Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Podatek dochodowy od osób fizycznych. Ustawa o obniżce PIT w Sejmie

0
Podziel się:

W połowie lipca rząd zdecydował, że podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) zostanie obniżony z 18 na 17 proc. Obecnie ustawa w tej sprawie trafiła do Sejmu. Jak podkreśla resort finansów dzięki zmianom, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w dół z 18 na 17 proc.
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w dół z 18 na 17 proc. (East News)

Obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 do 17 proc. to kolejna propozycja podatkowa rządu po wprowadzeniu programu "Bez PIT dla Młodych". Ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

- W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli "do ręki". Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT – podkreślił minister finansów Marian Banaś, cytowany w komunikacie resortu.

Zgodnie z zapowiedziami obniżka PIT obejmie ponad 25 mln podatników. Będzie dotyczyła przychodów rozliczanych według skali podatkowej, uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście (umowy o dzieło, umowy zlecenia), z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych oraz z emerytury i renty.

Zobacz także: Zobacz: Obniżka PIT. Klin podatkowy w Polsce. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

Podatek dochodowy od osób fizycznych. Kiedy obniżka PIT wejdzie w życie?

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów obniżeniu stawki podatku PIT będzie towarzyszyć obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Koszty po zmianach wyniosą:

  • 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) obecnie 111,25 zł,
  • 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 139,06 zł,
  • 3 000 zł roczne (jednoetatowcy) obecnie 1 335,00 zł,
  • 3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł,
  • 4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł,
  • 5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł.

Roczny zysk po obniżce PIT podatnika, który zarabia 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.), wyniesie 472 zł. Przy zarobkach 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.), będzie to rocznie 732 zł.

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów ustawa dotycząca nowej stawki podatek dochodowy od osób fizycznych ma wejść w życie 1 października 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)