Notowania

Podatek handlowy znów przesunięty. Ma obowiązywać od połowy 2020 roku

Kwestia tzw. podatku handlowego nadal nie jest rozstrzygnięta przez rząd. We wtorek ma on zdecydować o jego dalszych losach. – Proponujemy, by do połowy 2020 roku przedłużyć okres, gdy nie będzie on pobierany – powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Resort finansów chce rozpocząć naliczanie podatku handlowego od 1 lipca 2020 roku.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów poruszona zostanie kwestia przyszłości tzw. podatku od handlu – podaje "Rzeczpospolita". Resort finansów chce przesunąć okres naliczania podatku na lipiec 2020 roku, by poczekać na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącej legalności nowej daniny.

– To bardzo dobra decyzja. Cieszy nas, że resort finansów też widzi potrzebę przesunięcia terminu obowiązywania ustawy – oceniła, w rozmowie z dziennikiem, Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Według obecnych zapisów podatek od sprzedaży detalicznej miałby być pobierany od początku przyszłego roku. Jednak Polska nadal czeka na decyzję TSUE – polski rząd bowiem jest w sporze z Komisją Europejską. KE zarzuciła Warszawie, że zapisy nowej daniny faworyzują mniejsze sklepy (które nie musiałyby płacić), a zatem jest to forma pomocy publicznej.

Zobacz także: Podatek handlowy może pomóc małym sklepom

Konflikt na linii Warszawa-Bruksela zaczął się we wrześniu 2016 roku. Momentem przełomowym okazał się 16 maja 2019 roku, kiedy to Sąd Unii Europejskiej przyznał rację stronie polskiej i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi formy pomocy państwa. KE wniosła apelację od tego orzeczenia do TSUE, który, według informacji "Rz", ma wydać wyrok w tej sprawie w przyszłym roku.

W związku z orzeczeniem Sądu UE, Ministerstwo Finansów jeszcze w lipcu przygotowało projekt, który zakładał naliczanie podatku od przychodów uzyskanych od 1 września 2019 roku. Rząd jednak nie podjął prac na tą koncepcją.

Sieci handlowe muszą być gotowe, że od 2021 roku mogą zapłacić dodatkowy podatek
Podatek handlowy najpewniej od 2021 roku. Minister szacuje

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln złotych a 170 mln złotych miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln złotych miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rząd, rada ministrów, podatek od handlu, podatek handlowy, podatek od sprzedaży detalicznej, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

PrzedsiębiorcaMiejmy nadzieje, że do wyborów bańka pęknie i ludzie zrozumieją, co ta banda socjalistów zrobiła z naszą ojczyzną :(

26-11-2019

Aswybory idą i tyle w temacie.

26-11-2019

adam3teraz boją się wprowadzać, bo wybory prezydenckie i boją się utraty pacynki, ale jak wiemy, po wyborach wprowadzą ten i pewnie 100 kolejnych podatków

Rozwiń komentarze (3)