Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PIT 2019. Resort finansów zapowiada, że do czerwca nie będzie odsetek za zaległości

3
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, który przewiduje, że płatnicy, którzy wykazali zaległości podatkowe, do końca maja nie będą musieli obawiać się odsetek za zwłokę. Wcześniej już resort zdecydował o wydłużeniu składania PIT za 2019 r. do końca maja.

Opóźnienie naliczania odsetek do kolejny krok resortu finansów dla podatników.
Opóźnienie naliczania odsetek do kolejny krok resortu finansów dla podatników. (shutterstock, Shutterstock)
bECyNvsR

"Nie będzie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych z tytułu rocznego PIT za 2019 r. w okresie od 1.05 do 1.06.2020 r. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest już gotowy" - napisano na na oficjalnym profilu resortu finansów na Twitterze.

Ministerstwo dodało, że dotyczy to wszystkich osób fizycznych, które rozliczają PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

"Wspomniane rozwiązanie stosuje się odpowiednio do zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku" - napisano w projekcie.

bECyNvsT
Zobacz także: Zobacz też: Odmrażanie gospodarki, co dalej? "Musimy nauczyć się nowej normalności"

"W związku z tym podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy nie zapłacą podatku do 30 kwietnia 2020 r., nie poniosą negatywnych konsekwencji finansowych z tego tytułu, pod warunkiem, że uregulują tę należność w terminie do 1 czerwca 2020 r." - napisano w ocenie skutków regulacji.

bECyNvsZ

Resort finansów oszacował, że nowe rozporządzenie będzie oznaczać o 21 mln złotych mniejsze wpływy do budżetu państwa. Jednocześnie ma nie powodować "skutków finansowych dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego".

Rozporządzenie ma związek z wcześniejszą decyzją Ministerstwa Finansów. Kilka tygodni temu resort wydłużył o miesiąc termin na złożenie deklaracji PIT. Teraz Polacy mają na to czas do 31 maja.

bECyNvta

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bECyNvtu
KOMENTARZE
(3)
realista
rok temu
to tak trudno było zmienic informatykowi urzednicze rozliczenie PITow aby automatycznie nie przechodziło z data 30 kwietnia?
Gremlin
rok temu
ja płace podatki jak płaciłem... nic mi nie przysługuje od państwa.. nigdy nic nie dostałem.. gardze urzędasami, to mój jedyny cięzko zarobiony przywilej
Strach
rok temu
W Urzędach ustawili jakieś skrzynki do wrzucania zeznań , żadnych potwierdzeń złożenia . Potem gdyby doszło do zarzutu niezłożenia zeznania , to skąd wziąć materiał dowodowy ?
bECyNvtv