Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Ulga na żłobki i przedszkola. Kto może skorzystać z preferencji podatkowej?

0
Podziel się:

Płacisz za opiekę nad dziećmi lub finansujesz przyzakładowy klub dziecięcy? Skorzystaj ze świadczeń.

Ulga na żłobki i przedszkola. Kto może skorzystać z preferencji podatkowej?
(vgajic/iStockphoto)

Płacisz za opiekę nad dziećmi lub finansujesz przyzakładowy klub dziecięcy? Masz prawo do preferencji podatkowej. Pracodawcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na utworzenie żłobków. Rodzice skorzystają natomiast ze świadczeń zwolnionych z podatku.

Aktualizacja: 19.04.2017 r.

Na początku 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT i CIT. Wprowadziła ona ułatwienia dla właścicieli firm, którzy oferują swoim pracownikom wsparcie w opiece nad dziećmi. Pracodawcy, którzy utrzymują zakładowe placówki opiekuńczo-wychowawcze lub finansują wydatki na zewnętrzne placówki, mogą wliczyć to w koszty uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy organizujący żłobki czy przedszkola w firmach mają do dyspozycji limitowane stawki: maksymalnie 400 zł miesięcznie za malucha w żłobku lub klubiku dziecięcym oraz 200 zł za dziecko w przedszkolu.

Z korzyścią dla pracowników wychowujących dzieci

"Ulga na żłobki i przedszkola" przysługuje również pracującym rodzicom, którzy zapisali swoje pociechy do zewnętrznych placówek, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wydatki z tego tytułu pokryją dzięki świadczeniom od pracodawcy. Do tej pory takie wsparcie pieniężne stanowiło przychód ze stosunku pracy. Po zmianach zostało zwolnione z opodatkowania.

Nie wszystkie świadczenia są jednak zwolnione z podatku. Chodzi o konkretne stawki zależne od rodzaju opieki. W przypadku żłobków i opiekunów dziennych pracownicy otrzymają najwyżej 400 zł miesięcznie, za przedszkolaków - 200 zł miesięcznie. Podstawę do skorzystania z ulgi stanowią rachunki lub faktury, wykazujące wysokość ponoszonych kosztów oraz potwierdzające wybór konkretnej formy opieki.

Zmiany wynikają z projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), przygotowanej przez premier Ewę Kopacz. Do tej pory, wolne od podatku dochodowego były jedynie świadczenia otrzymanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

O [uldze na dziecko](https://www.money.pl/pit/poradniki/ulga-na-dzieci/) też warto pamiętać

Preferencja podatkowa z tytułu wydatków na żłobki i przedszkola to nie jedyna forma wsparcia przewidziana dla osób wychowujących dzieci. Każdy rodzic i opiekun prawny może skorzystać z ulgi prorodzinnej pod warunkiem, że opłacał podatek dochodowy. Obniżka podatku na pierwsze oraz drugie dziecko wynosi 1112,04 zł. Na trzecie, od zeszłego roku podatnik może odliczyć kwotę w wysokości 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne - 2700 zł.

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym mieszkającym z dzieckiem oraz rodzicom zastępczym. Nie mogą z niej skorzystać natomiast osoby pozbawione władzy rodzicielskiej oraz opiekunowie w sytuacji, gdy dziecko z nimi nie mieszka.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź zasady korzystania z ulgi na dziecko (tutaj).

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)