Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|
aktualizacja

Ulga na internet a rozliczenie PIT

0
Podziel się:

W rocznym zeznaniu podatkowym podatnicy mają możliwość skorzystania z wielu ulg. Jedną z nich jest ulga internetowa, którą można odliczyć od dochodu przez dwa lata z rzędu. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Kiedy możliwe jest odliczenie ulgi na internet i kto może z niej skorzystać?

Ulga na internet a rozliczenie PIT
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Ulga internetowa - czego dotyczy?

Ulga na internet dotyczy wyłącznie korzystania z sieci. W związku z tym prawo do odliczenia przysługuje każdemu użytkownikowi korzystającemu z internetu w miejscu zamieszkania, w kawiarence internetowej lub z sieci bezprzewodowej, a także posiadającemu internet w telefonie komórkowym lub przenośny modem.

Ponadtoulgę można zastosować także wtedy, kiedy internet jest wyłącznie częścią pakietu. W takiej sytuacji jednak na rachunku musi widnieć dokładna kwota, jaką zapłacono za dostęp do sieci. Zakres ulgi nie obejmuje natomiast wydatków na instalację, rozbudowę, modernizację czy wszelkie naprawy sieci.

Ile wynosi ulga na internet?

W rozliczeniach podatkowych za rok 2021 roku kwota maksymalna ulgi podatkowej wynosi 760 zł na osobę. Jest to zatem górna granica, jaką podatnik może ponieść w roku podatkowym w związku z wydatkami na internet. Oznacza to, że w przypadku niższych wydatków, podatnik deklaruje faktyczną kwotę, natomiast jeśli kwota wydana na internet była wyższa, podatnik deklaruje 760 zł.

Kto może odliczyć ulgę internetową?

Ulgę może odliczyć osoba, która opłaca Internet i ponosi związane z nim wydatki. Osoba ta musi zatem podpisać umowę za zakup usług internetowych oraz musi być widoczna na rachunkach za internet. Co więcej, ulgę można odliczyć wyłącznie przez okres 2 lat następujących po sobie. Wówczas przysługuje ona osobom, które korzystają z niej po raz pierwszy lub korzystali z niej w poprzednim roku.

Do skorzystania z ulgi uprawnieni są podatnicy rozliczający się na zeznaniu podatkowym:

  • PIT-28 - dotyczący rozliczenia podatku dochodowego na zasadach ryczałtowych liczonych od przychodów,
  • PIT-3 - formularz przeznaczony do rozliczania podatku na podstawie skali podatkowej,
  • PIT-37 - deklaracja dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Ulgę w deklaracji PIT odlicza się od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub od przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem. Konieczne będzie zatem wpisanie faktycznej kwoty za internet w załączniku PIT/O w części B w polu 31, jeżeli rozliczamy się jako podatnik lub w pozycji 32, jeżeli rozliczamy się jako małżonek.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia ulgi na internet

Podstawą ulgi na internet są rachunki lub faktury VAT. Faktura nie może jednak dotyczyć innej usługi, bowiem wydatki w ramach ulgi dotyczą wyłącznie usługi dostępu do internetu. Na dokumencie muszą się znaleźć:
Na dokumencie muszą się znaleźć:

  • dane kupującego, te same jak na PIT,
  • informacje o dostawcy,
  • rodzaj zakupionego towaru lub usługi,
  • kwota poniesionych wydatków.

Dodatkowo warto dołączyć potwierdzenie zapłaty, np. polecenie przelewu.

Ulga na internet a wspólne rozliczenie z małżonkiem

W sytuacji wspólnego rozliczenia małżeńskiego kwota ulgi może zostać podwojona. Każde z małżonków posiada oddzielne limity. Aby skorzystać z ulgi i odliczyć sumę 1520 zł, każdy z małżonków musi posiadać niezależny dochód, od którego można odliczyć wydatki poniesione na internet. Co więcej, każdy z nich musi dysponować dokumentem wystawionym na dane osoby korzystającej z odliczenia.

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)