Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Polski Ład. Polacy czują się oszukani. PiS odpali nową "bombę", by przykryć wpadkę?

2637
Podziel się:

Sztandarowy program, który miał przynieść korzyść podatkową 18 milionom Polaków i zapewnić PiS kolejną kadencję rządów, zamiast fajerwerkiem, jest kapiszonem – mówi wprost ekonomista prof. Marek Belka. Polacy poczuli się oszukani – dodaje prof. Jacek Dąbała, medioznawca z UJ. By przykryć tę hańbę, musi zdarzyć się coś "mocnego".

Polski Ład. Polacy czują się oszukani. PiS odpali nową "bombę", by przykryć wpadkę?
Czy Mateusz Morawiecki zapłaci głową za wpadkę z naliczaniem wynagrodzeń i świadczeń w ZUS według nowych zasad? (PAP, Leszek Szymański)

Na Polskim Ładzie miało skorzystać – według zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego – 18 mln Polaków. Tymczasem sztandarowy program PiS już po kilku dniach od wejścia w życie rozwścieczył setki tysięcy emerytów oraz pracowników budżetówki. Zamiast wyższych, dostali niższe przelewy na konta.

Wściekli są m.in. nauczyciele, pielęgniarki czy pracownicy służb mundurowych. Różnice w wysokości ich wypłat sięgają nawet kilkaset złotych w stosunku do 2021 r.

Zobacz także: "Polski Ład" już namieszał. Zgłaszają się pierwsze "ofiary"

O niższych pensjach pracowników służb mundurowych pisał m.in. serwis Salon24.pl. Powołując się na informatora z policji, podano, że wielu funkcjonariuszy dostało w tym miesiącu o ponad 600 zł mniejszą pensję. Anonimowy rozmówca wyjaśnił, że źródłem niższej wypłaty jest Polski Ład i wyższa składka zdrowotna.

Podobny los spotkał mundurowych emerytów. Oni z kolei pisali do nas na platformę #dziejesie, że stracili od stu do kilkuset złotych. "Straciłem ok. 1630 zł miesięcznie. Taką lub podobną kwotę stracili też inni komendanci wojewódzcy i ich zastępcy Państwowej Straży Pożarnej. Moja emerytura jest miesięcznie mniejsza o 738 zł" – napisał pan Jarosław.

Z kolei inny nasz czytelnik, pan Bogumił, zaznacza, że chociaż nie jest emerytowanym nauczycielem ani policjantem, również na Polskim Ładzie stracił.

"Po 45 latach pracy moja emerytura w roku 2021 wynosiła 5769 zł netto. W roku 2022 będzie wynosiła 5605 zł netto. Różnica to 164 zł/m-c (1968 zł/rok). "Polski Ład" mnie i wielu innych emerytów po prostu okradł i oszukał. Należy zadać pytanie; Czy przyznane przez ZUS świadczenie może w wyniku zmian podatkowych być obniżone?".

Rząd stara się reagować na sygnały płynące z całego kraju, przeprasza za "niedogodności", obiecuje, że nadwyżka podatku zostanie zwrócona podatnikom, ale wielki niesmak i tak pozostaje.

Rafał Czechowski, dyrektor zarządzający w agencji Imago PR, w rozmowie z WirtualneMedia.pl przypomina, że dla nauczycieli, pielęgniarek i policjantów państwo jest pracodawcą, i że to — co robi teraz rząd, uspakajając sytuację — to kupowanie sobie czasu oraz próba osłabienia siły zarzutów.

Z kolei Piotr Czarnowski, prezes agencji First PR, w rozmowie z portalem mówi wprost, że rząd popełnił błąd. Złamano bowiem podstawową zasadę PR, mówiącą o tym, że komunikacja powinna być oparta na prawdzie.

- Trzeba było powiedzieć od razu, że sytuacja jest dramatyczna, nie ma pieniędzy i trzeba ściągnąć więcej podatków, a tymczasem rządzący mówią nam o daninie, dzięki której zostanie więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków – zauważa Czarnowski i dodaje, że trudno doszukiwać się logiki w tym przekazie.

Również prof. Jacek Dąbała, medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie zostawia na rządzie suchej nitki. Przypomina, że do ludzi przemawiają konkrety.

- Człowiek dostaje pensję i widzi, czy ma mniej, czy więcej niż w poprzednim miesiącu. Robi zakupy i wie, czy wydał więcej za te same produkty – mówi w rozmowie z WirtualneMedia.pl i dodaje, że Polski Ład jest obecnie dla rządu powodem do wielkiego wstydu.

Zdaniem medioznawców ten wybuch niezadowolenia Polaków to dopiero początek, sytuacja się rozkręca i najciekawsze w polityce i gospodarce jeszcze przed nami.

- To będzie rok bolesnej konfrontacji propagandy z rzeczywistością — uważa Piotr Czarnowski. Dodaje, że Polacy przyzwyczaili się już do politycznych afer i do tego, że muszą sami zadbać o siebie. By stanowczo zareagowali, musi zdarzyć się coś bardzo mocnego, coś, co przykryje: inflację, podwyżki cen energii i wyższe podatki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2637)
Stefan
2 lata temu
Fajnie ciężko pracujesz zostaniesz oskubany😄
KIk.
2 lata temu
Polski ład : miałem dostać 1978 zł. netto na 3/4 etatu a dostałem 1749 zł. Przegracie wybory gwarancja w 100%.
Zbawca narodu
2 lata temu
Kto dostał więcej jest prawdziwym Polakiem i patriotą. Kto dostał mniej jest cwaniakiem i dobrze mu tak.
Jolka
2 lata temu
Podatki winny być jasne, czytelne i proste, tak, by każdy bez względu na wykształcenie pojmował. Tymczasem doczekaliśmy się gigantycznego bubla ! Nikt nic nie wie..Jest to największa wtopa obecnie rządzących. Czas postawić na nową i innowacyjną partię, która wypleni partactwo PO-PIS. W Polsce ma być ład i porządek, a nie dziadostwo! Wyprodukowano tomy przepisów, tylko po co to komu? Przecież wystarczy określić do jakiego pułapu nie płacisz, potem szczebelki podatkowe. Ludzie! Jakie mądre głowy wykształciliśmy na tych komputerach...
do sąsiad
2 lata temu
dobra rada - nie wiesz o czym piszesz - nie pisz chyba że cytujesz picowski przekaz dnia - dla wyjaśnienia - nie jest istotne kiedy zapracowałeś na te pieniądze - sa wypłacane w styczniu i rozliczane wg obowiązujących progów podatkowych
...
Następna strona