Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wypełnianie PIT-ów przez urząd skarbowy? Tylko w teorii

0
Podziel się:

Reforma miała doprowadzić do tego, że to fiskus wypełni zeznania roczne za podatników. Mimo zmian w wielu przypadkach PIT i tak wypełnisz samodzielnie.

Wypełnianie PIT-ów przez urząd skarbowy? Tylko w teorii
(istockphoto)

Reforma ustawy o podatku dochodowym w założeniu miała doprowadzić do tego, że to fiskus wypełni zeznania roczne za podatników. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, korzystasz z ulg, rozliczasz się z małżonkiem lub przekazujesz 1 procent podatku na cele dobroczynne, wtedy PIT i tak wypełnisz samodzielnie. Najmocniej przygotowane zmiany odczują natomiast organizacje pożytku publicznego. W ich przypadku w grę wchodzi prawie pół miliarda złotych.

Podatnik chcący skorzystać z udogodnienia przygotowanego przez resort finansów będzie mógł to zrobić już za ten rok podatkowy, ale musi się liczyć ze złożeniem PIT na ostatnią chwilę. _ – Wstępnie uzupełnione zeznania będą udostępnione na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku _ – zapewnia Małgorzata Brzoza, naczelnik wydziału obsługi medialnej w Ministerstwie Finansów. Podatnikowi zostanie zatem miesiąc na ich sprawdzenie, ewentualną edycję i zaakceptowanie. _ – Obecnie projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest w Sejmie, na etapie drugiego czytania. _ Przewiduje on nałożenie dodatkowych obowiązków na pracodawców, którzy do końca lutego będą musieli wysłać do urzędu skarbowego zeznanie również w formie elektronicznej. Na tej podstawie fiskus uzupełni wstępnie zeznanie podatkowe.

Jak uniknąć obowiązku samodzielnego wypełniania PIT-u? Podatnik będzie miał dwie możliwości. – _ Pierwsza z nich to skorzystanie z portalu podatkowego. Do zarejestrowania się na nim konieczny jest podpis elektroniczny lub posiadanie zaufanego profilu w serwisie elektronicznej platformy usług administracji publicznej _ – tłumaczy przedstawicielka Ministerstwa Finansów. Procedura ta wiąże się jednak nie tylko z kosztami (jak w przypadku elektronicznego podpisu), ale również z koniecznością wizyty w urzędzie. _ – Podatnik, który składa zeznanie podatkowe raz do roku nie będzie chciał przechodzić tej procedury, dlatego może wybrać drugą możliwość. Podatnik wejdzie do systemu e-deklaracje poda swoje dane osobowe oraz przychód za rok poprzedni, a formularz automatycznie się uzupełni na podstawie danych, które urząd skarbowy otrzymał od pracodawcy lub pracodawców – _wyjaśnia Małgorzata Brzoza. Rolą podatnika będzie jedynie sprawdzić dane osobowe i zaakceptować zeznanie, które automatycznie zostanie przesłane do
urzędu skarbowego.

Tylko PIT-37

Nowelizacja ustawy nie będzie dotyczyła podatników prowadzących działalność gospodarczą. – _ W przypadku przedsiębiorcy jest dużo trudniej o zebranie zagregowanych danych. Bo jeśli ktoś pracuje, nawet gdy robi to na trzech etatach, to pracodawca regularnie odprowadza za niego składki i administracja podatkowa ma możliwość przypisania ich konkretnemu podatnikowi _ – tłumaczy Małgorzata Brzoza z Ministerstwa Finansów. – _ Przedsiębiorca nie ma obowiązku składania comiesięcznych zeznań, wpłaca tylko zaliczki na podatek dochodowy. Urząd skarbowy nie wie z jakich tytułów uzyskiwał on dochody, w jakiej wysokości ani jakie poniósł koszty. _ _ Przygotowanie takiego zeznania bez podstawowych danych byłoby zatem karkołomnym zadaniem. Być może takie rozwiązanie zostanie przyjęte w przyszłości, ale na tym etapie zaczynamy od tych najprostszych rzeczy. _

Ulgi rozliczysz samodzielnie

Wstępne wypełnienie PIT-u nie uwzględni również żadnych ulg ani innych udogodnień, jak na przykład rozliczenie wspólnie z małżonkiem. – _ Ulga jest prawem podatnika, który może, ale nie musi z niej skorzystać. Dlatego administracja podatkowa nie może narzucać ich z góry _ – wyjaśnia Małgorzata Brzoza z resortu finansów. – _ Poza tym skąd urząd skarbowy ma wiedzieć, jakie ulgi przysługują podatnikowi? Są różne sytuacje: dzieci wychowujące się raz u jednego, raz u drugiego rodzica, rozwody, separacje, kończenie szkoły w trakcie roku. Podatnik musi sam dopasować ulgę i jej wysokość do swojej sytuacji. _ Jeśli więc korzystasz z ulgi na dziecko lub internet albo rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, to zeznanie musisz zmodyfikować na własną rękę.

Co z 1 procentem?

Wiele emocji w kontekście planowanych zmian wzbudza kwestia odprowadzenia 1 procenta podatku na cele dobroczynne. Mówi się, że przy okazji nowelizacji ustawy fiskus będzie chciał _ uszczknąć _ część kwoty przeznaczanej na organizacje pożytku publicznego i pozostawić je w systemie finansów publicznych. A kwota jest niebagatelna, bo w 2013 roku podatnicy na rzecz różnego rodzaju fundacji przekazali w sumie ponad 480 milionów złotych.

źródło: Money.pl na podstawie danych z ministerstwa finansów

W jaki sposób ma wyglądać zniechęcanie Polaków do dzielenia się 1 procentem podatku? Urząd skarbowy we wstępnie wypełnionych zeznaniach domyślnie nie zaznaczy, że podatnik chce oddać 1 procent na cel dobroczynny. Jeśli jest inaczej, będzie to trzeba uwzględnić w odpowiednim polu samodzielnie. Wcześniej wybranie organizacji pożytku publicznego było jedną z wielu rubryk, które trzeba było wypełnić – teraz będzie w zasadzie jedyną. - _ Ludzie co do zasady są dość leniwi, gdy przyjdzie do podejmowania jakiejś aktywności. Dlatego obawiamy się, że może to wpłynąć negatywnie na nasze przychody z tego tytułu _– martwi się Monika Sadowa z Fundacji Dzieciom _ Zdążyć z Pomocą _, która jest największym beneficjentem środków z 1 procenta podatków – w 2013 roku otrzymała z tego tytułu prawie 120 milionów złotych. – _ Byłoby miło, gdyby ktoś się z nami w tej sprawie skonsultował. Nie prowadziliśmy jednak żadnych wyliczeń. O tym, jak to wpłynie na nasz przychód dowiemy się prawdopodobnie dopiero w maju przyszłego roku. _

_ - Absolutnie nie można się z tym zgodzić. Proszę zauważyć, że izby i urzędy skarbowe prowadzą szereg akcji promujących oddawanie 1 procenta podatków, wydają specjalne broszury na ten temat – _odpiera zarzuty Małgorzata Brzoza. – _ Gdybyśmy nie chcieli, aby podatnicy oddawali część podatku na organizacje pożytku publicznego, to przecież nie zachęcalibyśmy do tego. Poza tym, idąc tym tokiem rozumowania, w deklaracji składanej przez internet podatnik też nie musi wypełniać tego pola, a jednak z roku na rok coraz więcej ludzi przekazuje jeden procent na rzecz organizacji pożytku publicznego. _

Wciąż odpowiada podatnik

Pomimo tego, że formalnie zeznanie wypełnia urząd skarbowy, to jednak odpowiedzialność za nieprawidłowe dane spada na podatnika. – _ W dalszym ciągu mamy zasadę samoopodatkowania i tutaj się nic nie zmienia. To podatnik ma obowiązek złożenia zeznania, które jest zgodne z prawdą – _ przestrzega Małgorzata Brzoza z Ministerstwa Finansów. Zdarza się, że pracodawca nie wysyła PIT-u pracownikowi lub robi to po terminie._ – W takim przypadku pracownik powinien zaznaczyć to w rocznym zeznaniu oraz uwzględnić wynikające z brakującego PIT-u kwoty _ – radzi przedstawicielka resortu. Co jednak w przypadku, gdy podatnik nie wie, jakie kwoty powinny się pojawić w nieotrzymanym zeznaniu? – _ Wtedy powinien skontaktować się z pracodawcą lub urzędem skarbowym, żeby takie dane uzyskać _.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatki przedsiębiorcy. Co robisz źle? Sprawdź, na co uważać przy odprowadzaniu podatku dochodowego i jak uniknąć najczęstszych błędów.
Ministerstwo ułatwi odprowadzanie podatków MF poinformowało w komunikacie, że uruchomienie portalu to pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowe.
Kupujesz kasę fiskalną? Państwo dołoży Na zakupie kasy fiskalnej możesz zaoszczędzić nawet 700 złotych. Sprawdź, jak to zrobić.
pit
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)