Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Podatek od mediów. Morawiecki przekonuje: nie uderzy w medialny pluralizm

28
Podziel się:

Projekt dodatkowego opodatkowania mediów "w żaden sposób nie ograniczy swobody wypowiedzi i nie uderzy w medialny pluralizm" - przekonuje premier Mateusz Morawiecki. I zapowiada, że chce zaprezentować w Brukseli "polską wizję regulacji dotyczących zarządzania przestrzenią cyfrową".

Podatek od mediów. Morawiecki przekonuje: nie uderzy w medialny pluralizm
Podatek od mediów. Morawiecki przekonuje: nie uderzy w medialny pluralizm (KPRM, Krystian Maj, KPRM)

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami, połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić m.in. do NFZ.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w poście na Facebooku podkreślił, że działania rządu "wpisują się w ogólny trend prac na forum UE i OECD zmierzający do bardziej sprawiedliwego opodatkowania globalnych korporacji, przede wszystkim z sektora internetowego, ale także medialnego".

"Nasza koncepcja antycypuje niektóre rozwiązania i idzie w ślad za już wdrożonymi w Unii tak, aby wprowadzenie podatku cyfrowego na poziomie UE lub OECD nie wymagało od nas następnie zmiany naszego prawa, a tylko ewentualne dostosowanie" - dodał szef rządu.

Zobacz także: Stracili dziesiątki milionów. Znana sieć na minusie

Według niego "wpływy z tytułu pozycji niematerialnych, takich jak brand, prawa własności intelektualnej czy reklama, szczególnie łatwo jest przerzucać księgowo pomiędzy spółkami w ramach wielonarodowych koncernów, unikając w ten sposób opodatkowania".

"Opublikowane dane finansowe korporacji, które byłyby objęte tym podatkiem to potwierdzają - większość płaci jedynie ułamek procenta swoich przychodów w postaci podatku dochodowego CIT" - zaznaczył Morawiecki.

Zapewnił, że "podatek, dzięki bardzo wysokim kwotom wolnym, nie będzie dotyczył w ogóle mniejszych, lokalnych czy regionalnych mediów". W ocenie premiera jest to "zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE".

Morawiecki zastrzegł, że "konkretny układ stawek i kwot wolnych może się zmienić w toku prac".

"Temu służy właśnie proces konsultacji. Jednak nawet w kształcie opublikowanym projekt w żaden sposób nie ograniczy swobody wypowiedzi i nie uderzy w medialny pluralizm. Wręcz przeciwnie, może złamać oligopol międzynarodowych molochów, które dominują na polskim rynku mediów, co powoduje histeryczną reakcję środowisk czerpiących korzyści z tego zoligopolizowania przekazu medialnego pod jedno dyktando" - napisał szef rządu.

Zaznaczył, że "rząd Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie dawał przykład przywiązania do wartości swobodnej i nieskrępowanej debaty w mediach, szczególnie internetowych". "Na forum UE protestowaliśmy, w opozycji do wielkich koncernów medialnych, które dzisiaj rzekomo bronią wolności, przeciwko wprowadzeniu obowiązkowych filtrów treści w internecie na mocy dyrektyw prawnoautorskiej, tzw. ACTA2" - przypomniał Morawiecki.

Jak dodał, "filtry te, jak podkreślają analitycy czy organizacje broniące praw człowieka, mogą być nadużywane do dławienia swobodnej wymiany informacji".

"Mimo naszego sprzeciwu te rozwiązania zostały, po bezpardonowej kampanii lobbingu zachodnich koncernów medialnych, przyjęte głosami tych samych środowisk dzisiejszej opozycji, które dziś tak głośno krzyczą o zagrożeniu dla wolności" - stwierdził Morawiecki.

Zwrócił też uwagę, że polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE "najbardziej niebezpieczne przepisy" unijnej dyrektywy. "Podtrzymujemy wielokrotnie składaną deklarację, że dołożymy wszelkich starań, aby nowe przepisy w możliwie najmniejszym stopniu ograniczały swobodę rozpowszechniania informacji w internecie" - zaznaczył.

"Nie zgadzamy się ani na ograniczenia linkowania, ani na powszechne, obowiązkowe filtrowanie wszystkich treści przekazywanych przez internautów, ani na ideologiczne blokowanie treści na platformach internetowych" - oświadczył Morawiecki.

Dodał, że internet "to obecnie najważniejszy zasób i przestrzeń, w której toczy się coraz większa część naszego życia prywatnego i zawodowego". "Nie ma zgody na to, aby jego funkcjonowanie poddane było dyktatowi wąskiej grupy medialnych koncernów i platform. Te same środowiska, które przeforsowały ACTA2, wciąż szykują kolejne inicjatywy nakładające kaganiec na to co obywatele mogą, a czego nie mogą zrobić w sieci" - napisał premier.

Przypomniał, że w grudniu Komisja Europejska przedstawiła projekty rozporządzeń w sprawie usług i rynków cyfrowych, które określą m.in. kwestię moderacji treści online. Niestety - w jego ocenie - ich wprowadzenie "może sprawić, że już wątpliwie obiektywne reguły pochodzące z Doliny Krzemowej zamienimy na dyktat poprawności politycznej".

"Nie ma na to naszej zgody. Projekty przychodzące z Brukseli to wytwory pewnego prądu ideologicznego, dominującego wśród liberalnych i lewicowych elit państw zachodnich, czy eurokratów. Oczekiwanie tutaj jest takie, że rękami internetowych platform będzie dokonywana moderacja debaty publicznej tak, aby poglądy niezgadzające się z tym prądem ideologicznym były prewencyjnie usuwane" - uważa szef rządu.

"My się na to nie będziemy godzić, uważamy że podstawą demokracji jest otwarta debata na każdy temat, a doświadczenie cenzury prewencyjnej jako kagańca nałożonego na społeczeństwa jest wciąż w Polsce żywa" - podkreślił.

Z drugiej strony - jak dodał - "nie możemy pozwolić na bezkarne obrażanie, szkalowanie czy sianie celowej dezinformacji w sieci". "Wolność nie polega na swobodzie mówienia wszystkiego lub celowego szkodzenia innym. Wolność to również odpowiedzialność za swoje słowa" - napisał premier.

Jednakże - według niego - "to nie platformy internetowe powinny decydować, co jest legalne lub nie w internecie - od tego jest prawo uchwalane przez demokratycznie wybranych przedstawicieli i będziemy dążyli, żeby projektowane rozwiązania respektowały w pełni te zasady".

Dlatego - jak poinformował - zaprezentuje w Brukseli "polską wizję regulacji dotyczących zarządzania przestrzenią cyfrową".

"Gdzie to nie korporacje są najważniejsze, ale użytkownik i jego prawa. Człowiek. Ten, który wyraża poglądy, ale i ten którego kłamliwie zaatakowano. Niech rozstrzyga prawo i sądy. Gdzie zapewniona jest odpowiednia równowaga pomiędzy wolnością wypowiedzi, a odpowiedzialnością za słowo. Gdzie małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać na równych zasadach z możliwości, które oferuje gospodarka cyfrowa" - oświadczył Morawiecki.

"Potrzebujemy odważnej wizji internetu dla użytkownika. Bez kagańca poprawności politycznej i cenzury politycznej. Skanowania naszych wypowiedzi, filtrów i ciągłego monitoringu tego, co robimy w sieci i arbitralnych decyzji operatorów platform, bez możliwości odwołania" - zaznaczył szef rządu.

Jego zdaniem "wolny rynek bez regulacji się wynaturza i są one potrzebne". "Dotyczy to rynku mediów i również dotyczy to internetu. Na forum UE Polska zamierza aktywnie wspierać regulację przestrzeni cyfrowej oraz działalności platform internetowych, lecz w taki sposób, który będzie chronił wolność słowa i lokalne wartości" - dodał premier.

W środę przeciwko dodatkowemu opodatkowaniu zaprotestowało we wspólnej akcji "Media bez wyboru" ponad 40 prywatnych nadawców i wydawców. Największe stacje i portale internetowe przez cały dzień emitowały tylko czarną planszę z hasłem przestrzegającym, że po wprowadzeniu nowego podatku niezależne media mogą zniknąć.

Do akcji przyłączyły się również niektóre dzienniki i stacje radiowe. Protest mediów wsparły również niektóre opozycyjne partie polityczne. W piątek sprzeciw wobec projektowanych zmian wyraził koalicjant PiS - Porozumienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
wyznawca PiSu...
3 lata temu
Ja Pinokiowi wierzę :)
Saper
3 lata temu
I własnie takich jak wy można wami manipulować co nie znają sie na prawie.Ludzie czy wy ślepi jesteśćie.Chyba tak,komuna wraca ale w innym wydaniu.Jak to Bismarck powiedział dajcie władze polakom a sami sie pozabijają.Dać polakom trochę pieniedzy,tanie piwo,i kiełbase pujda jak ośioł za marchewką.Myślę ze z tymi co głosowali na pis jest tak samo.Nie jestem za tą czy tamtą partia,ale brakuje tu w polsce takiego Marszalka Piułsudzkiego.Wy muwicie o demokracji prawie 30 lat jej nadal nie ma .
Gienek123
3 lata temu
No tak za 2 miliardy to TVP stać a na pewno jest to bez stronna telewizja dziękuj.
Marks...
3 lata temu
Martwię się... aby rząd PiS-u na czele z Morawieckim nie stchórzył przed wprowadzeniem tych skromnych opłat reklamowych w moim mniemaniu winno być w większej skali opodatkowanie, wszak to przestrzeń państwa jest wykorzystywana w celach reklamowych( cała sfera miejsca i ludzi) -nadawca nie ma interesu społecznego-to podmiot z transparentem reklamowym, podmiot który osiąga dochód.... Podobnie było z zapowiedzią 2015 roku, obecnego prezydenta Andrzeja Dudy o procedowaniu pilnej ustawy, uwalniającej Polaków od toksycznych kredytów pseudo walutowych-FRANKOWYCH....i co ??? przeminęło z halnym...dogadał się z BANKSTERAMI, POTEM ZWŁOKA , GRANA CZAS I CHF po 4,30 PLN.....wyszło na to, że mocny np. mBank ma dobre chody u Andrzeja ...
Marks...
3 lata temu
Martwię się... aby rząd PiS-u na czele z Morawieckim nie stchórzył przed wprowadzeniem tych skromnych opłat reklamowych w moim mniemaniu winno być w większej skali opodatkowanie, wszak to przestrzeń państwa jest wykorzystywana w celach reklamowych( cała sfera miejsca i ludzi) -nadawca nie ma interesu społecznego-to podmiot z transparentem reklamowym, podmiot który osiąga dochód.... Podobnie było z zapowiedzią 2015 roku, obecnego prezydenta Andrzeja Dudy o procedowaniu pilnej ustawy, uwalniającej Polaków od toksycznych kredytów pseudo walutowych-FRANKOWYCH....i co ??? przeminęło z halnym...dogadał się z BANKSTERAMI, POTEM ZWŁOKA , GRANA CZAS I CHF po 4,30 PLN.....wyszło na to, że mocny np. mBank ma dobre chody u Andrzeja ...
...
Następna strona