Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PIT 2019. Rozliczenie spadku

5
Podziel się

Spadek nie jest przedmiotem rozliczenia w deklaracji rocznej PIT 2019, ponieważ nie podlega ustawie o podatku od dochodu osób fizycznych. Są jednak pewne szczególne wyjątki.

PIT 2019. Spadek nie jest przedmiotem rozliczenia w deklaracji rocznej.
PIT 2019. Spadek nie jest przedmiotem rozliczenia w deklaracji rocznej. (East News)
bDSqnIzp

Według prawa spadek nie jest uznawany za dochód osób fizycznych, dlatego nie podlega ustawie o PIT. Otrzymanie ruchomości, nieruchomości albo środków finansowych w wyniku dziedziczenia podlega natomiast opodatkowaniu w ramach podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie należne spadkobiercy wypłaty z funduszy inwestycyjnych i towarzystw ubezpieczeniowych, a także prawa majątkowe z racji stosunku pracy rozliczane są z fiskusem na innych zasadach.

W przypadku, gdy następuje śmierć zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, prawa majątkowe z tego tytułu przysługują po równo współmałżonkowi i innym osobom, które spełniają warunki otrzymania renty rodzinnej. Wtedy dziedziczone kwoty funkcjonują w oczach fiskusa jako przychód z praw majątkowych i podlegają obowiązkowi rozliczenia w deklaracji PIT za 2019 rok.

bDSqnIzr
Zobacz także: Obejrzyj: Twój e-PIT bardziej wygodny. "Niektórzy nie muszą robić nic"

Co ważne, formularzem właściwym w tej sytuacji jest PIT-36 lub PIT-37.

bDSqnIzx

Istnieje także możliwość, że spadek przyjmie formę środków finansowych, które zmarły posiadał w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Środki te są dziedziczone, ale nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Ponadto, dziedziczone środki zmarłego ulokowane w towarzystwie ubezpieczeniowym także nie są opodatkowane na zasadzie spadków i darowizn, ale według podatku dochodowego.

Opodatkowaniu PIT podlega także zbycie spadku lub darowizny. Sprzedaż należy wykazać w deklaracji PIT-38 lub PIT-39. Zeznanie podatkowe PIT złożą także osoby, które spadek lub darowiznę przeznaczyły na cele charytatywne, krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego czy działalności charytatywno-opiekuńczej Kościoła Katolickiego lub innych kościołów. W tym wypadku odpowiedni będzie PIT-37, a w przypadku odliczenia ulgi od takiej darowizny załącznik PIT-O.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSqnIzS
wiadomości
pit
KOMENTARZE
(5)
ada
rok temu
Jeżeli zbycie majątku ze spadku następuje przed upływem 5 lat wówczas stanowi dochód. Trochę dokładności
Lolo
rok temu
Ja dostałem spadek po mamy bracie z USA i nie zapłaciłem żadnego podatku w USA ani w polsce. Wuj cały majątek trzymał w diamentach i złoce. Dimenty i część złota przywiozłem zaraz po pogrzebie resztę na 3 kursy.
Gosc
rok temu
To podłe i dlatego trzeba zmienić zapisy
bDSqnIzT
dsds
rok temu
Według prawa spadek nie jest uznawany za dochód osób fizycznych, dlatego nie podlega ustawie o PIT. Otrzymanie ruchomości, nieruchomości albo środków finansowych w wyniku dziedziczenia podlega natomiast opodatkowaniu w ramach podatku od spadków i darowizn. Czegoś tu nie rozumiem , jedno zdanie wyklucza drugie.Cały czas czytam ,że w pierwszej grupie podatkowej zgłasza się otrzymanie spadku do urzędu skarbowego i nie płaci się podatku. Mieszkanie otrzymane w spadku można sprzedać od razu ponieważ nabycie liczy się od momentu zakupu mieszkania przez spadkodawcę. Ktoś mi to wyjaśni
Proboszcz
rok temu
Spadki powinny przechodzić na fundusz kościelny