Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polska klasa średnia. Patkowski: Zaczyna się od 4 tys. zł brutto

950
Podziel się:

Kto należy do klasy średniej? Wiceminister nie ma wątpliwości. Jak przekonuje Piotr Patkowski z analiz resortu finansów wynika, że wystarczy zarabiać niespełna 3 tys. zł na rękę.

Polska klasa średnia. Patkowski: Zaczyna się od 4 tys. zł brutto
Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister finansów Piotr Patkowski (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

O klasie średniej zrobiło się głośno po tym jak rząd w nowym programie "Polski Ład", skierował do jej przedstawicieli swoje propozycje zmian podatkowych. Kłopot w tym, że termin ten nie jest dość precyzyjny.

Klasa średnia, czyli kto? Wyjaśnił to w radiu Wnet wiceminister finansów Piotr Patkowski.

- W Ministerstwie Finansów na klasę średnią patrzymy pod kątem średnich zarobków. Z danych wynika, że 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków uzyskuje dochody miesięczne powyżej 10 tys. zł, więc ich spokojnie można uznać za klasę wyższą. Natomiast klasa średnia, patrząc na dominantę średnich zarobków, zaczyna się powyżej 4 tys. zł brutto. Już od tego poziomu sama osoba ma odczucie, że należy do klasy średniej– tłumaczył Patkowski w programie Kurier Ekonomiczny.

Zobacz także: Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje

Okazuje się więc, że według wiceministra, aby awansować do klasy średniej wystarczy zarabiać nieco ponad 2,9 tys. zł na rękę.

To jednak szacunki resortu finansów. Kłopot w tym, że podobnych wyliczeń jest znacznie więcej. Jak pisaliśmy w money.pl, dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2019 roku zakładały, że aby należeć do klasy średniej, trzeba było mieć przynajmniej 1,5 tys. zł dochodu rozporządzalnego na członka rodziny. Czyli do klasy średniej należały wtedy np. dwie osoby zarabiające łącznie na czysto 3 tys. zł albo dwójka rodziców z jednym dzieckiem dostająca łącznie 4,5 tys. zł miesięcznie.

Maksimum dla klasy średniej to dwukrotność mediany – czyli 4,5 tys. zł na członka rodziny. W takim przypadku małżeństwo bez dzieci w klasie średniej zarabiało do 9 tys. zł, z jednym dzieckiem – 13,5 tys. zł miesięcznie.

Z kolei Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wskazuje w rozmowie z MarketNews24, że z badań, które prowadził wynika, że chodzi ok. 3 mln ludzi.

- Granica, od której zaczyna się klasa średnia jest niezwykle płynna, kontrowersyjna i trudna do zdefiniowania, w polskich warunkach są to dochody co najmniej 6-7 tys. zł netto - mówi dalej ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(950)
Hmn
12 miesięcy temu
Patkowski przesiąkł mentalnością pisu i kpi z Polaków a sam siebie uznaje nadpolakiem albo ruskim decydującym o Polaku.
Na zasiłku
rok temu
Ja z kolei mam wyższe wykształcenie ale na dobrą pracę się to nie przełożyło, potem zaczęłam chorować, renty nie mam a zasiłek stały z ops i So tego w wieku 45 lat już jestem w dps i po co ta gmina za mnie płaci te tysiące, lepiej gdybym nawet na pół etatu pracowała a tak się czuję poniżej klasyfikacji finansowej i w drabinie społecznej jestem na samym dole.
mateusz moraw...
2 lata temu
nowy program sztandarowy program pis miska ryzu plus jak mowil morawiecki na tasmach
Upa
2 lata temu
Patkowski!!! Ojciec cie zrobil na probe????
Nick
2 lata temu
Jaki kraj, taka władza i taka klasa średnia.
...
Następna strona