Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

PiS górą. Podatek handlowy jest zgodny z prawem UE. Jest wyrok TSUE

1277
Podziel się:

Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Taki wyrok ogłoszony został przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Danina obowiązuje w Polsce od kilku tygodni. Wyrok dotyczy również podobnej daniny wprowadzonej na Węgrzech.

PiS górą. Podatek handlowy jest zgodny z prawem UE. Jest wyrok TSUE
Podatek handlowy zaczął obowiązywać 1 stycznia 2021 r. pomimo braku wyroku TS. (pixabay.com, pixabay.com)

Według TSUE, węgierski podatek od reklam oraz polski podatek od hipermarketów nie naruszały prawa Unii Europejskiej.

Polski rząd zagrał va banque: wprowadził podatek nie mając pewności, czy unijna instytucja go utrzyma. Argumentem za wprowadzeniem podatku jeszcze przed ostatecznym wyrokiem było to, że w 2019 r. Sąd Pierwszej Instancji UE przyznał w sporze, który Warszawa prowadziła z Komisją Europejską, rację naszemu krajowi – o czym pisaliśmy już w money.pl.

Polski rząd do tego stopnia wierzył w pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie, że uwzględnił wpływy z tej daniny w budżecie na 2021 r. na poziomie ok. 1,5 mld zł.

Podatek zaczął obowiązywać 1 stycznia 2021 r. pomimo braku wyroku TS. Pierwsza płatność, za styczeń, dokonana została przez płatników do 25 lutego.

Zobacz także: Wcześniej czekali na kumulacje, teraz grają w Eurojackpota. "Delikatna kanibalizacja jest zauważalna"

Biedronka płaci najwięcej

Pisaliśmy, że największa detaliczna sieć handlowa, czyli Biedronka, wpadła w drugi próg tego podatku już pierwszego dnia miesiąca. Pierwszy próg podatku liczony jest od wartości sprzedaży powyżej 17 mln zł (0,8 proc. przychodów powyżej 17 mln zł), a drugi od 170 mln zł (1,4 proc. od wartości przychodu powyżej 170 mln zł). Mówimy tu o sieciach handlowych rejestrujących sprzedaż pod jednym numerem NIP.

Money.pl szacuje, że Jeronimo Martins będzie musiał płacić po około 50 mln zł miesięcznie podatku handlowego za sieć Biedronka i kolejne kilka milionów złotych za sieć drogerii Hebe.

Lidl wyłoży do 20 mln zł każdego miesiąca. Z kolei sieć Rossmann blisko 12 mln zł, a sklepy spod logo Euro RTV AGD około 8 mln zł. I tak co miesiąc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1277)
Adam N 1973
3 lata temu
PiS górą ??? Przede wszystkim Polska i Polacy. Ludzie nie dajcie sobie wmówić że to przełoży się na wzrost cen. INFLACJA HAMUJE. Duże sieci mają marże z których mogą płacić. Na rynku wielkich sieci panuje oligopol. Ceny są ustalane nie wg kosztów, ale względem konkurencji. Mniejsze sieci zapłacą mniejszy % podatku, nawet nie odczują, nie będzie im się chciało podnosić ceny. Więc duże sieci też raczej nie podniosą. Podatek obowiązuje od początku roku, tymczasem INFLACJA HAMUJE
marek
3 lata temu
Pis daje pięćset złotych a zabiera 1000 złotych w podatkach a ciemny lud się cieszy, to możliwe tylko w Polsce.
Marian
3 lata temu
Pocałuj tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę.
Marian
3 lata temu
Trzeba rozróznic podatek od reklam od podatku od handlu.Czy jak ktoś tego nie rozumie to nie jest idiotą.To nie jest żadna obraza tylko stwierdzenie faktu.
cogito
3 lata temu
Co na to Komisja Europejska, której odpowiedzialność za miliardowe straty Polski spowodowane vacatio legis jest bezsporna
...
Następna strona