Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rodzinne darowizny z podatkiem. Fiskus bierze je pod lupę

481
Podziel się

Otrzymujesz pieniądze od rodziców? Jeżeli przekażą ci gotówkę, to nie ma zmiłuj - zapłacisz podatek. Fiskus nie zgadza się na ulgę, nawet jeżeli wpłacisz pieniądze od razu na konto.

Darowizna przekazana w gotówce. Trzeba będzie zapłacić podatek.
Darowizna przekazana w gotówce. Trzeba będzie zapłacić podatek. (Fotolia)
bDJkBumt

O problemach ze skarbówką osób otrzymujących darowizny od rodziny informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że urzędnicy podchodzą restrykcyjnie do warunków zwolnienia podatkowego dla takowych darowizn.

A tych nie przekonują argumenty o występowaniu praktycznych trudności z wykonaniem przelewu. Skarbówka wskazuje jednoznacznie, że jeżeli pieniądze otrzymaliśmy do ręki, to musimy od nich zapłacić podatek.

Dziennik jednocześnie przypomina, że ustawa o podatku od spadków i darowizn jasno mówi, że danina nie obowiązuje w przypadku darowizny dla małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

bDJkBumv
Zobacz także: Zobacz też: Inflacja galopuje. Najgorzej jest z żywnością

Oczywiście, jeżeli wysokość tejże nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Dlatego też kwoty powyżej 9 tys. 637 złotych muszą być potwierdzone przelewem, pomimo tego że nabywca może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

bDJkBumB

Jeżeli jednak darowizna nie przekracza tej kwoty, to nie trzeba zgłaszać jej fiskusowi. Można ją także przekazać w gotówce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJkBumW
KOMENTARZE
(481)
Maciej
rok temu
Babaś, Morawiecki mają tyle za pazurami, a ścigają rodziców dającym kasę własnym dzieciom!!! Dobra zmiana 😉
Fan
rok temu
Te pieniądze już były opadatkowane i składane przez rodziców dla własnych dzieci. To były wyrzeczenia. Więc wara wam od tych pieniędzy! Szukacie frajerów. Zacznijcie od tych na górze,
Janusz
rok temu
Chyba ich powaliło. Dam dzieciom co i ile będę chciał i nic nikomu do tego.
bDJkBumX
Tak pytam
rok temu
A jak się przekazuje Rydzykowi to płaci się podatek czy jest się zwolnionym , chodzi mi o państwowe pieniądze
Polka
rok temu
ZŁODZIEJE !!WARA OD NASZYCH PIENIĘDZY
...
Następna strona