Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nowy Ład. Rząd zachęca do zakładania spółek. Kusi uniknięciem podwyżki kosztów

140
Podziel się:

Polski Ład będzie oznaczał wyższe koszty dla przedsiębiorców. Aby ich uniknąć, resort finansów proponuje przejść na ryczałt lub założyć spółkę.

Nowy Ład. Rząd zachęca do zakładania spółek. Kusi uniknięciem podwyżki kosztów
Jan Sarnowski radzi przedsiębiorcom by zakładali spółki. (Materiały prasowe, Twitter, Ministerstwo Finansów)

Kto zyska na Polskim Ładzie? Tylko 500 tys. osób prowadzących działalność i zarejestrowanych w CEIDG - stwierdza "Rzeczpospolita". To mikroprzedsiębiorcy na skali podatkowej z dochodami do około 6 tys. zł miesięcznie oraz liniowcy z dochodami powyżej 17 tys. zł. Pozostałych dotknie podwyżka danin.

Aby uciec od kosztów wiceminister finansów Jan Sarnowski proponuje przejście na ryczałt lub przekształcenie działalności w spółkę.

Zobacz także: Obniżona stawka ryczałtu w Polskim Ładzie. Skorzystają pielęgniarki, pracownicy IT i prawnicy

Ryczałt może być korzystny dzięki obniżce stawek. Ale tylko dla części grup zawodowych. I tak choćby informatycy zapłacą tylko 12 proc. Jednak jak zauważa "Rzeczpospolita" nie jest to propozycja dla firm ponoszących wysokie wydatki. Na ryczałcie bowiem nie można ich odliczyć.

Rząd zachęca do przekształcania działalności w spółkę z o.o. - Założenie spółki daje przedsiębiorcy większą ochronę, bo nie odpowiada za biznes całym swoim majątkiem. Dodatkowo będzie mógł wybrać estoński CIT, który stanie się bardziej dostępny -  zachwala wiceminister.

Kłopot w tym, że jak zauważa "Rz", że taka zmiana jest dość skomplikowana i kosztowna.

- Plusem jednoosobowej działalności jest łatwość jej prowadzenia. Przekształcenie w spółkę oznacza więcej formalności administracyjnych i księgowych oraz co do zasady wyższe koszty - zaznacza na łamach dziennika Grzegorz Grochowina z KPMG w Polsce.

Maciej Kubica, radca prawny w TLA z kolei podkreśla, że do stycznia pozostało niewiele czasu. - Przedsiębiorcy, którzy chcą od 2022 r. działać w formie spółki z o.o., powinni już teraz podejmować czynności związane z przekształceniem.

Według "Rzeczpospolitej" sama zmiana formy prowadzenia działalności nie daje jeszcze korzyści. Ze spółki przedsiębiorca zapłaci 9 proc. (w przypadku małych podatników) lub 19-proc. CIT. Dodatkowo wspólnik zapłaci podatek według skali lub 19-proc. PIT.

Korzystny ma być estoński CIT, który pozwala odroczyć zapłatę podatku do momentu wypłaty zysku, a poziom opodatkowania spółki i wspólnika (CIT i PIT) wyniesie 20 proc. W ten sposób skorzysta na tym jednak tylko kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(140)
Wiesia
3 lata temu
Ale czy o to chodzi,żeby zakładać sztucznie spólki ?Ja chce proawdzić biznes,a nie kombinować ,żeby mniej zapłacić.I to jeszcze minister mówi...żenada.
Ass
3 lata temu
Protest! Protest! Wychodzimy na ulice!
kk8
3 lata temu
pis tak wymyslił ,że tak naprawdę żadna forma opodatkowania się nie opłaca. Będą nas okradać z każdej strony i ile wlezie!!
Mamoń inżynie...
3 lata temu
Spółka z o.o. to kosztowna pełna księgowość i biurokracja. Nie każdy potrzebuje wspólników do rozwijania działalności. Idiotyczne rady teoretyków. "Prawicowy" PiS kompromituje się nowym bezładem.
Leon
3 lata temu
W tym roku przechodzę na emeryturę. Chciałem jeszcze popracować - gabinet lekarski prywatny od wielu lat- dochód miesięczny 30 tysięcy. Karta podatkowa niedostępna od nowego roku. Spółka z o.o. z psem nierealna. Wspólnika nie potrzebuję. Podatki łącznie ze składką zdrowotną wzrosną mi o ponad 7 tysięcy. Chyba szkoda się w to bawić. Jedyna opcja to podwyżka ceny dla pacjentów o 50% lub zamknąć gabinet. Zacznę od podwyżki. Niech inni też skorzystają z Polskiego Ładu.
...
Następna strona