Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Ostatnia puszka Pawła Adamowicza. Sprawdzamy, czy będzie opodatkowana

85
Podziel się:

Wobec stale rosnącej popularności "Ostatniej puszki Pawła Adamowicza" w sieci pojawiły się wątpliwości, czy aby nie trzeba będzie od zbiórki odprowadzić podatku. Money.pl postanowił to sprawdzić. Okazuje się, że państwo nie zabierze z zebranej kwoty ani złotówki.

Akcja zorganizowana przez Patrycję Krzymińską poruszyła Polaków
Akcja zorganizowana przez Patrycję Krzymińską poruszyła Polaków (WP.PL, WP)

O inicjatywie Patrycji Krzymińskiej, która zachęca internautów do wpłacania pieniędzy na WOŚP za pośrednictwem Facebooka, pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie. Akcja trwa do północy, a kwota przekroczyła już 7 mln zł (stan na 17:35). Tym samym jest największą zbiórką w najnowszej historii Polski.

Jak technicznie wygląda mechanizm przekazywania pieniędzy na cele dobroczynne za pośrednictwem mediów społecznościowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Platforma zbiórek prowadzonych przez Facebooka to tzw. Facebook Donations, która działa w ramach projektu "Nonprofits on Facebook".

Zobacz także: Patrycja Krzymińska była gościem Wirtualnej Polski. Oto, co powiedziała organizatorka akcji w naszym programie

Żeby wejść do projektu, trzeba przedstawić dokumenty, że spełnia się wszystkie kryteria organizacji pożytku publicznego oraz prowadzenia zbiórek. – Facebook bardzo dokładnie to weryfikuje, żeby nie dochodziło w tej kwestii do nadużyć – mówi money.pl Mirosław Szozda, wiceprezes fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową".

Gdy już fundacja lub stowarzyszenie znajdzie się na platformie Facebooka, może zbierać datki od użytkowników. Zbiórka na rzecz wybranej organizacji może być założona przez kogokolwiek, nawet niezwiązaną z fundacją osobę prywatną.

Tak też jest w przypadku Patrycji Krzymińskiej i WOŚP. Choć to właśnie mieszkanka jednej z podgdańskich miejscowości jest organizatorką akcji, to jej jedynym beneficjentem jest fundacja Jurka Owsiaka.

- Wszystkie pieniądze zebrane w ramach zbiórki trafiają na "techniczne" konto Facebooka, a następnie zostają przelane na konto beneficjenta – tłumaczy Szozda.

Facebook nie potrąca ani złotówki, nie ma też obowiązku zapłaty podatku, bo jako organizacja charytatywna działająca w obszarze ochrony zdrowia WOŚP jest z niego zwolniona. To przepisy ustawy o fundacjach.

Jedyne różnice mogą się pojawić ze względu na kursy walut. Pieniądze są bowiem najpierw przeliczane na euro, a później z powrotem na złote. Ale na pewno nie są one znaczące wobec całej kwoty.

Podatku nie będzie

To, że podatek w tym przypadku nie obowiązuje, potwierdzają inni eksperci.

Zobacz także: Zobacz też: Mocne słowa dominikanina na pogrzebie Adamowicza: "Trucizna nienawiści". Zobacz wideo:

- To, że Facebook zbiera pieniądze najpierw na swoje konto, a potem je przekazuje WOŚP, to tylko czynność techniczna – tłumaczy w money.pl adwokat Małgorzata Sobońska-Szylińska, partner w kancelarii prawnej Gekko Taxens.

- Ponieważ wszyscy darczyńcy wpłacają datki z oczywistym zamiarem, że dokonują darowizny na rzecz WOŚP, pośrednictwo Facebooka nie ma tutaj wielkiego znaczenia – wyjaśnia.

Jak dodaje ekspert, Patrycja Krzymińska ”podatkowo nie pełni w zakresie organizowanej zbiórki żadnej roli i przepisy podatkowe w tym aspekcie de facto jej nie dotyczą”.

- Fundacja WOŚP natomiast jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 16 ustawy o fundacjach a także z dochodowego – na mocy art. 17 ust. 4 ustawy o CIT – tłumaczy mec. Małgorzata Sobońska-Szylińska.

Podobnego zdania jest doradca podatkowy dr Agnieszka Zasikowska. - Opodatkowanie internetowych zbiórek pieniędzy zależy od tego, kto jest beneficjentem organizowanej zbiórki – jeśli jest to fundacja, stowarzyszenie lub inna osoba prawna, to zastosowanie będą miały przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych – wyjaśnia na łamach money.pl ekspert.

- W takim przypadku wpłaty mogą być objęte zwolnieniem podatkowym, przewidzianym dla organizacji charytatywnych, pod warunkiem spełnienia kryteriów określonych w przepisach, w tym między innymi przeznaczenia zebranych funduszy na konkretne wymienione w ustawie cele, np. ochronę zdrowia – wyjaśnia dr Zasikowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Olka
4 lata temu
A po co to dwukrotne przewalutowanie? Żeby jakiś bank zarobił?
Przekret
4 lata temu
Typowa pralnia brudnej kasie . Mozna? Mozna !
Obiektywny
4 lata temu
Jak wszystkim wiadomo zamach był jedną wielką ustawka... I czas o tym głośno mówić... Do tego jeszcze Pani Patrycja która pod przykrywką śmierci zbiera pieniądze na nowe życie dla prezydenta i jego rodziny... Bravo
Fundacje to z...
4 lata temu
Mnie kiedyś jak potrzebowałam pomocy obiecała pomoc jedna fundacja. Po kilku miesiącach mojej straty czasu, kiedy fundacja miała się zaangażować zażądała ode mnie kilka tys darowizny
Fundacje to z...
4 lata temu
Mnie kiedyś jak potrzebowałam pomocy obiecała pomoc jedna fundacja. Po kilku miesiącach mojej straty czasu, kiedy fundacja miała się zaangażować zażądała ode mnie kilka tys darowizny
...
Następna strona