Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
21.02.2020 08:44

Rozliczenie PIT. Podwójna ulga dla opieki naprzemiennej

Trwa rozliczenie PIT za 2019 r. Pojawiło się rozwiązanie, które ucieszy rodziców wychowujących dzieci naprzemiennie. Oboje mogą skorzystać ze sporej ulgi podatkowej - tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PIT 2020 za 2019 r. Ważny wyrok NSA, dwoje rodziców samotnie wychowujących

Świetna wiadomość dla rodziców, którzy po rozwodzie czy rozstaniu na przemian zajmują się wspólnym potomstwem. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że każde z nich może skorzystać z jednej z największych premii podatkowych, tj. rozliczenia jako osoby samotnie wychowującej dzieci.

Sprawa dotyczyła podatnika, który po rozwodzie zgodnie zajmował się z byłą żoną wspólnym dzieckiem. We wniosku o interpretację podał, że przy rozwodzie sąd powierzył obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim.

Sąd ustalił też opiekę naprzemienną, wskazując, że dziecko przez tydzień będzie przebywać z jednym z rodziców, a następnie przez tydzień z drugim. Obciążył też oboje rodziców kosztami utrzymania dziecka.

Mężczyzna podkreślał, że gdy dziecko przebywa u niego, zajmuje się samodzielnie jego wychowywaniem. Uważał, że takie sprawowanie opieki daje mu prawo do rozliczenia rocznego PIT w preferencyjny sposób, czyli w premii dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Fiskus jednak nie chciał przystać na tak liberalne podejście, powołując się na przepisy z ustawy o PIT, że rodzic samotnie wychowujący dziecko to osoba, która w określonej sytuacji i w określonym czasie zupełnie sama zajmuje się wychowywaniem dziecka.

Obejrzyj: Podatek cyfrowy. "Premier się wycofał, wielka szkoda"

Ojciec zaskarżył interpretację i wygrał. Najpierw rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który orzekł, że status osoby samotnie wychowującej dzieci może mieć każde z rodziców spełniających pozostałe kryteria.

WSA wytknął fiskusowi, że pominął jeden ważny szczegół - od 1 stycznia 2011 r. ustawodawca, nowelizując przepisy, nie tylko zrezygnował z legalnej definicji osoby samotnie wychowującej dzieci, ale zrezygnował też z zapisu, że za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się "jednego z rodziców".

Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ostatecznie potwierdził to korzystne dla podatników stanowisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2020

AlaHmm gorzej jak teraz zwiększy się ilość rodowodów i rodziców wspólnie opiekujących się dzieckiem.... Jakby nie patrząc skoro mieli pół na pół ustaloną … Czytaj całość

21-02-2020

wawabrawo NSA! Kolejny raz fiskus rządowy dostał po łapach! A teraz szanowni rządzący - płacić rozwiedzionym rodzicom! Koniec kropka - kolejne miliardy … Czytaj całość

21-02-2020

MikiJezeli oboje sie zajmuja to jakie to jest samodzielne wychowywanie ? Co innego jak jeden rodzic nie zyje, ma odebrane prawa czy siedzi w wiezieniu, a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)