Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ponad 3 mln zł na Europejskie Centrum Solidarności zebrane. Do skarbówki nie trafi ani złotówka

278
Podziel się:

Wystarczyły dwa dni, aby Polacy przekazali na Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku 3 mln zł, które zabrało ministerstwo kultury. Money.pl rozwiewa wątpliwości ws. podatków - skarbówka nie zabierze ani złotówki.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. (Forum)

Polacy po raz kolejny wykazali się solidarnością i hojnością. Po informacji, że minister kultury Piotr Gliński wycofał 3 mln zł dotacji na Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i to w roku, kiedy zaplanowane są uroczystości rocznicowe wyborów 1989 roku, w sieci ruszyła społeczna zbiórka na ECS.

W sumie za pośrednictwem Facebooka internauci przekazali dokładnie 3 008 367 zł. W sieci pojawiły się jednak wątpliwości ws. podatków i pytania, czy ECS dostanie pełną kwotę. Odpowiedź jest prosta - dostanie. Money.pl sprawdził, jak wygląda kwestia podatkowa takiej zbiórki. Mechanizm działania Facebook Donations, opisywaliśmy już przy okazji akcji "ostatnia puszka Pawła Adamowicza" na WOŚP. Zbiórka na Europejskie Centrum Solidarności jest traktowane przez Facebooka tak samo jak na fundację Owsiaka.

Zobacz także: Zobacz także: Patrycja Krzymińska była gościem Wirtualnej Polski. Oto, co powiedziała organizatorka akcji w naszym programie

Przypomnijmy, że aby wejść do projektu, trzeba przedstawić dokumenty, że spełnia się wszystkie kryteria organizacji pożytku publicznego oraz prowadzenia zbiórek. Kiedy fundacja lub stowarzyszenie znajdzie się na platformie Facebooka, może zbierać datki od użytkowników. Przy czym zbiórka na rzecz wybranej organizacji może być założona przez kogokolwiek, nawet niezwiązaną z fundacją osobę prywatną.

- Podobnie, jak było przy zbiórce na WOŚP, Facebook jest tylko pośrednikiem technicznym. Udostępnia "techniczne konto". Nie jest beneficjentem tych wpłat. Tak więc zebrane pieniądze w całości są przekazywane na konto Fundacji Gdańskiej, która jest organizatorem zbiórki. Ta z kolei przekaże je dla ECS – tłumaczy proces adw. Małgorzata Sobońska-Szylińska, partner w kancelarii prawnej Gekko Taxens.

Oznacza to, że Facebook nie uszczupla kwoty, na którą zrzucają się internauci. Jedyna różnica w kwocie może się pojawić w związku z przewalutowaniem. Wpłacane pieniądze są bowiem przeliczane na euro, a dalej ponownie za złote. Nie jest to jednak znacząca dla zbiórki różnica.

Państwo nie zabierze ani złotówki?

Fundacja Gdańska poinformowała nas, że komentarz dotyczący zebranych funduszy i kwestii podatkowych przekaże dopiero "po zamknięciu wszelkich formalności związanych ze zbiórką."

Jeśli Fundacja Gdańska bezpośrednio przekaże zebrane pieniądze na konto ECS, podatku nie będzie. Państwo nie przejmie więc z zbieranych datków nawet złotówki, zarówno z tytułu darowizny, jak i podatku dochodowego – ustalił money.pl. Co potwierdza kancelaria prawna Gekko Taxens.

- W tym przypadku w ogóle nie będziemy mieli do czynienia z opodatkowaniem przekazywanych kwot podatkiem od spadków i darowizn. Pieniądze bowiem otrzymuje osoba prawna, jaką jest fundacja, a ten podatek jest należny tylko od obdarowanych osób fizycznych – zaznacza adw. Małgorzata Sobońska-Szylińska.

- Dodatkowo na podstawie art. 16 ustawy o fundacjach nabycie darowizn przez fundacje zostało wprost wyłączone z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn – wyjaśnia adw. Małgorzata Sobońska-Szylińska. – Jeśli Fundacja Gdańska, posiadająca w statucie wspieranie inicjatyw kulturalnych i przekazuje pieniądze właśnie na te na cele statutowe, wówczas otrzymane i następnie przekazane na te cele kwoty są również zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT - podkreśla w rozmowie z money.pl.

A co z podatkowymi zobowiązaniami ECS? Również i po stronie Centrum nie będzie konieczności dzielenia się ze skarbówką otrzymanymi pieniędzmi jeśli tylko pieniądze zostaną wydane zgodnie celami statutowymi. - Europejskie Centrum Solidarności też jest osobą prawną, której głównym celem statutowym jest propagowanie i wspieranie kultury. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT przekazane jej w formie darowizny środki pieniężne nie wygenerują podatku dochodowego w części, w jakiej zostaną wydatkowane na ww. cele statutowe. W przypadku, w którym część tych środków zostałaby wydatkowana na inne cele niż statutowe, wówczas zwolnienie z podatku dochodowego nie będzie miało do nich zastosowania - wyjaśnia adw. Sobońska-Szylińska.

Dotyczy to również tych wpłat, które ECS zbiera na subkonto dedykowanym "rocznicy 1989". - Te wyłączenia z opodatkowania dotyczą zarówno zbiórki za pośrednictwem Facebooka, jak i bezpośrednich wpłat na konto ECS – potwierdza ekspertka kancelarii prawnej Gekko Taxens.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(278)
stary49
4 lata temu
Trzeba zaplacic. Jak by to byla akcja pod patronatem kk to oczywiscie nie.
kocham pawłow...
4 lata temu
" Nie jest to jednak znacząca dla zbiórki różnica." Tak może napisać tylko pajac który matematykę miał w .......... Przy spread'zie 0,01 zł to da ok 7000,00 złotych. "MAŁA RÓŻNICA" in minus. No chyba że się zarabia 68000,00 zł miesięcznie.
mike
4 lata temu
PiS ma swój bank ,swój sąd, swoje służby, swoją TV ,swoją wersję historii !! Dobrze że chociaż coś obronili Polacy !!
zed
4 lata temu
Niektórym żal pupsko ściska, ojjj ściska.... Hemeroidów z tego dostaną jak nic!
666
4 lata temu
No to teraz PIS musi szybko a najlepiej w nocy albo w piwnicy sejmu żeby opozycja nie wiedziała zmienić prawo z data wsteczną . Oni to potrafią co już udowodnili nie raz . Zresztą kłamać opluwać judzić jednych na drugich też potrafią - to "miszczowie" .
...
Następna strona