Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Polski Ład. Miasta liczą, ile stracą. Domagają się rekompensat. Jest ryzyko wzrostu lokalnych podatków

26
Podziel się:

Unia Metropolii Polskich domaga się od rządu rekompensat, jeśli wejdą w życie projektowane ustawy podatkowe z Polskiego Ładu. Zdaniem autorów krytycznego stanowiska, Polski Ład wstrzyma rozwój samorządów i obciąży je ogromnymi kosztami, a także pozbawi zdolności kredytowych do prowadzenia inwestycji. Pojawiają się także zapowiedzi wzrostu lokalnych podatków i opłat.

Polski Ład. Miasta liczą, ile stracą. Domagają się rekompensat. Jest ryzyko wzrostu lokalnych podatków
Miasta krytykują Polski Ład. Boją się uszczuplenia lokalnych budżetów (Krystian Maj)

Przedstawiony w Polskim Ładzie pakiet modyfikacji ustaw podatkowych przynosi istotne, negatywne skutki finansowe dla samorządów terytorialnych - twierdzi Unia Metropolii Polskich w wydanym komunikacie. Jak czytamy w dokumencie: "wprowadzenie reformy podatkowej w takim kształcie doprowadzi do, co najmniej, ograniczenia mieszkańcom szerokiego dostępu do usług społecznych i obniży ich standard".

Autorzy stanowiska podnoszą również, że ustawy z Polskiego Ładu mogą skutkować podwyżkami lokalnych podatków i opłat.

Przypomniano, że w Ocenie Skutków Regulacji projektu ustawy, ubytek dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) został oszacowany w 2022 r. na ok. 13,7 mld zł, a w perspektywie 10 lat - na ponad 132 mld zł.

Zobacz także: Polski Ład zmieni polski biznes. "Wielka niewiadoma, to jest największy kłopot"

Mimo, że zmiany w zakresie podatków PIT dotyczą również budżetu państwa, to jednak koszt ich wprowadzenia poniosą przede wszystkim mieszkańcy samorządów. I to zarówno w 2022 roku, jak i w kolejnych dziesięciu latach.

Jak czytamy, ubytek dochodów budżetu państwa na przestrzeni kolejnych lat ma wynieść 86 mld zł, z tendencją spadkową do ok. 4 mld zł w 2031 r. Natomiast w samorządach będzie praktycznie przez cały czas na tym samym poziomie. Jednocześnie z założeń rządu wynika, że ubytki z tytułu PIT zostaną budżetowi państwa w ciągu 10 lat pośrednio "zrekompensowane" poprzez dodatkowe 113 mld zł wpływów do NFZ.

UMP porównała kwoty, co pozwoliło na stwierdzenie, że w ciągu 10 lat budżet centralny zyska ok. 27 mld zł, natomiast samorząd terytorialny straci ok. 1/4 dotychczasowych wpływów z tytułu udziału w podatku PIT.

Jak wylicza Unia, zmniejszenie dochodów własnych JST ograniczy zdolność finansową do zaspokajania potrzeb ich mieszkańców:

  • spowoduje problemy z wygospodarowaniem środków na wkład własny przy realizacji projektów dofinansowanych przez Unię Europejską;
  • przyczyni się do obniżenia zdolności kredytowej samorządów i wzrostu kosztów obsługi zadłużenia;
  • ograniczy i przesunie w czasie planowane zadania inwestycyjne;
  • obniży standard realizowanych usług publicznych.
Biorąc powyższe pod uwagę, oraz wobec braku w projekcie ustawy propozycji kompensacji samorządom terytorialnym utraconych dochodów, trudno oceniać tworzony system podatkowy jako sprawiedliwy - czytamy w stanowisku Unii Metropolii Polskich dotyczącym Polskiego Ładu.

Dlatego też Unia Metropolii Polskich domaga się rekompensat ubytku w dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego w wysokości 15 mld 370 mln zł, poprzez zwiększenie udziału samorządów w PIT, w tym:

  • dla gmin: wzrostu udziału o 14 punktów procentowych (pp.), tj. z 38,23 proc. do 52,23 proc.;
  • dla powiatów: wzrostu udziału o 3,75 pp., tj. z 10,25 proc. do 14 proc.;
  • dla województw: wzrostu udziału o 0,59 pp., tj. z 1,60 proc. do 2,19 proc.

Jak dodano w podsumowaniu stanowiska: "bez powyższych działań osłonowych dla samorządów, Polski Ład może doprowadzić do zapaści finansów jednostek samorządu terytorialnego, a więc do wadliwego ich funkcjonowania i wstrzymania rozwoju".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
rja38
rok temu
każdy z was kto myśli że to jest działanie ignorantów nietety się myli. od czasu odwołania prof. Zyty Gilowskiej stanowisko ministra finansów jest obsadzane na podstawie decyzji podjętej przez UE i USA: patrz Vincent Rostowski oraz właśnie Tadeusz Koscinski. oni dostali konretne zadanie, i świadomie je realizują: sprowadzić polskę do roli kraju będącego rynkiem zbytu i źródłem taniej siły roboczej
Pajdokradl
rok temu
Biedne urzedasy z gmin samorzadowych boja sie,ze zabraknie im na kawke i paczka.Biurokracja zzera unas podatki ciezko pracujacych uczciwie ludzi..700 tys.minimum urzedasow na roznych szczeblach,kiedy jest technika,komputeryzacja.Gdyby byly liczydla to co innego..
kamil
rok temu
Miasta stracą wpływy z podatków czyli nawe samorządowcy PO mówią,że PO kłamie twierdzą ,że Pis podnosi podatki
Zibi
rok temu
Ma być jak w PRLu, centralne sterowanie z PiSu. Jesteś wójcie, burmistrzu w PiSie to dostaniesz wsparcie. Jak za komuny. Jeszcze sekretarz PiS w każdym mieście i gminie. Niech żyje nasz wódz.
Hmmm
rok temu
Dlaczego jeśli obniża się podatki to miasta oczekują rekompensat ? Obniżenie podatków powoduje mniejsze wpływy do kasy państwa, a jak w przypadku PIT do kasy miast. Obniżenie podatków temu służy, aby mniej pieniędzy wpływało do wspólnej kasy. Oczywiście w innym miejscu zazwyczaj odrobiony przez państwo jest ten ubytek. Tutaj mamy paradoks polegający na tym, że tak naprawdę podatki rosną w każdym innym miejscu tylko rząd zakombinował, żeby zmniejszyć dochody samorządów i samemy rozdzielać pozyskaną kasę między swoje samorządy. Tak to widzę.
...
Następna strona