Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Odliczanie VAT. Ważny wyrok TSUE dla przedsiębiorców

104
Podziel się:

Polskie przepisy są niezgodne z prawem europejskim. Zapłata VAT i jego odliczenie powinny następować w tym samym okresie, tak aby podatnik został całkowicie uwolniony od dodatkowych kosztów - ocenił TSUE.

Odliczanie VAT. Ważny wyrok TSUE dla przedsiębiorców
(Getty Images, Alberto Pezzali, NurPhoto)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w kwestii rozliczania VAT w związku z nabyciem towarów na rynku wewnątrz unijnym. Zgodził się z wątpliwościami zgłaszanymi przez Rzecznika MŚP.

- To bardzo ważny wyrok dla polskich przedsiębiorców dokonujących nabyć wewnątrzwspólnotowych - zaznacza Paweł Chrupek, radca prawny doradca podatkowy pełnomocnik Rzecznika MŚP w postępowaniu przed TSUE

Polskie przepisy prowadzą do tego, że przedsiębiorca jedynie ze względów formalnych (np. daty/momentu ujęcia faktury w rejestrze) musi de facto ponieść dodatkowy wydatek w postaci odsetek.

Zobacz także: Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"

"Koszt ten wynika jedynie z faktu, że ze względu na wymogi formalne wprowadzone przez polskiego ustawodawcę nie będzie mógł rozliczyć podatku naliczonego oraz należnego w tym samym okresie rozliczeniowym" - argumentował rzecznik MŚP.

Jak ocenił Trybunał, stosowanie przepisów krajowych nie może uniemożliwiać odliczenia VAT w tym samym okresie co rozliczenie tej samej kwoty VAT jest niezgodne z prawem UE. Podobnie jak czasowe obarczenie podatnika kosztami VAT-u , tym bardziej - jak zaznacza TSUE - że żadna kwota nie jest należna organom podatkowym.

- Przepisy będące podstawą wyroku od początku budziły kontrowersje, co do ich zgodności z prawem Unii Europejskiej - zaznacza Paweł Chrupek. - Obowiązek zapłaty przez przedsiębiorcę odsetek będący skutkiem braku możliwości odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy pozostawał w sposób oczywisty w sprzeczności z zasadą proporcjonalności oraz neutralności podatku VAT.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
zet
3 lata temu
Dodam to raz jeszcze - zapytajcie swoich księgowych lub biegłych rewidentów jaki w PL jest główny problem z prawem podatkowym? Każdy z nich podpisze się obiema rękami pod takim stwierdzeniem, jakie ostatnio słyszałem od jednego z nich (bardzo doświadczonego nadmieniam z długoletnim stażem) - w PL nie ma już prawa, jest tylko interpretacja. Dlatego tyle księgowych i biegłych odchodzi od zawodu. Nikt na nic nie może dać gwarancji. Naczelnik właściwego urzędu skarbowego może zanegować absolutnie wszystko, łącznie z indywidualną interpretacją izby skarbowej. Gdzie my żyjemy?
Ares
3 lata temu
Z miesięcznymi zaliczkami na PIT jest podobnie. Trzeba płacić odsetki od nieodprowadzonych zaliczek chociaż na koniec roku może wyjść strata.
W PIS.du
3 lata temu
Nie dotyczy obajtka ....
jaa
3 lata temu
W Polsce dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
ccc
3 lata temu
nie Polska przegrywa z TSUE tylko PIS ze swoim Rządem przegrywają. PIS i jego rząd to jeszcze nie Polska
...
Następna strona