Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Nowy pomysł. Rząd chce opodatkować firmy z całego świata

73
Podziel się:

W ramach Polskiego Ładu rząd chce objąć podatkiem CIT firmy, które działają za granicą, ale mają we władzach Polaków - pisze "Puls Biznesu".

Nowy pomysł. Rząd chce opodatkować firmy z całego świata
Rząd chce opodatkować zagraniczne spółki. (KAS)

Jak podaje gazeta, spółki działające poza granicami Polski miałyby stać się polskimi podatnikami, jeśli tylko miałyby w zarządach lub radach nadzorczych Polaków.

Spółki takie, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność w Polsce, miałyby obowiązkowo składać u nas deklaracje podatkowe i rozliczać się z fiskusem.

Jak tłumaczy resort finansów, chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego. Zdaniem ekspertów, pomysł jest absurdalny.

Zobacz także: Wyższe podatki dla duchownych? Episkopat ostro krytykuje Polski Ład. „Ludzie tego nie wybaczą”

- Wyobraźmy sobie spółkę, która ma siedzibę w Paryżu i prowadzi działalność na terenie Francji i innych krajów Europy Zachodniej. Z Polską nie ma nic wspólnego oprócz np. członka zarządu, który jest Polakiem i mieszka na stałe w Polsce. Jeżeli ten pomysł wszedłby w życie, to do paryskiej spółki mógłby przyjść polski fiskus z pytaniem, dlaczego nie płaci podatku w Polsce - mówi "Pulsowi Biznesu" Agnieszka Wnuk, współprzewodnicząca komitetu finansowo-podatkowego Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

- Taka spółka może oczywiście powołać się na umowę pomiędzy Polską i Francją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i wykazać, że jest faktycznie zarządzana we Francji. Naraża ją to jednak na niepotrzebne koszty i obciążenia administracyjne - dodaje.

Nawet jeśli takie przepisy faktycznie wejdą w życie, to ich egzekwowanie może się okazać niemożliwe. Polski fiskus nie ma narzędzi do tego, żeby wpływać na zagraniczne spółki, niemające z Polską nic wspólnego.

- Równie dobrze polski fiskus mógłby wymyślić opodatkowanie działek na Księżycu - komentuje w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Sebastian Mikosz, były prezes PLL LOT.

Twierdzi też, że takie przepisy uderzą przede wszystkim w Polaków, którzy robią karierę w zagranicznych spółkach. Mogą oni tracić stanowiska albo możliwość awansu na wysokie stanowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
Lll
2 lata temu
Jednym sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania jest zrzekanie się polskiego obywatelstwa
Andrzej
2 lata temu
Już sobie wyobrażam jak Gazprom, Philips, Coca-Cola, ŁukOil, Shell, Netstle, BlackWater, Google i inne będą płacić podatek CIT od sprzedaży globalnej bo podpadną polskiemu fiskusowi. Każda firma będzie składać deklarację podatkową po polsku z kwotami wyliczonymi wg polskich przepisów podatkowych (tu różnice w wyliczaniu kosztów są znaczne). Firmy będą musiały uzyskać Regon i ewentualnie NIP. Również będą musiały prowadzić rachunki bankowe w Polsce tak, żeby w razie czego fiskus mógł je zając na poczet domniemanego podatku.
WUML
3 lata temu
Czeka nas masowe zrzekanie się obywatelstwa , a co z hasłem rządzących jak to dumnie brzmi "jestem Polakiem".
refad
3 lata temu
Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
echo
3 lata temu
Proste. Watykan będzie plac il podatki pisowi. Genialne.
...
Następna strona