Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

PIT 2016. Ulga na nowe technologie już nie istnieje. Niektórzy wciąż mogą z niej skorzystać

0
Podziel się:

Na początku 2016 roku zaczęła obowiązywać ulga na badania i rozwój, która zastąpiła ulgę na nowe technologie.

PIT 2016. Ulga na nowe technologie już nie istnieje. Niektórzy wciąż mogą z niej skorzystać
(Unsplash//Pexels)

Z tej drugiej można jeszcze skorzystać. W zeznaniach podatkowych w tym roku wykażą ją jednak tylko nieliczni przedsiębiorcy.

Odliczenie na nowe technologie przysługuje podatnikom, którzy nabyte programy czy licencje oddali do użytku najpóźniej 31 grudnia 2015 roku. Aby skorzystać z niego w tym roku, muszą spełnić jeszcze jeden warunek. Taka opcja przypada w udziale wyłącznie osobom, które w którymś z poprzednich lat osiągnęły stratę lub ich dochód z działalności gospodarczej był niższy od wartości należnych ulg.

Kto może rozliczyć ulgę w tegorocznej deklaracji?

W tej sytuacji, podstawę opodatkowania mogą zmniejszyć w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym zakupiona innowacja weszła do użytku. Co to oznacza? W 2017 roku po raz ostatni ulgę wykażą osoby, które na stracie podatkowej zakończyły 2014 rok. W praktyce ulga na starych zasadach przestanie istnieć po 2018 roku. Wtedy to poniesione koszty finalnie rozliczą podatnicy, którzy zastosowali nową technologię przed końcem 2015 roku.

Zgodnie z przepisami, nowe technologie to wiedza technologiczna w postaci wartości niematerialnych i prawnych (np. wyniki badań i prac rozwojowych, programy komputerowe, innowacyjne systemy, licencje i patenty), która umożliwia wytwarzanie lub udoskonalanie usług czy wyrobów. Nie może być przy tym stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co potwierdza się opinią niezależnej jednostki naukowej.

Podstawę do skorzystania z ulgi stanowią dowody poniesienia wydatków, a także opinia jednostki naukowej. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Zdarzają się sytuacje, kiedy podatnik może stracić prawo do odliczenia. Dzieje się tak, gdy przed upływem trzech lat: otrzyma zwrot wydatków w innej formie, zlikwidował majątek lub przeniósł prawa do nowej technologii na kogoś innego (np. w ramach połączenia przedsiębiorstw czy sprzedaży). Kwotę dokonanych odliczeń należy doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu (lub zmniejszyć kwotę straty).

Wydatki na nabycie nowych technologii. Jak je odliczyć?

Wielkość odliczenia ustala się na podstawie kwoty wydatków poniesionych na nabycie nowej technologii. Zastosowanie ulgi powodowało możliwość dodatkowego odjęcia od podstawy opodatkowania 50 proc. poniesionych wydatków, co w efekcie zmniejszało podatek.

Ulga jest dostępna pod warunkiem, że koszty nie zostały wcześniej zwrócone w jakiekolwiek formie. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby zaliczyć wartość "nowej technologii" dodatkowo do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Odliczenia w dalszym ciągu należy dokonać w PIT-36 w poz. 159 lub 160:

Fragment formularza PIT-36

Kwoty trzeba też wykazać w załączniku PIT/O. Odpowiednie rubryki to nr 27. lub 28 w części B - "Odliczenia od dochodu (przychodu)":

Fragment formularza PIT/O

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)