Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Opłaty miejscowe i środowiskowe znikną. Jest pomysł na nowy podatek

52
Podziel się:

Ministerstwo Sportu ma pomysł na zastąpienie opłat miejscowych i uzdrowiskowych. Zamiast nich, turyści mieliby opłacać specjalny podatek. Samorządy alarmują, że ta decyzja obetnie im wpływy budżetowe.

Turyści, zamiast opłaty miejscowej i opłaty środowiskowej, zapłacą podatek turystyczny.
Turyści, zamiast opłaty miejscowej i opłaty środowiskowej, zapłacą podatek turystyczny. (Shutterstock.com)

Krytycy obecnie obowiązujących opłat zarzucają im przede wszystkim to, że wpływy z nich nie idą na rozwój turystyki, a są przeznaczane w budżecie gmin na inne potrzeby. Nie bez znaczenia jest też fakt, że swoją niechęć do opłat wyrażają turyści.

Jak informuje "Rzeczpospolita", resort sportu wsłuchał się w krytyczne głosy i zaproponował nowe rozwiązanie – podatek turystyczny. Pieniądze z tego tytułu popłyną do Centralnego Funduszu Promocji Turystyki, który następnie przeznaczy je na rozwój branży turystycznej. Dziesiąta część miałaby pozostać w hotelach (które pobierałyby ją od podatników), a część przeszłaby na konto gminy. Nad całością czuwałby rząd.

Do nowego pomysłu uwagi zgłaszają samorządowcy. Szczególnie krytykują go gminy uzdrowiskowe.

Zobacz także: Zobacz także: Ulga meldunkowa. "20 tys. osób zapłaciło nienależny podatek"

– Nie mamy nic przeciwko temu, by opłatę miejscową zastąpić podatkiem turystycznym, ale pod warunkiem, że pieniądze z tej daniny będą pobierać miejscowości turystyczne i trafią one do ich budżetów, a nie do funduszu, który będzie wydawał te pieniądze na bliżej nieokreślone cele. Niekoniecznie związane z turystyką – wskazuje w rozmowie z "Rz" Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Rozmówca dziennika określił siebie jako "zdecydowanego przeciwnika" zlikwidowania opłaty uzdrowiskowej. Podkreśla, że nie każde uzdrowisko jest jednocześnie miejscowością turystyczną. Przekonuje również, opłata uzdrowiskowa idzie w całości na utrzymanie infrastruktury uzdrowiskowej, np. parków i innych terenów zielonych.

W ocenie Golby optymalnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie opłaty uzdrowiskowej. Miejscowości, w których ta danina byłaby pobierana, miałyby zrezygnować z nowego podatku turystycznego.

Pomysł nowej opłaty przedstawiło Ministerstwo Sportu w "Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce". Resort pracował na nią przez ostatnie dwa lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
mars
2 lata temu
a górale dalej palą plastikiem i oponami
kuracjusz
3 lata temu
Wstrzymać przelewy do Torunia -a oszczędności będą
gosc xxxx
3 lata temu
nowy podatek obejmie wszystkich polskich i zagraniczych turystow w polsce calej wysokosci 40 % procet podatku turystow wszystkich w polsce podczas wypadow na wakacje letnie i ferie zimowe , wolne dnij pomiedzy swietami wszystch polskich turystow w polsce calej i zagraniczych w polsce i dzieci i mlodzierz szkolna w polsce od nowego roku 2019 od grudnia do 2021 grudnia w polsce takim podatkiem dla polskich turystow w polsce i mlodzierz szkolna w polsce podczas ferij zimowych i wakacji Letnich w polsce calej w prowadzonych przez rzad pis kaczynskiego i morawieckiego w polsce ..
turysta
3 lata temu
Najpierw była opłata klimatyczna. Jak się okazało, że miejscowości turystyczne nie maja nic z dobrym klimatem (smród spalin) to zmieniają nazwę na turystyczną.
Olo
3 lata temu
Jak rzad położy na tym łapę, to na bank nie zobacza ani grosza
...
Następna strona