Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Polski Ład. Na zmianach podatkowych mogą stracić też drobni przedsiębiorcy

151
Podziel się:

Mimo zapewnień resortu finansów, że reforma przyniesie korzyść fryzjerom, krawcom czy mechanikom, nie jest to przesądzone. Wszystko zależy od rozliczeń ze skarbówką - pisze "Rzeczpospolita".

Polski Ład. Na zmianach podatkowych mogą stracić też drobni przedsiębiorcy
Fryzjerzy też mogą stracić na Polskim Ładzie. (Unsplash.com, Adam Winger)
bEKcEVJx

W sumie 500 tys. mikrobizesów w Polsce ma skorzystać na reformie podatkowej PiS. Tak przynajmniej przekonuje na swoich stronach Ministerstwo Finansów. Daje też konkretne przykłady: fryzjer z miesięcznym dochodem 4 tys. zł ma oszczędzić rocznie ok. 2 tys. zł, mechanik z dochodem 5 tys. zł ok. 1 tys. zł, a krawiec z dochodem 3 tys. zł – ok. 1,3 tys. w ciągu roku.

Jednak jak wskazuje "Rzeczpospolita", rządowe zapewnienia dotyczą jednak tylko wycinka przedsiębiorców, tych którzy rozliczają się na skali podatkowej.

Zobacz także: "Nie chcemy sowieckiego modelu". Prezydent Sopotu ostro o zmianach dla samorządów
bEKcEVJz

Dla stosujących prostszą formę rozliczeń, czyli kartę podatkową lub ryczałt ten bilans zysków i strat nie jest już tak korzystny.

W świetle zmian podatkowych, które ma wprowadzać Polski Ład, ci na karcie podatkowej będą płacić łącznie ok. 684 zł podatku i składki zdrowotnej na miesiąc, podczas gdy dziś płacą ok. 382 zł. Stracą więc na przestrzeni roku 3,6 tys. zł - wynika z przytaczanych przez dziennik wyliczeń Konfederacji Lewiatan.

Wywołani w rządowym przykładzie mechanicy, stolarze czy krawcy korzystający z karty podatkowej, stracić mogą na reformie nawet 5,5 tys. zł rocznie - pisze "Rz".

bEKcEVJF

- Resort finansów pokazuje to, co chce pokazać, co jest akurat wygodne. Podane przykłady są prawdziwe, ale nie odnoszą się do całej zbiorowości. Tak naprawdę to, czy ktoś zyska, czy straci, zależy do formy podatkowych rozliczeń - komentuje na łamach "Rzeczpospolitej" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKcEVKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(151)
darek
2 miesiące temu
Pana emeryta nikt nie zmusza do prowadzenia działalności gospodarczej a jak ma niską emeryturę to podatku od niej przecież płacić nie będzie. Co do zmian to niech ci co je krytykują przypomną sobie jak podatki i żadnych ulg - podnosiło PO. A oczywiście niesprawiedliwe było to, że mały sklepikarz płacił zus w tym składkę zdrowotną taką samą jak gości który zarabiał po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie i taki krezus płacił składkę niższą niż inni (bo przecież szybciutko dobił do 30-krostności i nie płacił nic np. przez 3/4 roku)
emeryt
2 miesiące temu
Ja bym jeszcze dodał do wycięcia dorabiających emerytów prowadzących własną działalność. Ci płacąc dwa razy wysoką składkę zdrowotną nie mogąc jej odliczyć od podatki są z góry skazani na upadłość.PIS dąży do wycięcia drobnej przedsiębiorczości w Polsce i zastąpienia wszystkiego państwowymi zakładami zarządzanymi przez partyjnych koleżków. Przypominają się czasy Gomółkowe dla tych kto jeszcze pamięta.
Anton
2 miesiące temu
Na bank wszyscy zapłacą więcej, o ile jeszcze będą mieli z czego.
bEKcEVKb
ARti
2 miesiące temu
a kto widział paragon u fryzjera, który prowadzi jednoosobową firmę ? bo ja nie, mechanik za wymianę opon czy drobne naprawy ? bo ja nie ! ile jest takich osób ?
Ja1
2 miesiące temu
Nie Polski Ład, tylko pisowski Nieład.
...
Następna strona