Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Podatki w Polsce. Oto jak wypadamy na tle Unii

261
Podziel się:

Według danych Eurostatu podatki i składki społeczne stanowiły w 2021 r. 37,7 proc. PKB naszego kraju. To stawia nas wśród unijnych średniaków. Niemniej, przychody z danin od początku rządów PiS wzrosły najbardziej w całej Unii. Złożyło się na to wiele czynników. Wśród nich uszczelnienie systemu.

Podatki w Polsce. Oto jak wypadamy na tle Unii
Premier Mateusz Morawiecki (Licencjodawca)

Według najnowszych danych Eurostatu przychody z podatków i składek społecznych względem PKB ustawiały Polskę jako średniaka w Unii Europejskiej. Przychody podatkowe porównane do gospodarki danego kraju dają klarowny obraz między różnymi państwami.

Podatkowa Polska na tle Unii Europejskiej

Według Eurostatu w naszym kraju podatki i składki społeczne stanowiły w 2021 r. 37,7 proc. PKB. Na pierwszym miejscu w Unii uplasowała się Dania, gdzie podatki stanowią aż blisko połowę PKB tego kraju (48,8 proc.). Drugie miejsce zajęła Francja (47 proc.), a trzecie Belgia (46 proc.). Dalej znajduje się Austria (43,7 proc.), Włochy (43,6 proc.) i Szwecja (43,5 proc.).

Polska za to podatkowo wyrasta na lidera wśród państw regionu. Tak wygląda całe zestawienie Eurostatu:

Co więcej, jak wyliczył kilka miesięcy temu Obserwator Gospodarczy, podatki w naszym kraju wzrosły po 2015 r. najsilniej w całej UE. Pod tym względem dorównuje nam jedynie Hiszpania.

Podatki wzrosły w Polsce o 4,3 punkty procentowe (p.p.) PKB. Oznacza to, że gdyby ich poziom był taki jak w 2015 r., to do kasy państwa trafiłoby o ponad 110 mld zł mniej. Średnia unijna to wzrost o 0,9 p.p. Najwyższe cięcia zanotowano na Węgrzech. Opodatkowanie spadło tam o 4,8 p.p. PKB" - czytaliśmy.

VAT - główny przychód podatkowy Polski

Z czego wynikają te liczby? Jest to m.in. efekt uszczelnienia podatków w naszym kraju, ale są także inne jak:

  • koniunktura gospodarcza kraju,
  • poziom konsumpcji społeczeństwa,
  • gotowość podatników do ponoszenia ciężaru opodatkowania,
  • efektywność systemu finansów publicznych,
  • szczelność i struktura bazy podatkowej,
  • efektywność i funkcjonalność podatku, jego właściwości, wykładnia prawa czy możliwości optymalizacji

Niemniej, duże zasługi ma w tym aspekcie Ministerstwo Finansów. Zdaniem dr. Przemysława Szymczyka i dr. Waldemara Szymańskiego, którzy napisali analizę dot. VAT w ostatnich latach, dynamika wzrostu dochodów generowanych przez podatek od towarów i usług "była większa aniżeli w przypadku pozostałych danin, co może wskazywać na skutek działań uszczelniających".

Z drugiej strony jednak słowa premiera Morawieckiego o wielkim sukcesie PiS i rozgromieniu mafii VAT-owskich w Polsce - co sprawiło, że dochody z VAT od 2016 r. do końca 2023 r. wzrosły o 163 mld zł, czyli o 132 proc. - są, zdaniem ekspertów, mocno przesadzone.

Luka VAT

Zdaniem Sławomira Dudka, byłego dyrektora analiz makroekonomicznych w Ministerstwie Finansów, a obecnie prezesa Instytutu Finansów Publicznych, takie stawianie sprawy jest "nadużyciem".

Szacując efekty uszczelniania, musimy odjąć efekty wzrostu PKB i efekty wzrostu inflacji. To elementarz analiz podatkowych. Efekty uszczelniania można obliczyć na podstawie luki VAT lub analizy dochodów VAT w relacji do PKB. Ostatnie dane Komisji Europejskiej pokazują, że efekty uszczelniania liczone na podstawie luki VAT są wielokrotnie niższe niż pokazywane przez premiera. Efekty uszczelniania liczone na podstawie luki vatowskiej wynoszą co najwyżej 20-30 mld zł. To mniej niż połowa tylko trzech sztandarowych programów rządu, a więc 500+, trzynastki i czternastki - wskazuje.

Jego zdaniem używanie nominalnych wartości VAT przy galopującej inflacji to "absurd do kwadratu". Podaje on przykład: w Turcji dynamika VAT jest jeszcze lepsza niż w Polsce, tam tylko do 2021 r. zanotowano wzrost VAT o 220 proc. w porównaniu do 2015 r. Co więcej, w Argentynie był jeszcze lepszy wynik – wzrost VAT dobił do 340 proc.

- Czy oznacza to, że wyłapano tam mafie VAT-owskie? Nie, po prostu VAT tam rósł, bo była gigantyczna inflacja. Ostatnie wzrosty VAT w Polsce to efekt niemal wyłącznie inflacji. To żadne uszczelnianie ani sukces rządu. Chyba że rząd uważa za swój "sukces" wywołanie galopującej inflacji. Nikt nie neguje pewnych efektów uszczelniania VAT. Ale największym szkodnikiem w dostrzeżeniu tych sukcesów jest wybujała fantazja premiera, tępa propaganda rządu, a wręcz kłamstwa vatowskie, które wbrew logice i faktom próbują rozmnożyć te efekty do niebotycznych rozmiarów - podsumowuje dr Dudek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(261)
Ania
8 miesięcy temu
Podatki w Polsce nieustannie rosną i stają się coraz bardziej skomplikowane. Dobrze, że doradcy podatkowi mają możliwość szkoleń np. w ADN Akademia
Ukiii
rok temu
Opłata przekształceniowe przy zakupie mieszkania naliczana przez 20 lat i uwaga rewaloryzowana! Nowa oplata energetyczna dla tych którzy chcą wynająć albo sprzedać mieszkanie, utrzymanie vatu na poziomie 23%, utrzymanie podatku Belki i uwaga uwaga prace/przymiarki do stworzenia centralnej ewidencji nieruchomosci gdzie zostania wpisana wartosc nieruchomosci na podstawie której bedzie naliczany podatek katastralny dla wszystkich właścicieli nieruchomości zeby finansować 13, 14 wojsko i wszystkie programy + i dalsze zwiększanie opodatkowania to sa sukcesy PIS. Ofiarami będą wszyscy ci którzy ciężko pracuja i placa podatki, trzeba myśleć jak obchodzić te wszystkie opłaty Pisowskie.
fdbz
rok temu
PIS nie powiedział ostatniego słowa.... zabierzemy wam jeszcze wiecej, na 100%!!!!! Do konca wakacji wejdzie kolejnych 39 poadtków. Nie zostanie wam prawie nic!!!! hahahah
Edwin
rok temu
Kompletne kłamstwo - Pis uczynił polskę jednym z 3 krajów o najwiekszych podatkach. To co jest w tej tabelce to jakas fikcja i kazdy to wie. Po drenazu + czyli sztandarowym programie pisu zrobienia z polaków żebraków dam przykład. Przedsiębiorca wystawia faktury miesięcznie na 10 tys zł brutto. Czyli nie tak mało. Musi oddać 23% vat, 19 Pit, 2400 zł Zus. Na dzien dobry oddaje chorej z zachłanności organizacji pis 66%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! podatków. NA dzien dobry. Ale zeby prowadzić działalnośc musi, nie ma wyjścia a przynajmniej 90% przedsiębiorców musi rozliczyć podatki u księgowego około 300 zł i zapłacić prąd, paliwo gaz w których mamy około 60% podatków. Wiec zostaje mu moze około 2,5 tys z 10. MAcie obraz pisu i okradania ludzi w sposób jaki polska nie widziała nigdy. Dlatego jestesmy biedakami w europie. Stać nas ledwo na rachunki i zywność. Ale pis pracuje dalej a praca pisu to jak zabrac rodzinom jeszcze wiecej. Nie wazne ze ludzie będa marznść w domach a dzieci będą chodzić głodne - zrobią kolejny 567 instytut rozwoju i doradztwa gdzie zatrudnią żony, bratów, kolegów z pensjami po 90 tys i willą +.... To jest obraz jaki mamy czego 8 lat temu w zyciu bym się nie spodziewał. Teraz organizacja pis to cos tak destruktywnego ze az strach.... za co się wezmą w nastepnej kolejnosci
Okradany Pola...
rok temu
Bandytyzm podatkowy w Polsce Morawieckiegho jeszcze nie powiedział ostatniego słowa=jestesmy bardzo ciekwym krajem ze odebrac nam wszystko a nawet wiecej niz mamy dochodów =Zasada Janosika aby kupowac głosy wyborcze aby utrzymac sie u władzy=Głupie cwaniactwo i złodziejstwo bez granic
...
Następna strona