Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Proces znanego rajdowca odroczony. Prokuratura: mamy obszerny materiał

20
Podziel się:

Znany kierowca radowy Leszek K. jest oskarżony o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dopuszczającej się oszustw podatkowych przy obrocie luksusowymi samochodami. Właśnie miał się rozpocząć proces. Sąd Okręgowy w Krakowie jednak odroczył rozprawę.

Proces znanego rajdowca odroczony. Prokuratura: mamy obszerny materiał
Leszek K. (East News, Bartosz Krupa)

Do 24 czerwca Sąd Okręgowy w Krakowie odroczył rozpoczęcie procesu Leszka K. i 16 innych osób, jego pracowników i partnerów biznesowych. Proces grupy nie rozpoczął się we wtorek, bo w sądzie nie stawił się obrońca jednego z oskarżonych, mimo że jego obecność była obowiązkowa.

Na sali rozpraw nie zjawił się też Leszek K., któremu zarzucono założenie grupy przestępczej dopuszczającej się oszustw podatkowych i kierowanie nią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

Prokurator stawia zarzuty

Według prokuratury auta kupowane za granicą lub w autoryzowanych salonach w Polsce trafiały na krajowy rynek przy wykorzystaniu przepisów pozwalających obniżyć ich wartość o podatek VAT i należności akcyzowe. Zgodnie z ustaleniami śledczych temu celowi miały służyć fikcyjne podmioty gospodarcze. Były one pozornymi nabywcami samochodów, które ostatecznie trafiały do salonu Leszka K. lub spółki przez niego kontrolowanej.

Prok. Magdalena Michalik z Prokuratury Okręgowej w Krakowie podkreśliła po wyjściu z sali rozpraw, że działania grupy były "zaplanowane, przygotowane i świetnie zsynchronizowane". Akta tej sprawy zajęły prawie 400 tomów.

W toku postępowania zgromadzony był bardzo obszerny materiał dowodowy. Prokuratura zweryfikowała ponad 30 podmiotów gospodarczych i były to podmioty zarówno zarejestrowane w Polsce, jak też te, które pozornie miały mieć siedziby poza granicami naszego kraju – powiedziała prokurator.

Puste faktury

Dodała, że powstawały one specjalnie po to, by być wystawcami tzw. pustych faktur lub ich odbiorcami, co miało służyć zaniżaniu zobowiązań podatkowych. Były rejestrowane na chwilę, nie prowadziły faktycznej działalności i nie odprowadzały podatku.

"Ten mechanizm przestępczy jest znanym i wykorzystywanym wielokrotnie przez grupy przestępcze – to tzw. karuzela podatkowa, czyli pozorny obrót towarem przez fikcyjne podmioty, obrót jednodniowy towarów ogromnej wartości" – powiedziała prok. Michalik.

W sumie w tej sprawie oskarżonych jest 19 osób. Wobec dwóch z nich będzie się toczyć osobne postępowanie.

Duże pieniądze

Według śledczych w wyniku działań grupy uszczuplone zostały należności w łącznej kwocie blisko 7 mln zł. Doszło także do narażenia na ich uszczuplenie w łącznej kwocie blisko 3,8 mln zł.

Grupa miała działać od grudnia 2014 r. do grudnia 2017 r. Oskarżonym zarzucono przestępstwa skarbowe, oszustwa podatkowe i przestępstwa przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu i wiarygodności dokumentów.

Oskarżonym zarzucono także w akcie oskarżenia pranie brudnych pieniędzy przy wykorzystaniu rachunków bankowych fikcyjnych podmiotów gospodarczych i przestępstwa związane z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach funkcjonujących w obrocie gospodarczym. Leszkowi K. zarzucono także oszustwa na szkodę banków i przywłaszczenie powierzonego mu samochodu marki Lamborghini Huracan o wartości 650 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
to łazienka ...
7 godz. temu
Jojo najpierw w pociągach zaczynał od pucowania trampek i tak w PiS piąć się po szczeblach kariery dostał się do PE . Z czego się może się rozliczyć ...
TEMIDA
7 godz. temu
Nie ważne kto kim jest i z jakiej partii ! Jesli kręci lody i robi wały to trzeba go uwalić zgodnie z PRAWEM i SPRAWIEDLIWOŚCIĄ ( NIE MYLIĆ z PiS ) !
Luka
10 godz. temu
Jeżeli był z nami ( PO) to będziemy go bronić jak niepodległości już nasi sedziowie o to zadbają bo jeżeli nie to ma chlop problem według narracji jednego z POsłów.....
Leśny ludek
10 godz. temu
Leszek K. najwyraźniej komuś przeszkadza, kręcenie bata na siłę żeby go udupić. Jak politycy na żywca kradną miliony to ,,imuniuniu"ale czepianie się ludzi żeby robić wrażenie działalności to specjalność Polskich prokuratorów.
Imuś
10 godz. temu
A nie byl tam gdzie na liście PO to moze wejdzie do Sejmu PO nowym euroośle lub euroślicy i PO sprawie...