Notowania

Podatnicy mają już tylko dwa tygodnie na wygenerowanie mikrorachunku

Wszyscy podatnicy PIT, CIT i VAT powinni wygenerować mikrorachunek do końca 2019 roku, ponieważ wtedy przestaną działać dotychczasowe rachunki podatkowe płatników. Choć dotyczy to ponad 25 mln Polaków, to zrobiło to obecnie ok. 226,7 tys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Mikrorachunek muszą założyć wszyscy podatnicy PIT, CIT i VAT. (Fot: © whitelook - Fotolia.com)

Mikrorachunek podatkowy służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Dlatego też od 1 stycznia 2020 roku będzie posiadać go każdy płatnik tych danin, bo to na ten rachunek wpłacimy wszystkie podatki.

Według szacunków podawanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" podatników CIT jest w Polsce 0,5 mln, osób rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym – 1,2 mln, a podatników PIT ponad 25 mln. Dziennik przypomina, że zostały zaledwie dwa tygodnie na wygenerowanie własnego mikrorachunku. Tymczasem, póki co, zrobiło to 226,7 tys. płatników.

Wygenerowanie rachunku jest proste - wystarczy wejść na stronę internetową ministerstwa finansów (www.podatki.gov.pl) i kliknąć pole "Generuj". Następnie należy wpisać swój nr PESEL, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT. W każdym innym przypadku musimy to zrobić za pomocą numeru NIP.

PIT, CIT i VAT na jednym rachunku. Od nowego roku rusza projekt: witraż. O co chodzi?

Numer mikrorachunku można też otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Biała lista podatników VAT wzbudza dużo kontrowersji.
Biała lista VAT generuje problemy przedsiębiorcom. Sprawdzają kontrahenta po kilka razy

Mikrorachunek nie jest tym samym, co rachunek firmowy, który musi trafić na białą listę podatników VAT. Dlatego też mikrorachunku nie zgłasza się na białą listę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mikrorachunek, pit, vat, cit, ministerstwo finansów, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2019

Grzegorza jak babcia ma 91 lat i nie ma pojęcia o komputerku, ani nie wie gdzie jest jej Urząd Skarbowy to co - do więzienia za przestępstwo skarbowe … Czytaj całość

17-12-2019

MijaMamy już taki mikrorachunek dla ZUS. Kiedyś wpłacało się na trzy konta teraz na jedno zawierające właśnie NIP. A o założeniu tego mikrorachunku … Czytaj całość

16-12-2019

BzduraKomuś się w tym kraju znowu pomieszało w łepetynie. To urząd winien założyć mi rachunek i łaskawie poinformować,że na niego mam wpłacać podatki. Za to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (341)