Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Rząd PiS oddaje, co zabrał Polski Ład. MON i MSWiA: "Mundurowi dostali wyrównania"

56
Podziel się:

Na początku roku okazało się, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu niższe pensje otrzymali m.in. policjanci i wojskowi. Teraz rząd naprawia ten błąd. Szefowie MON oraz MSWiA poinformowali na Twitterze, że wszyscy podlegli ich resortom funkcjonariusze otrzymali już wyrównanie za "nadmiernie" pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

Rząd PiS oddaje, co zabrał Polski Ład. MON i MSWiA: "Mundurowi dostali wyrównania"
Przez Polski Ład m.in. policjanci otrzymali w styczniu niższe pensje (Materiały WP, Adobe)

Rok 2022 zaczął się w Polsce od podatkowego trzęsienia ziemi. Bo okazało się, że Polski Ład, który miał polepszyć sytuację finansową najmniej zarabiających osób, w wielu przypadkach odniósł odwrotny skutek. Pierwsi dowiedzieli się o tym m.in. mundurowi, którzy pensję za miesiąc pobierają z góry.

Różnice w wysokości wypłat funkcjonariuszy sięgały nawet kilkaset złotych w stosunku do 2021 r. Podobny los spotkał mundurowych emerytów. Oni z kolei pisali do nas na platformę #dziejesie, że stracili od stu do kilkuset złotych. "Straciłem ok. 1630 zł miesięcznie. Taką lub podobną kwotę stracili też inni komendanci wojewódzcy i ich zastępcy Państwowej Straży Pożarnej. Moja emerytura jest miesięcznie mniejsza o 738 zł" – napisał np. pan Jarosław.

Zobacz także: "Polski Ład". Główny ekonomista MF: "Potężna propaganda przedsiębiorców"

Minister Finansów przeprosił za zamieszanie, jaki spowodowała reforma podatkowa rządu PiS. Natomiast szefowie resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji zapowiedzieli, że jeszcze w tym miesiącu pracownicy służb mundurowych otrzymają wyrównanie za "nadmiernie" naliczone zaliczki na podatek dochodowy. Obietnica została spełniona — zapewniają Mariusz Kamiński (MSWiA) oraz Mariusz Błaszczak (MON).

Wyrównanie pensji dla służb mundurowych

"Zgodnie z moją zapowiedzią, w Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu" - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej.

Błaszczakowi zawtórował Mariusz Kamiński, szef MSWiA. "Wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, którzy w styczniu otrzymali niższe uposażenia, niż powinni, otrzymali już odpowiednie wyrównania. To realizacja mojej zapowiedzi sprzed tygodnia" - napisał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadził Polski Ład, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Znikła natomiast ulga pozwalająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Zrekompensować ma to tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(56)
Kuba
4 miesiące temu
Przy tworzeniu "Ulgi Klasy Średniej" ktoś zapomiał, że służby mundurowe mają swoje zakłady emerytalne i nie mogą odliczyć składek na ubezpieczenia społeczne. Treaz program ratuje się zwrotem zaliczek, ale oczekuje się od Rządu, że ten błąd naprawi, gdyż w przeciwnym razie, wielu funkcjonariuszom w rozliczeniu rocznym będzie grozić znaczna niedopłata podatku.
jacere
4 miesiące temu
A poinformowali Panowie Ministrowie podległych żołnierzy i funkcjonariuszy, że zwrócone zaliczki na podatek będa ponownie do oddania do US po przekroczeniu dochodów w kwocie 85.528 zł (czyli dla oficerów w 4-tym kwartale 2022) lub w rozliczeniu rocznym ? Dla niektórych będzie to bardzo bolesne...
niobek
4 miesiące temu
Cyrk dopiero będzie przy rozliczeniu rocznym.
emeryt
4 miesiące temu
dostali? znowu łżą - nic nie dostałem, zabrali część emerytury, niby na składkę zdrowotną - z terminami do lekarza za 4 lata, inflacja 9 % więc globalnie ta banda nieudaczników powinna pójść na śmietnik historii
Vvcds
4 miesiące temu
Rudy mi zabrał pieniądze z offe i do tej pory czekam na wyrównanie.
...
Następna strona