Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cyfrowy. Minister finansów: "Myślimy o nim"

Minister finansów Tadeusz Kościński zapewnia, że w resorcie nie ma tematów nowych podatków. Oprócz tzw. podatku cyfrowego, którego temat cały czas się przewija w mediach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tadeusz Kościński potwierdza, że w resorcie finansów jest temat podatku cyfrowego. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Rzeczpospolita" zapytała szefa resortu finansów, czy obecnie w Polsce jest rozważane wprowadzanie nowych danin.

- W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone takie prace. Jedyny podatek, o którym myślimy, to podatek cyfrowy - stwierdził Kościński.

- Mamy społeczeństwo coraz bardziej cyfrowe, Polacy kupują coraz więcej usług cyfrowych i płacą za to usługodawcy, ale ten usługodawca często nie płaci podatku tu w Polsce, tylko przekazuje je do innego kraju czy do raju podatkowego. To wbrew logice biznesu. Jak się zarabia w jednym miejscu, to trzeba w nim również inwestować, a podatki też są inwestycją - wytłumaczył minister.

Zobacz też: Podatek cyfrowy i uregulowanie Facebooka. Minister ujawnia plany

To kolejny sygnał ze strony rządowej, że temat podatku od usług cyfrowych wciąż jest na agendzie. Jakiś czas temu minister Kościński sam przywołał jego temat, kiedy to powiedział o pomyśle opodatkowania Airbnb.

Tadeusz Kościński zapewnia, że podatek nałożony na Airbnb wyrównałby konkurencję między firmami.
Airbnb opodatkowane? Tego chce minister finansów Tadeusz Kościński

Jednak przyszłość podatku cyfrowego w Polsce jest uzależniona od rozwiązań, które wypracowane będą na forum Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Podatek cyfrowy miałby objąć także Netflixa.
Podatek cyfrowy. Przymierza się do niego coraz więcej krajów. Polska czeka

"Prace dotyczące rozwiązania wewnątrzunijnego zostały zawieszone do czasu wypracowania rozwiązania w ramach prac prowadzonych na forum OECD. Według planu prac, kształt międzynarodowego rozwiązania ma zostać uzgodniony do końca 2020 r. W przypadku braku uzyskania konsensusu w tym terminie, możliwe jest wznowienie prac nad rozwiązaniem unijnym" - napisał swego czasu w interpelacji poselskiej wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Podatek GAFA miałby objąć m.in. Google'a.
Podatek cyfrowy w Polsce. Rząd czeka na rozwiązanie OECD

Podatek od usług cyfrowych, tzw. podatek GAFA - nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple - miał objąć przychody wszystkich firm cyfrowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tadeusz kościński, minister finansów, ministerstwo finansów, podatek cyfrowy, gafa, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2020

JolaDla PiS tydzień bez nowego podatku to tydzień stracony.

18-02-2020

grzegorzSzlag mnie trafia kiedy znow słyszę podatek. Ten rząd to jeden wielki podatek. Wciąż tylko wyciąganie pieniędzy z naszych kieszeni. Dość tego.

18-02-2020

pikMówi o podatku cyfrowym który i tak na końcu zapłacą konsumenci

Rozwiń komentarze (334)