Notowania

Podatek handlowy. Na wyrok TSUE poczekamy nawet kilkanaście miesięcy

Na ostateczne rozstrzygnięcie sporu Polski i Komisji Europejskiej ws. podatku od sprzedaży detalicznej trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Danina od sieci handlowych nadal w zawieszeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podatek handlowy. Na rozstrzygnięcie TSUE poczekamy nawet ponad rok (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Sąd Unii Europejskiej w maju wydał korzystne dla Polski orzeczenie, które zakładało, że nasz rząd może nałożyć podatek handlowy od sprzedaży detalicznej. Bruksela - mając do tego prawo - w lipcu odwołała się od tego orzeczenia, więc sprawę ostatecznie rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Jak przekazały PAP służby prasowe TSUE, sprawa jest obecnie "na etapie pisemnym", w którym zarówno Komisja Europejska jak i polski rząd przedstawiają swoje argumenty. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy ruszy "procedura ustna", czyli wysłuchanie stron i ewentualna rozprawa. - Potrzeba dobrych kilku do kilkunastu miesięcy od wniesienia odwołania do ogłoszenia wyroku. Takie postępowanie trwa średnio rok - mówi źródło w Trybunale.

Zdaniem sądu UE, Komisja Europejska popełniła błąd, uznając, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niedozwoloną pomocą publiczną. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Podatek miał obowiązywać od września 2016 r. ale KE wszczęła wtedy postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę. Nasze władze nie zgodziły się z tym stanowiskiem, ale pobór podatku został zawieszony. Majowa decyzja sądu UE dała możliwość przywrócenia podatku od 1 stycznia 2020 r. i nie powstrzymałoby tego nawet złożone przez Komisję odwołanie do TSUE. Jednak rząd nie uwzględnił tej daniny w planach budżetowych na przyszły rok.

Obejrzyj: Podatek handlowy może pomóc małym sklepom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tsue, podatek handlowy, Sąd Unii Europejskiej, komisja europejska, bruksela, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2019

Wrrrrnie pozwolą nam na to, wkońcu to są ich firmy, które mają nas bez ograniczeń okradać

26-09-2019

ObyvatelFajny ten trybunał, nie za szybki taki.

26-09-2019

Lepszy sortNo wiadmo, kolonia przecież nie może działać na własną rękę

Rozwiń komentarze (7)