Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Podatek handlowy. Sklepy oddały do budżetu 197,4 mln zł

38
Podziel się:

W styczniu sklepy zapłaciły po raz pierwszy nową daninę - podatek od sprzedaży detalicznej. Polski rząd spodziewa się w tym roku z tego tytułu ok. 1,5 mld zł wpływów.

Podatek handlowy. Sklepy oddały do budżetu 197,4 mln zł
sklep zakupy handel (money.pl, Rafał Parczewski)

Z informacji udostępnionych portalowi wiadomoscihandlowe.pl przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 roku zapłaciło 104 podatników.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje dwie stawki daniny: 0,8 proc. i 1,4 proc. Pierwsza obejmuje miesięczne przychody od 17 mln do 170 mln zł miesięcznie, druga - powyżej 170 mln zł.

Zobacz także: Balcerowicz chwali program PiS. W swoim stylu. "Odbiega in plus od morza propagandy"

W styczniu sklepy tę daninę płaciły po raz pierwszy, jednak ustawa została przygotowana już we wrześniu 2016 roku. Jednak nowy podatek wzbudził wątpliwości w Unii Europejskiej. Dopiero w połowie marca ubiegłego roku Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie naruszają prawa UE.

Jego wprowadzenie przesunięto z powodu pandemii na styczeń 2021. - Łączna kwota zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 r. przez wszystkich podatników wyniosła 197 377 427,22 zł. Łączna kwota zadeklarowanego podatku dla 10 największych kwot zadeklarowanych do zapłaty wyniosła 157,2 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów portal wiadomoscihandlowe.pl.

W styczniu na wyższą stawkę załapało się 17 podatników, a na niższą - 76. Deklarację złożyło także 12 podmiotów, które załapały się na stawkę zerową (kwota wolna).

Polski rząd spodziewa się w tym roku ok. 1,5 mld zł wpływów z podatku. Wpływy za pierwszy miesiąc sugerują, że te prognozy mogą być niedoszacowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Balcerek
3 lata temu
Ile stracił budzet przez łopozycje co zaniosła protest przeciwko temu podatkowi do Brukseli? Kilkanaście miliardów. Ta kasa została wytransferowana do Luksemburga jako raju podatkowego. Nigdy więcej PO i reszty opozycji.
Don orleone
3 lata temu
I co z tego jak rodzinka na swoim już to ukradła .
lBolek
3 lata temu
Taa.. Sklepy oddały! A nie ich klienci przypadkiem?
Rodosrodo
3 lata temu
- podatek bankowy (oprócz istniejącego od odsetek z lokat), oczywiście przerzucony na klienta - podatek cukrowy (od zawartości cukru), dodatkowo od kofeiny i tauryny (przewidywane wpływy 3mld) - kolejny podatek od alkoholu w małych butelkach - danina deszczowa (od m2 działki jeśli ma min.600m2, zarówno dla mieszkań jak i domków) - danina wodna (od jachtów cumujących przy pomostach, za m2 zajętej wody) - jak ktoś żegluje to zapłaci - danina recyklingowa (od torebek foliowych) - płacimy w hipermarketach - danina emisyjna (od paliw) - płacą wszyscy - danina solidarnościowa (od tych co 1 mln rocznie zarobią, ale potem można stawkę zmienić) - na razie płaci niewielu, ale stawkę można zmienić - podatek handlowy (0,8% od obrotu >17mln, 1,4% od >170mln)- wszyscy płacą, efektywna stopa opodatkowania sektora spożywczego rośnie do ok. 50% brutto - podatek od reklam - na razie wstrzymany, kolejne podejście będzie - opłata "mocowa" od prądu - płacą wszyscy - podatek od przekształcenia OFE - podatek z d..y bez powodu, by ogolić ludzi z oszczędności emerytalnych - podatek od smartfonów i ogólnie elektroniki (6%, a potem jeszcze oczywiście VAT) - podwyższenie stawek mandatów (plus ekstra mandaty od sanepidu o kuriozalnych stawkach) - opłata produktowa, 1 zł za plastikowy kubek - podatek od nieruchomości +4% - akcyza na niektóre samochody używane 10-krotnie - opłata za każdy kg nieposegregowanego plastiku +0,8€ - podatek od spółek komandytowych (z przeszkodą w przekształceniu spółki - tzw klauzuli unikania opodatkowania) - znika zwolnienie VAT dla towarów spoza UE (np. AliExpres) - NAJWYŻSZA INFLACJA W UE (kolejny podatek od dochodów i od oszczędności) - czego ci nie pokryje inflacyjna w Faurecii (a nawet jakby podwyższali o oficjalną inflację, to byłyby tylko wyrównujące skoki już następnego miesiąca nie pokrywające nowej)
coo?
3 lata temu
to nie sklepy oddały, tylko obywatele, zacznijmy od tego
...
Następna strona