Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

PIT-11. Lawinowy wzrost składanych deklaracji, 1,5 mln plików w dobę

11
Podziel się:

W ciągu jednej tylko doby fiskus otrzymał 1,5 mln deklaracji PIT-11 od pracodawców. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, zostało niewiele czasu.

Od tego roku PIT-11 tylko online
Od tego roku PIT-11 tylko online (PAP)

Umożliwienie wypełnienia deklaracji PIT-37 osób, które w oparciu o umowę o pracę zarabiają tylko w jednej firmie, przez służby skarbowe w imieniu podatników znacząco skróciło czas, który pracodawcy mają na złożenie formularzy PIT-11 w Urzędach Skarbowych. Dotychczas terminem był koniec lutego. W tym roku jest to 31 stycznia. W dodatku po raz pierwszy wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku formularze muszą składać elektronicznie. Nie zmienia się termin przekazania PIT-11 pracowników, którzy muszą otrzymać go do końca lutego.

Jak poinformowała nas Krajowa Administracja Skarbowa, około południa 23 stycznia w systemie odnotowano 8,8 mln złożonych przez pracodawców deklaracji. 24 godziny wcześniej było to "jedynie" 7,3 mln dokumentów. Dla porównania w 2018 r do 22 stycznia skarbówka odnotowała jedynie 2,2 mln złożonych deklaracji. Łącznie w 2018 r. pracodawcy złożyli okło 22 mln deklaracji z czego 250 tys. w formie papierowej.

- Dane dotyczą wpływu PIT-11 są bardzo dynamiczne i ta statystyka zmienia się z godziny na godzinę - mówi nam Ewa Szkodzińska, naczelnik Wydziału do Spraw Komunikacji KAS. Pierwszy skokowy wzrost liczby składanych PIT-11 odnotowano w piątek 18 stycznia.

Zobacz także: Skarbówka wypełni za nas deklarację PIT:

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że część najmniejszych przedsiębiorców ostrzegała, iż nie jest gotowa na wysyłkę informacji o dochodach swoich pracowników do Urzędów Skarbowych online. Gdyby faktycznie zawiedli, czekałoby nas spore zamieszanie z wyliczaniem należnego podatku i wysokości ewentualnego zwrotu. Jak wynikało z badania przeprowadzonego przez SW Research, co druga firma jeszcze w grudniu twierdziła, że nie jest gotowa na zmiany.

Porównanie procentowe wskazuje, że wbrew grudniowym obawom, nie zanosi się na poważne zamieszanie. Szybki szacunek pokazuje, że gdyby i w tym roku złożonyh miało zostać 22 mln deklaracji, to w systemach KAS jest już ich 40 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
help
6 lat temu
Na początek trzeba zrobic podpis kwalifikowany na pendrivie koszt ok 250 zl na 2 lata, zgłosić do US na druku UPL-1 osobę wskazana na podpisie ,weryfikacja ok 3 dni trwa, następnie przez explorera str.mf edeklaracje pobrać wtyczki do e deklaracji i aktualnego adobe, wybrać deklaracje np pit 11 wypełnić podpisać pendrivem i wysłać .Po kilku godzinach pobrać UPO to jak pueczatka ze dostali .Na pierwszy raz to wcale nie takie banalne i oczywiście zawile tłumaczone na stronach.
jakzyc
6 lat temu
Kosmiczne koszty księgowości, zamotane przepisy zmieniające sie jak w kalejdoskopie, ogromne koszty zus i podatków .Nawet jak zarobisz 10 000 zistaje Ci moze 2-3.
Jacek
6 lat temu
Zaraz się dowiemy że to sukces MF i KAS a firmy zatrudniające pracowników wydają krocie aby nadążyć za zmienianymi formularzami
Holden
6 lat temu
a ja już szukałem kogoś kto mi rozliczy pit, a tu US mi pomoże, pracodawca ma przerąbane bo musi szybciej wysłać... świecie - jesteś piękny!
ala
6 lat temu
Nie żaden lawinowy wzrost, tylko od tego roku jest to obowiązek i dlatego PIT-11 składane są droga elektroniczną