Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Radzimy jak skorzystać z ulgi internetowej

0
Podziel się:

Możemy odliczyć do 760 zł od dochodu. Wystarczy, że posiadamy faktury.

Radzimy jak skorzystać z ulgi internetowej
(Monkey Business Images/Dreamstime.com)
Dzięki uldze internetowej od podatku odliczymy do 144 zł**. Wystarczy, że posiadamy odpowiednie faktury VAT. Sejm uchwalił jednak już przepisy, które znoszą obowiązek ich posiadania. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, od przyszłego roku odliczymy nawet koszty korzystania z kafejki internetowej.

Tylko w miejscu zamieszkania

Żeby skorzystać z ulgi za internet, musimy pamiętać o kilku warunkach. Po pierwsze odliczeniu od PIT podlega jedynie koszt użytkowania internetu w lokalu będącym naszym miejscem zamieszkania.

Nie oznacza to jednak, że musimy być tam zameldowani. Istotne jest to, żeby pokrywało się ono z miejscem zamieszkania zadeklarowanym w formularzu NIP-1 lub NIP-3. Jeśli więc posiadamy więcej niż jeden lokal z łączem internetowym, możemy odliczyć wydatki tylko z jednego z nich.

Zbieraj faktury i dowody zapłaty

[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111881.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/masz;dzieci;przez;wyzsze;podatki;stracisz;najwiecej,75,0,683083.html) Masz dzieci? Przez wyższe podatki stracisz najwięcej
Korzystanie z usługi internetowej musimy udokumentować. Potrzebne będą nam do tego faktury VAT wystawione przez dostawcę usługi. Sama faktura może jednak nie wystarczyć. Zgodnie z ustawą usługa musi być opłacona.

Dlatego powinniśmy też zachowywać dowody zapłaty. Bez nich możemy mieć problem z udowodnieniem przed fiskusem, że wydatki zostały rzeczywiście poniesione. Odliczenie obejmuje tylko opłaty faktycznie dokonane w danym roku podatkowym, niezależnie od okresu, jakiego dotyczyły.

Faktury i dowody zapłaty powinniśmy przechowywać przez okres 5 lat od końca roku podatkowego, którego dotyczą. W tym czasie fiskus może bowiem kontrolować nasze zeznanie. Faktury mogą być zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej

Uważaj na usługi w pakiecie

Problemy z odliczaniem od PIT usługi internetowej pojawiają się, gdy korzystamy pakietu telekomunikacyjnego, zawierającego np. usługę internetową, telefoniczną i telewizyjną. Jeśli na fakturze widnieje jedna łączna kwota za wszystkie usługi, ulga nie będzie nam przysługiwać. Opłata za internet musi być wydzielona. W przypadku gdy tak nie jest, zwróćmy się jak najszybciej do dostawcy usługi, o zmianę sposobu wystawiania faktur.

Zyskujesz do 144 zł

[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/handlujesz;na;allegro;-;uwazaj;na;kontrole,43,0,629291.html) Handlujesz na Allegro - uważaj na kontrolę
W sumie od dochodu możemy odliczyć do 760 zł, co daje sumę podatku niższą o 144 zł. Istnieje jednak sposób na ominięcie tego ograniczenia, w przypadku gdy nie mieszkamy sami. Wystarczy, że rachunek za internet będzie wystawiany również na nazwiska innych lokatorów, a wtedy limit 760 zł będzie przysługiwał każdej osobie z osobna.

Pamiętajmy jednak, by wszyscy oni zostali wymienieni w tytule zapłaty. Odliczenie przysługuje wyłącznie osobom osiągającym dochód. Wciągnięcie na rachunek niepracującego dziecka nie przyniesie nam żadnej korzyści.

Rozliczenie z małżonkiem niepewne. Mobilny internet tylko w domu

W przypadku małżonków sytuacja jest niejasna. Zdaniem sądów nie muszą być oni oboje wymienieni na fakturze, żeby razem rozliczać internet. Innego zdania są organy podatkowe.

Ulgę uzyskamy również za internet mobilny. Zgodnie z ustawą musi być on wykorzystywany tylko w miejscu zamieszkania.

Idą zmiany

Sejm uchwalił 29 października 2010 roku zmiany w przepisach o uldze internetowej. Obecnie nowelizacja czeka na rozpatrzenie przez Senat. Jeśli nie wprowadzi on zmian, a prezydent podpisze ją jeszcze w tym roku, to od 2011 roku nie będą wymagane faktury VAT. Wystarczy, że przedstawimy jakiekolwiek dokumenty świadczące o wydatkach poniesionych na internet.

Ponadto ustawodawca chce rozwiać wątpliwości dotyczące ulgi za wydatki na łącza mobilne. Dlatego przewiduje się zniesienie przepisu o konieczności korzystania w miejscu zamieszkania. Dzięki temu będziemy też mogli odliczać wydatki na poniesione w kawiarence internetowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t93834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ulga;internetowa;rowniez;dla;mobilnych,164,0,701860.html) Ulga internetowa również dla mobilnych Sejm przyjął nowelizacje ustaw podatkowych. Skorzystają na nich również zagraniczne fundusze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t21184.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ulga;internetowa;-;czy;konieczna;jest;papierowa;faktura,251,0,640763.html) Ulga internetowa - czy konieczna jest papierowa faktura? Często operatorzy nie wystawiają papierowej faktury, tylko udostępniają ją w formie elektronicznej na stronie. Czy to wystarczy?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/jak;rozliczyc;pit;przez;internet,68,0,579652.html) Jak rozliczyć PIT przez internet Do rozliczenia zdalnego nie jest już potrzebny kosztowny kwalifikowany podpis elektroniczny.
podatki
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)