Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Polska klasa średnia. Patkowski: Zaczyna się od 4 tys. zł brutto

939
Podziel się:

Kto należy do klasy średniej? Wiceminister nie ma wątpliwości. Jak przekonuje Piotr Patkowski z analiz resortu finansów wynika, że wystarczy zarabiać niespełna 3 tys. zł na rękę.

Polska klasa średnia. Patkowski: Zaczyna się od 4 tys. zł brutto
Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister finansów Piotr Patkowski (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bECSmRph

O klasie średniej zrobiło się głośno po tym jak rząd w nowym programie "Polski Ład", skierował do jej przedstawicieli swoje propozycje zmian podatkowych. Kłopot w tym, że termin ten nie jest dość precyzyjny.

Klasa średnia, czyli kto? Wyjaśnił to w radiu Wnet wiceminister finansów Piotr Patkowski.

- W Ministerstwie Finansów na klasę średnią patrzymy pod kątem średnich zarobków. Z danych wynika, że 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków uzyskuje dochody miesięczne powyżej 10 tys. zł, więc ich spokojnie można uznać za klasę wyższą. Natomiast klasa średnia, patrząc na dominantę średnich zarobków, zaczyna się powyżej 4 tys. zł brutto. Już od tego poziomu sama osoba ma odczucie, że należy do klasy średniej– tłumaczył Patkowski w programie Kurier Ekonomiczny.

bECSmRpj
Zobacz także: Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje

Okazuje się więc, że według wiceministra, aby awansować do klasy średniej wystarczy zarabiać nieco ponad 2,9 tys. zł na rękę.

To jednak szacunki resortu finansów. Kłopot w tym, że podobnych wyliczeń jest znacznie więcej. Jak pisaliśmy w money.pl, dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2019 roku zakładały, że aby należeć do klasy średniej, trzeba było mieć przynajmniej 1,5 tys. zł dochodu rozporządzalnego na członka rodziny. Czyli do klasy średniej należały wtedy np. dwie osoby zarabiające łącznie na czysto 3 tys. zł albo dwójka rodziców z jednym dzieckiem dostająca łącznie 4,5 tys. zł miesięcznie.

bECSmRpp

Maksimum dla klasy średniej to dwukrotność mediany – czyli 4,5 tys. zł na członka rodziny. W takim przypadku małżeństwo bez dzieci w klasie średniej zarabiało do 9 tys. zł, z jednym dzieckiem – 13,5 tys. zł miesięcznie.

Z kolei Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wskazuje w rozmowie z MarketNews24, że z badań, które prowadził wynika, że chodzi ok. 3 mln ludzi.

- Granica, od której zaczyna się klasa średnia jest niezwykle płynna, kontrowersyjna i trudna do zdefiniowania, w polskich warunkach są to dochody co najmniej 6-7 tys. zł netto - mówi dalej ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECSmRpK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(939)
Michał
2 miesiące temu
"czarodziej polskich finansów"
Albert
2 miesiące temu
Zależy od definicji i liczenia. Wyraźnie rozmówcy chodzi o dominantę zarobków w Polsce. A to, że w Polsce klasa średnia biedę klepie, to odrębne zagadnienie. Może "Nowy ład" trochę wyciągnie Polską klasę średnią do tego, aby było ją stać na więcej.
Kalina777
2 miesiące temu
Odczucie, że nie żyję w skrajnym ubóstwie i wystarcza mi od pierwszego do pierwszego nie jest jednoznaczne, że należę do klasy średniej. Przedstawiciele klasy średniej poza zapewnieniem podstawowych potrzeb powinni móc sobie jeszcze pozwolić na kredyt na mieszkanie, kredyt na samochód, na wyjazd z rodziną na wakacje na dwa tygodnie i na sfinansowanie wyjazdu dzieci na ferie/wakacje. Proszę autora klasyfikacji klasy średniej o podanie przepisu jak to zrealizować przy takim dochodzie netto (rodzina 2 + 2) nawet przy założeniu, że małżonkowie razem zarabiają 2x 2900 zł. Klasa wyższa nie ma w ogóle takich problemów a ich potrzeby/wymagania są znacznie wyższe niż klasy średniej.
bECSmRpL
Kampinos 39
2 miesiące temu
Morawicki wziol swojego "naszego"do rzadzenia. Nie ma takiego Polskiego nazwiska Patkowski.
oj ojoj
2 miesiące temu
No to teraz każda Polka i Polak to duma klasy średniej - ale już nigdzie nie można jechać z tą dumą bo ludzie parskają śmiechem :(
...
Następna strona