Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polski Ład. Pierwsze ustawy trafią do Sejmu

1284
Podziel się:

W ciągu stu najbliższych dni Rada Ministrów ma przyjąć 10 projektów ustaw w ramach tzw. Polskiego Ładu. Na pierwszy ogień idzie zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

Polski Ład. Pierwsze ustawy trafią do Sejmu
Mateusz Morawiecki podał harmonogram wprowadzania tzw. Polskiego Ładu. (Flickr, KPRM, W. Kompała)
bEJdnrrF

Rząd zapowiada skierowanie do parlamentu pierwszych ustaw, stworzonych w ramach Polskiego Ładu.

W pierwszej kolejności Sejm ma się zająć zmianami w przepisach podatkowych i programami mieszkaniowymi. Kluczowe projekty mają trafić do prac parlamentarnych jeszcze w czerwcu.

- Polski Ład to wizja rozwoju. Sprawiedliwego i szybkiego, doganiania tych, którzy przez lata wydawali nam się niedoścignieni - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając 10 kluczowych obszarów, którymi rząd ma się zająć w ciągu najbliższych stu dni.

bEJdnrrH

Jednym z pierwszych projektów, który ma przyjąć Rada Ministrów, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Jak mówił Morawiecki, będzie to "jeden z wyższych pułapów w Europie".

Na zmianach zyskają m.in. emeryci, bo emerytury do 2500 zł brutto nie będą opodatkowane. Dodatkowo seniorzy, którzy zdecydują się po osiągnięciu wieku emerytalnego na dalszą pracę, ale nie będą pobierać świadczenia, będą zwolnieni z podatku PIT.

W ciągu najbliższych stu dni rząd ma się zająć także flagowym programem mieszkaniowym, zapowiedzianym w ramach Polskiego Ładu. Chodzi o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego. W ten sposób rząd Zjednoczonej Prawicy chce rozwiązać problem osób, które nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu na własne mieszkanie.

- Ta podstawowa bolączka musi zostać wreszcie zaadresowana. Godne lokum dla polskich rodzin w ciągu najbliższej dekady - zapowiadał premier.

bEJdnrrN

Premier zapowiedział też, że w najbliższym czasie rząd zajmie się projektem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli dodatkowego świadczenia, które ma przysługiwać rodzicom, którym rodzi się drugie i kolejne dziecko.

Premier oświadczył, że w "najbliższych tygodniach" przedstawiony zostanie plan zniesienia limitów do lekarzy specjalistów oraz harmonogram zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB.

W ciągu najbliższych stu dni Rada Ministrów ma się zająć także wsparciem rolników, m.in. dopłatami do paliwa rolniczego.

bEJdnrrO

- Chcemy ułatwić rolnikom dostęp do handlu, skrócić drogę produktów od pola do stołu. Aby duże sklepy nie dominowały grup producentów - powiedział premier.

Zmiany, które rząd chce wprowadzić w ramach Polskiego Ładu, będą dotyczyły także przedsiębiorców. Chodzi m.in. o możliwość rozliczania się ryczałtem, czyli podatkiem od przychodów.

- Dla tych, którzy zarabiają do 10 tys. złotych miesięcznie, będzie to bardzo korzystne - powiedział premier. - Obniżamy stawki dla wielu kreatywnych zawodów, jak np. lekarze, czy informatycy.

Rząd zapowiedział w Polskim Ładzie likwidację umów śmieciowych. Politycy Zjednoczonej Prawicy mają przygotować rozwiązania, w ramach których z rynku znikną umowy cywilno-prawne. Ma je zastąpić kontrakt, ale nie znamy jeszcze szczegółów. Na pewno, nawet jeżeli różnego rodzaj umowy cywilno-prawne nie znikną, to na nowych rozwiązaniach podatkowych zyskają wszyscy pracujący na niepopularnych śmieciówkach.

bEJdnrrP

Pakiet ustaw ma zawierać także ulgi podatkowe dla firm, które debiutują na giełdzie, oraz zwolnienia dla alternatywnych spółek inwestycyjnych.

Minister finansów zapowiedział, że wprowadzona ma też być ulga dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na ratowanie firm w słabej kondycji oraz podatkowa zachęta do zdobywania nowych rynków zbytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJdnrsi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1284)
Zenek
2 miesiące temu
Mam dochód 50000 tys ale muszę zbierać na zakup środków trwałych do produkcji . Dlaczego mam płacić 4000 tys składki zdrowotnej miesięcznie i nie odliczyć od podatku . A dalej będę leczyć się prywatnie . Paranoje
Aga
3 miesiące temu
Będzie legalne przejmowanie POLSKICH ZABYTKÓW. Powstaną fikcyjne firmy zagraniczne i wykupią zabytki, które w całości rozliczą w koszty podatkowe do wartości zakupu 0,5 miliona zł a także wrzucą w koszty podatkowe 50% wydatków na roboty konserwatorskie, restauracyjne i remontowe w danym roku. A w następnym roku kolejne 50% wydatków jako koszty podatkowe związane z kulturą. Później spółka "słup" sprzeda zabytek osobie zagranicznej lub spółka zostanie zlikwidowana a udziałowiec stanie się legalnym właścicielami polskich zabytków, kamienic, zamków, młynów i innych nieruchomości.
1milion ojców...
4 miesiące temu
czeka. Dostosowanie Kodeksu Rodz.. jest elektorat.?
bEJdnrsj
marek
4 miesiące temu
czechy juz tam jestem polecam innym nie ma szans na dobrobyt w imię pisu wszędzie podatek brak mozliwośći odliczenia składki zdrowotnej kanalio morawiecki idz do lekarza ja nie miałem takiej mozliwosci w ramach nfz ,poza tym proszę mi pokazac lekarza zwolnionego za złe wykonywanie zawodu ,pijaństwo lub inne odchylenia nic takiego nie znajdziecie lekarzy którzy chcą was leczyc jest garstka .Generalnie teraz to juz jest skok na podatnika wszystko tonie
żźż ...
4 miesiące temu
Panie Morawiecki kłamie pan mówiąc że doganiamy zachód. A Polski Ład jeszcze bardziej oddali nas od zachodu. Dziwię się że pan mając tak duże doświadczenie którego nabył pan pracując w bankowości mówi takie rzeczy. Propaganda sukcesu jaką pan uprawia może jedynie docierać do ludzi którzy nie mają zielonego pojęcia o ekonomii. Wszystko można sprawdzić wertując dane z GUS. Ale chyba najprostszym przykładem będzie kurs złotego względem innych walut. Jeżeli doganiamy to inne waluty, euro, dolar, powinny być tańsze w stosunku do złotego. A jest odwrotnie w ciągu 5 lat euro zdrożało o 9, 3 % dolar i frank szwajcarski podobnie nie mówiąc już o inflacji która w Polsce jest najwyższa wśród wszystkich państw unii. Mieliśmy kiedyś podobną sytuację w Polsce za czasów Gierka i gdyby Stany Zjednoczone nie umorzyły nam spłaty kredytów to spłacalibyśmy do dnia dzisiejszego. Teraz zaciągając pożyczki nikt nam ich nie umorzy a spłacać będą nasze dzieci wnuki i prawnuki.
...
Następna strona