Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
JCK
|

PiS górą. Podatek handlowy jest zgodny z prawem UE. Jest wyrok TSUE

1278
Podziel się

Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Taki wyrok ogłoszony został przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Danina obowiązuje w Polsce od kilku tygodni. Wyrok dotyczy również podobnej daniny wprowadzonej na Węgrzech.

PiS górą. Podatek handlowy jest zgodny z prawem UE. Jest wyrok TSUE
Podatek handlowy zaczął obowiązywać 1 stycznia 2021 r. pomimo braku wyroku TS. (pixabay.com, pixabay.com)
bDZpwxIl

Według TSUE, węgierski podatek od reklam oraz polski podatek od hipermarketów nie naruszały prawa Unii Europejskiej.

Polski rząd zagrał va banque: wprowadził podatek nie mając pewności, czy unijna instytucja go utrzyma. Argumentem za wprowadzeniem podatku jeszcze przed ostatecznym wyrokiem było to, że w 2019 r. Sąd Pierwszej Instancji UE przyznał w sporze, który Warszawa prowadziła z Komisją Europejską, rację naszemu krajowi – o czym pisaliśmy już w money.pl.

bDZpwxIn

Polski rząd do tego stopnia wierzył w pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie, że uwzględnił wpływy z tej daniny w budżecie na 2021 r. na poziomie ok. 1,5 mld zł.

Podatek zaczął obowiązywać 1 stycznia 2021 r. pomimo braku wyroku TS. Pierwsza płatność, za styczeń, dokonana została przez płatników do 25 lutego.

Zobacz także: Wcześniej czekali na kumulacje, teraz grają w Eurojackpota. "Delikatna kanibalizacja jest zauważalna"

Biedronka płaci najwięcej

bDZpwxIt

Pisaliśmy, że największa detaliczna sieć handlowa, czyli Biedronka, wpadła w drugi próg tego podatku już pierwszego dnia miesiąca. Pierwszy próg podatku liczony jest od wartości sprzedaży powyżej 17 mln zł (0,8 proc. przychodów powyżej 17 mln zł), a drugi od 170 mln zł (1,4 proc. od wartości przychodu powyżej 170 mln zł). Mówimy tu o sieciach handlowych rejestrujących sprzedaż pod jednym numerem NIP.

Money.pl szacuje, że Jeronimo Martins będzie musiał płacić po około 50 mln zł miesięcznie podatku handlowego za sieć Biedronka i kolejne kilka milionów złotych za sieć drogerii Hebe.

Lidl wyłoży do 20 mln zł każdego miesiąca. Z kolei sieć Rossmann blisko 12 mln zł, a sklepy spod logo Euro RTV AGD około 8 mln zł. I tak co miesiąc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZpwxIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1278)
Adam N 1973
2 miesiące temu
PiS górą ??? Przede wszystkim Polska i Polacy. Ludzie nie dajcie sobie wmówić że to przełoży się na wzrost cen. INFLACJA HAMUJE. Duże sieci mają marże z których mogą płacić. Na rynku wielkich sieci panuje oligopol. Ceny są ustalane nie wg kosztów, ale względem konkurencji. Mniejsze sieci zapłacą mniejszy % podatku, nawet nie odczują, nie będzie im się chciało podnosić ceny. Więc duże sieci też raczej nie podniosą. Podatek obowiązuje od początku roku, tymczasem INFLACJA HAMUJE
marek
2 miesiące temu
Pis daje pięćset złotych a zabiera 1000 złotych w podatkach a ciemny lud się cieszy, to możliwe tylko w Polsce.
Marian
2 miesiące temu
Pocałuj tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę.
bDZpwxIP
Marian
2 miesiące temu
Trzeba rozróznic podatek od reklam od podatku od handlu.Czy jak ktoś tego nie rozumie to nie jest idiotą.To nie jest żadna obraza tylko stwierdzenie faktu.
cogito
2 miesiące temu
Co na to Komisja Europejska, której odpowiedzialność za miliardowe straty Polski spowodowane vacatio legis jest bezsporna
...
Następna strona