Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Rząd PiS pracuje nad nowym podatkiem. Zapłacą go właściciele mieszkań

1954
Podziel się:

Polacy mieliby płacić podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych, od trzeciego i kolejnego z posiadanych - pisze "Rzeczpospolita". Projekt nowej daniny to zadanie dwóch resortów: finansów i rozwoju. Dziennik zaznacza, że rozważania nad taką ustawą prowadzono już pod koniec 2021 r. "Od tego czasu po cichu zmaterializował się już projekt" - dodano.

Rząd PiS pracuje nad nowym podatkiem. Zapłacą go właściciele mieszkań
Nowy podatek ma uderzyć w tych, którzy posiadają kilka mieszkań i stoją puste (GETTY, NurPhoto)
- Taki podatek miałby uderzyć w mieszkania stojące odłogiem, przez co zniechęciłby zamożniejszych nabywców do skupowania lokali oraz udostępnił tę pulę tym, którym mieszkanie byłoby rzeczywiście potrzebne - komentuje dla "Rz" makroekonomista Marek Lechowicz.

Dziennik ustalił nieoficjalnie, że wiceminister Piotr Uściński z resortu rozwoju już bada rynek i prowadzi rozmowy na temat nowego podatku. "Nie dziwi to ekspertów rynkowych, którzy nie mają złudzeń, że na spełnienie obietnic wyborczych potrzeba pieniędzy. Obniżanie VAT do zera nic nie da. Wyniki ściągalności VAT za marzec już są opłakane" - czytamy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny mieszkań wzrosną. "Nikt jeszcze nie wie o ile"

Pustostany w Polsce. Rząd chce nowego podatku dla właścicieli mieszkań

Główny Urząd Statystyczny wylicza, że do pustostanów zalicza się 11 proc. mieszkań w Polsce. Lechowicz uważa, że nowa danina nie powinna być wymierzona wyłącznie w pustostany.

Jeżeli rozważany jest podatek katastralny, to nie powinien obejmować pustostanów, tylko wszystkie mieszkania od trzeciego włącznie. W ten sposób nie uderzy w drobnych wynajmujących, którzy mają dwa mieszkania. Jedno np. dostali w spadku, więc je wynajmują. To lepsze niż gdyby miało stać puste - dodaje ekspert.

Gazeta przypomina, że analogiczny podatek ma zostać wprowadzony w Niemczech od 2025 r. Z kolei w Wielkiej Brytanii właściciele nieruchomości płacą lokalny podatek za każde mieszkanie lub dom, które nie są ich głównym miejscem zamieszkania. W Irlandii opodatkowanie pustostanów ma przyczynić się do budowy 312 tys. mieszkań do 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1954)
atom
1 tyg. temu
Pustostany w Polsce. Rząd chce nowego podatku dla właścicieli mieszkań Główny Urząd Statystyczny wylicza, że do pustostanów zalicza się 11 proc. mieszkań w Polsce. Lechowicz uważa, że nowa danina nie powinna być wymierzona wyłącznie w pustostany. Jeżeli rozważany jest podatek katastralny, to nie powinien obejmować pustostanów, tylko wszystkie mieszkania od trzeciego włącznie. W ten sposób nie uderzy w drobnych wynajmujących, którzy mają dwa mieszkania. Jedno np. dostali w spadku, więc je wynajmują. To lepsze niż gdyby miało stać puste - dodaje ekspert. Gazeta przypomina, że analogiczny podatek ma zostać wprowadzony w Niemczech od 2025 r. Z kolei w Wielkiej Brytanii właściciele nieruchomości płacą lokalny podatek za każde mieszkanie lub dom, które nie są ich głównym miejscem zamieszkania. W Irlandii opodatkowanie pustostanów ma przyczynić się do budowy 312 tys. mieszkań do 2030 r.
atom
1 tyg. temu
artykuł z 16 05 2022 money ,pl Polacy mieliby płacić podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych, od trzeciego i kolejnego z posiadanych - pisze "Rzeczpospolita". Projekt nowej daniny to zadanie dwóch resortów: finansów i rozwoju. Dziennik zaznacza, że rozważania nad taką ustawą prowadzono już pod koniec 2021 r. "Od tego czasu po cichu zmaterializował się już projekt" - dodano - Taki podatek miałby uderzyć w mieszkania stojące odłogiem, przez co zniechęciłby zamożniejszych nabywców do skupowania lokali oraz udostępnił tę pulę tym, którym mieszkanie byłoby rzeczywiście potrzebne - komentuje dla "Rz" makroekonomista Marek Lechowicz. Dziennik ustalił nieoficjalnie, że wiceminister Piotr Uściński z resortu rozwoju już bada rynek i prowadzi rozmowy na temat nowego podatku. "Nie dziwi to ekspertów rynkowych, którzy nie mają złudzeń, że na spełnienie obietnic wyborczych potrzeba pieniędzy. Obniżanie VAT do zera nic nie da. Wyniki ściągalności VAT za marzec już są opłakane" - czytamy Pustostany w Polsce. Rząd chce nowego podatku dla właścicieli mieszkań Główny Urząd Statystyczny wylicza, że do pustostanów zalicza się 11 proc. mieszkań w Polsce. Lechowicz uważa, że nowa danina nie powinna być wymierzona wyłącznie w pustostany. Jeżeli rozważany jest podatek katastralny, to nie powinien obejmować pustostanów, tylko wszystkie mieszkania od trzeciego włącznie. W ten sposób nie uderzy w drobnych wynajmujących, którzy mają dwa mieszkania. Jedno np. dostali w spadku, więc je wynajmują. To lepsze niż gdyby miało stać puste - dodaje ekspert. Gazeta przypomina, że analogiczny podatek ma zostać wprowadzony w Niemczech od 2025 r. Z kolei w Wielkiej Brytanii właściciele nieruchomości płacą lokalny podatek za każde mieszkanie lub dom, które nie są ich głównym miejscem zamieszkania. W Irlandii opodatkowanie pustostanów ma przyczynić się do budowy 312 tys. mieszkań do 2030 r
sowa
rok temu
Brawo, deweloperka do wykończenia bo ledwie już zipie. Może nawet się dostosują i zaczną budować jeszcze droższe psie budy po dwa mieszkania w których nie będzie można mieć gazu. Metoda czytelna:grabić od tego, kto cokolwiek ma. Coś to na kilometr śmierdzi najsmrodliwszym komunizmem. Dlaczego jeszcze nie ma w planie podatku od posiadania samochodów, komputerów, wyjazdów na wczasy, przecież też są kosztowne. Renta dla uczciwych chorych prawdziwym wyzwaniem. Zaplanowana rozprzedaż majątku narodowego pod pozorem połączenia spółek, kombinacje w Orlenie, sprytnie wyliczany deficyt, wysoka inflacja.. Czasy są trudne, ale zamiast wspierać przedsiębiorczych, którzy mogą dać nam wszystkim szansę, ten rząd kupuje głosy leni i nieudaczników
Emeryt z domu...
2 lata temu
Objąć katastrem wszystkie nieruchomości. Wielu starszych ludzi ma domki z dużymi działkami lub duże mieszkania. Nie będzie ich stać na podatek i będą zmuszeni sprzedać nieruchomości. Pojawi się na rynku dużo tanich domów i działek.
Cuber
2 lata temu
Władza stałe myśli jak Społeczeństwo nieco oskubać z pieniędzy, jeżeli mają jakieś mieszkania swoje. A czy zapomniano o bogactwach członków PiS będących na stanowiskach?
...
Następna strona