oczekiwania
2 miesiące temu
Wszyscy emeryci bez wyjątku oczekują kwoty wolnej od podatku 66 000 zł takiej jaką mają parlamentarzyści ! /To efekt Polskiego Ładu ! / Emeryci oczekują wyrównania I waloryzacji od marca 2022 r. z 7 % na dwucyfrową, oczekują również na podwyżki dla wszystkich emerytów po 500 zł wszystkich emerytur / wszystkie grupy społeczne otrzymały wysokie podwyżki / . Jednocześnie oczekujemy II waloryzacji w tym roku w związku z drożyzną. NIE chcemy oszukańczych 14 - zapomóg /one są nie dla wszystkich i nie wliczają się do podstawy emerytury /. Następne pytanie kiedy leki za darmo dla emerytów tak jak mają emeryci w krajach UE. Kiedy wdowie emerytury / NIE takie jak wymyśliło PO, KO tylko takie jakie są w UE/, kiedy podniesiecie zasiłki pogrzebowe ? Zasiłek pogrzebowy - obniżono w 2011 r. z 6395,70 zł do 4 tyś. zł / za PO i PSL / Obniżenie zasiłku pogrzebowego najmocniej uderzyło w ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich. Wiele rodzin jest zmuszonych na zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki na pokrycie kosztów pochówku. Mamy dość ograbiania uczciwych emerytów ! Czas prawdzie spojrzeć w oczy. Emerytom żyje się coraz gorzej, biedniej, trudniej. Ostatnio emeryci bardzo zubożeli i oczekują od rządu wsparcia i pomocy.
emeryt
2 miesiące temu
Waloryzacja 7 % - 2022 r.? Pytam jak się mają wasze podwyżki dla polityków i parlamentarzystów od sierpnia 2021 r. 90 % , 75 %, 60 %, 40 % oraz podwyżki diet poselskich z 2505,20 zł do 4008,30 zł czyli o 1503,10 zł.? Następne podwyżki od lipca 2022 r. 4500 zł., / obniżka PIT z 17 % do 12 % / oraz kwota wolna od podatku dla posłów to nie 30 tys., lecz aż 66 tys. zł ! To efekt Polskiego Ładu !. Pytam za co te podwyżki za ten bałagan w nowym ładzie ? Waloryzacja 7 % - 2022 r. dla emerytów , kiedy wyrównacie głodowa waloryzacje ? Na co czekacie , pieniądze macie dla siebie i swoich, a o emerytach znów zapomnieliście ? NIE oszukujcie emerytów 13,14 to zaledwie po około 1,2 tyś zł na rok, 14 - NIE dla wszystkich i nie wliczają się one do podstawy emerytury ! Waloryzacja w 2022 r. to 107 % . Jak to się ma do inflacji ? Inflacja w styczniu 2022 r. 9,2 %, inflacja w lutym 2022 r. 8,5 %, natomiast inflacja w marcu 2022 r. wynosi 10,9 % , inflacja w kwietniu 2022 r. wyniosła 12,3 % , inflacja w maju wyniosła 13,9 % . Żadnych obietnic na 2023 r. sobie daliście w 2021 r. i w 2022 r. bo wy musicie mieć pensje jak na zachodzie , a emeryci maja socjal zachodni zamiast normalnych emerytur ! SKANDAL ! Dość tych waszych cudów. Biedni emeryci maja czekać do 2023 r. , a wy przytuliliście z opozycją, z solidarnością podwyżki już w 2021 r. i w 2022 r. ? Jak wam nie wstyd ? Oczekujemy od was zwrotu oszukańczej waloryzacji od marca 2022 r., oczekujemy podwyżki dla wszystkich emerytów minimum po 500 zł w związku ze straszna drożyzną. Pytamy kiedy II waloryzacja w 2022 r. ?
...
Następna strona