Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Opłaty miejscowe i środowiskowe znikną. Jest pomysł na nowy podatek

52
Podziel się

Ministerstwo Sportu ma pomysł na zastąpienie opłat miejscowych i uzdrowiskowych. Zamiast nich, turyści mieliby opłacać specjalny podatek. Samorządy alarmują, że ta decyzja obetnie im wpływy budżetowe.

Turyści, zamiast opłaty miejscowej i opłaty środowiskowej, zapłacą podatek turystyczny.
Turyści, zamiast opłaty miejscowej i opłaty środowiskowej, zapłacą podatek turystyczny. (Shutterstock.com)
bDBbCoJN

Krytycy obecnie obowiązujących opłat zarzucają im przede wszystkim to, że wpływy z nich nie idą na rozwój turystyki, a są przeznaczane w budżecie gmin na inne potrzeby. Nie bez znaczenia jest też fakt, że swoją niechęć do opłat wyrażają turyści.

Jak informuje "Rzeczpospolita", resort sportu wsłuchał się w krytyczne głosy i zaproponował nowe rozwiązanie – podatek turystyczny. Pieniądze z tego tytułu popłyną do Centralnego Funduszu Promocji Turystyki, który następnie przeznaczy je na rozwój branży turystycznej. Dziesiąta część miałaby pozostać w hotelach (które pobierałyby ją od podatników), a część przeszłaby na konto gminy. Nad całością czuwałby rząd.

Do nowego pomysłu uwagi zgłaszają samorządowcy. Szczególnie krytykują go gminy uzdrowiskowe.

bDBbCoJP
Zobacz także: Zobacz także: Ulga meldunkowa. "20 tys. osób zapłaciło nienależny podatek"

– Nie mamy nic przeciwko temu, by opłatę miejscową zastąpić podatkiem turystycznym, ale pod warunkiem, że pieniądze z tej daniny będą pobierać miejscowości turystyczne i trafią one do ich budżetów, a nie do funduszu, który będzie wydawał te pieniądze na bliżej nieokreślone cele. Niekoniecznie związane z turystyką – wskazuje w rozmowie z "Rz" Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

bDBbCoJV

Rozmówca dziennika określił siebie jako "zdecydowanego przeciwnika" zlikwidowania opłaty uzdrowiskowej. Podkreśla, że nie każde uzdrowisko jest jednocześnie miejscowością turystyczną. Przekonuje również, opłata uzdrowiskowa idzie w całości na utrzymanie infrastruktury uzdrowiskowej, np. parków i innych terenów zielonych.

W ocenie Golby optymalnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie opłaty uzdrowiskowej. Miejscowości, w których ta danina byłaby pobierana, miałyby zrezygnować z nowego podatku turystycznego.

Pomysł nowej opłaty przedstawiło Ministerstwo Sportu w "Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce". Resort pracował na nią przez ostatnie dwa lata.

bDBbCoJW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBbCoKq
KOMENTARZE
(52)
szcek
rok temu
Może zamiast wprowadzać nowe opłaty pomysłodawcy sprawdzili by jakośc powietrza którym bedziemy odychać jako turyśći !!!!!
olo
rok temu
Brakuje "dojnej zmianie" pieniędzy na obietnice .Więc chcą okraść samorządy
beata
rok temu
a z czego obiecamy piętnastą i szensastą emeryturę ?
bDBbCoKr
fiwal
rok temu
Na przykładzie funduszu dla osób niepełnosprawnych widzimy co rząd wyrabia ze zgromadzonymi tam środkami.
:-)
rok temu
Chodzę bardzo dużo po górach i lasach, i w temacie tego podatku powiem wam tak: pocałujcie mnie centralnie w (_._)
...
Następna strona