Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Zmiany w CIT. To wylewanie dziecka z kąpielą

259
Podziel się

- Rząd mówi o uszczelnianiu systemu, a rykoszetem oberwą firmy rodzinne i samorządy - twierdzą eksperci. To efekt zmian w prawie podatkowym, proponowanych przez resort finansów. Najmocniej ucierpią spółki komandytowe, które zostaną objęte podatkiem CIT. Zyska budżet: prawie 17 mld zł.

Zmiany w CIT. To wylewanie dziecka z kąpielą
Zmiany w podatkach to bubel - twierdzą eksperci (East News, Krzysztof Kaniewski, REPORTER)
bDfiikYB

W środę Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy nowelizującej najistotniejsze ustawy podatkowe w Polsce. Zmienią się przepisy regulujące PIT, CIT czy zryczałtowany podatek.

Rząd nie kryje, po co te zmiany. "Celem projektowanej ustawy jest uszczelnienie systemu podatków dochodowych, tak aby zapewnić powiązanie wysokości płaconego przez duże przedsiębiorstwa, w szczególności przedsiębiorstwa międzynarodowe, podatku z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Najważniejszym elementem zmian jest objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych. Powód? Ukrócenie optymalizacji podatkowej lub po prostu "uchylania się od opodatkowania". Zdaniem resortu finansów, jeśli ktoś zakłada spółkę komandytową, to najprawdopodobniej chce "wykiwać" fiskusa.

bDfiikYD

Zmiana w podatkach dla części firm. "To proces uszczelnienia"

- To błędne założenie. Spółka komandytowa to hybryda pomiędzy spółkami osobowymi i kapitałowymi. W skrócie - przejrzyste opodatkowanie i ochrona majątku wspólników - mówi money.pl Grzegorz Szysz, partner i doradca podatkowy w Grant Thornton. Jego zdaniem - choć zdarzają się nadużycia - przedsiębiorcom chodzi przede wszystkim o ochronę majątku prywatnego.

Jak przyznaje, taka forma prawna firmy to rozsądny kompromis. - Klienci często mówią, że chcieliby rozwijać swój biznes, ale boją się, że gdy coś pójdzie nie tak, stracą cały swój majątek - mówi Szysz. Spółka komandytowa pozwala takie ryzyko ograniczyć.

bDfiikYJ

- Główna cecha, która miała duże znaczenie dla wyboru tej formy prowadzenia działalności to opodatkowanie wspólników spółek osobowych z ograniczeniem odpowiedzialności komandytariuszy - dodaje w rozmowie z money.pl prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Właśnie dlatego taka spółka była wykorzystywana w firmach rodzinnych, gdzie osoby fizyczne (w tym sukcesorzy oraz inwestorzy bierni) nie podejmowały ryzyka przystępowania do tych spółek.

Podwójne opodatkowanie

Do tej pory podatnikami byli tylko wspólnicy (komplementariusze i komandytariusze) w spółce komandytowej. Sama firma jednak nie była de facto objęta podatkiem CIT. Rządowy projekt ustawy ma to zmienić.

- Spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT już od 1 stycznia 2021 r. Stracą zarówno komplementariusze, jak i komandytariusze takich spółek - twierdzi prof. Mariański.

bDfiikYK

Choć w teorii resort zapewnia o jednokrotnym opodatkowaniu, prof. Mariański ma inne zdanie. - Jeżeli spółka komandytowa zapłaci podatek CIT 19 proc., to w momencie wypłaty zysku, komplementariusz nie będzie musiał dopłacać podatku od tego, co wypłaci sobie - tłumaczy ekspert.

I dodaje, że jest jedno "ale". - Takie zaliczenie będzie możliwe jeżeli zyski zostaną wypłacone komplementariuszowi w ciągu 5 lat. Inaczej komandytariusz zostanie opodatkowany dwukrotnie, a tym samym poziom obciążeń będzie taki sam jak w spółce kapitałowej, czyli nawet do 34,4 proc. - kontynuuje przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Tym samym nowe rozwiązania nie zachęcają jego zdaniem do inwestowania zatrzymanego kapitału.

Projekt przewiduje zwolnienie z podwójnego opodatkowania, jeśli jednym ze wspólników jest inna spółka komandytowa lub kapitałowa. Tu jednak wprowadzono limit do kwoty 60 tys. zł. Wszystko co powyżej będzie więc opodatkowane podwójnie.

Co na to firmy?

Zdaniem Grzegorza Szysza z Grant Thornton w projekcie ustawy znalazł się jeden kluczowy zapis.

bDfiikYL

- Dodatkowo opodatkowane nie będą zyski zgromadzone w przeszłości. Dla wielu firm to dobra wiadomość - mówi ekspert. Chodzi o spółki, które przez lata reinwestowały zyski i pozostawiły je w firmie.

Dla takich przedsiębiorstw zmiany będą stosunkowo mało dotkliwe. - W takich przypadkach spółki prawdopodobnie pogodzą się ze zmianą przepisów i będą korzystać ze starych zysków - mówi Szysz.

Pozostałe firmy jednak będą miały do wyboru dwie opcje: przekształcenie w spółkę jawną (i jednocześnie większe ryzyko utraty majątku osobistego) lub spółkę kapitałową (większe opodatkowanie, ale mniejsze ryzyko).

Prof. Mariański dodaje, że na zmiany formy prawnej zostało mało czasu. - Dlatego należy rozważyć dokonanie restrukturyzacji spółki do innej, korzystniejszej formy prawnej. W takim przypadku, aby zdążyć do końca roku, prace nad restrukturyzacją należy rozpocząć już teraz - mówi przewodniczący KIDP.

bDfiikYM

Resort finansów zwraca uwagę, że w ostatnich latach liczba spółek komandytowych wzrosła prawie trzykrotnie (z 12 do ponad 40 tysięcy). I dzięki nowelizacji chce ten wzrost ograniczyć. - Moim zdaniem w świetle tych przepisów od stycznia powstanie jakiejkolwiek spółki komandytowej w Polsce będzie rzadkością - twierdzi z kolei Grzegorz Szysz z Grant Thornton.

Autorzy projektu sugerują, że w zamian przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tzw. estońskiego CIT. - W obecnej formie tzw. estoński CIT ma tyle wyłączeń i zmian, że nie przynosi praktycznie żadnych korzyści - mówi Szysz.

Budżet zyska 17 mld zł w 10 lat

W Ocenie Skutków Regulacji rząd liczy na niespełna 17 miliardów złotych w budżecie dzięki tej reformie. Taka kwota ma spływać przez 10 najbliższych lat.

Problem w tym, że jednocześnie z kasy samorządów ubędzie ponad 14 miliardów złotych. Wszystko przez inną reformę, którą wprowadza rządowy projekt ustawy. Chodzi o zmianę limitu przychodu, uprawniającego do rozliczania się w sposób preferencyjny, czyli tzw. ryczałtem. PiS zapowiadał to już od dobrych kilku miesięcy.

Do tej pory mogły z tej formy korzystać firmy o przychodach do 250 tys. euro. Teraz limit ten wyniesie 2 mln euro. A skoro więcej firm będzie mogło wybrać ryczałt, to mniej rozliczy się tradycyjnym PIT-em. Efekt? Mniej pieniędzy zostanie w samorządach, dla których udział w PIT to jeden z głównych dochodów własnych.

bDfiikZe
gospodarka
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(259)
vicek
miesiąc temu
cały czas macie szu brawcy problem z przedsiębiorcami, rolnikami którzy was utrzymują i wasze życie z rodzinami w luksusie
Astat
miesiąc temu
Niekoniecznie zyska. Rząd zachowuje się jak przekupka. Ta myśli, że jak podniesie ceny, to więcej zarobi. Każdy rząd cierpi na brak wyobraźni i nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego.
wer
miesiąc temu
mysla ze sa bezkarni !!!
bDfiikZf
MG
miesiąc temu
ZNISZCZYĆ WSZYSTKO TO JEST WASZ PLAN!!!
EXE
miesiąc temu
Efekt będzie taki jak zawsze. Emigracja podatkowa oraz zmniejszenie konkurencyjności Polskich firm. Problemem nie jest sposób opodatkowania czy typ spólki. Qg krzywwj Lafera jeśli podatki są za wysokie to zwyczajnie nie płacą podatków i żadna ustawa ich do tego nie zmusi...
Najnowsze komentarze (259)
Marrs
miesiąc temu
Był już geniusz, który budżet oparł na mandatach. Co jeden to lepszy:(
Zyklon B
miesiąc temu
Precz z ........
Józek Bonk
miesiąc temu
bolszewi cy tylko drukować pieniądze potrafią podnosić podatki i rozdawać nie swoje pieniądze jak byście zobaczyli dom Kaczyńskiego i płot który pamięta jeszcze Cyrankiewicza to byście się dowiedzieli jak znają się na przedsiębiorczości i jak ten kraj będzie wyglądał w przyszłości
joanna
miesiąc temu
Budżet zyska 17 mld w dziesięć lat. E tam, ładniej będzie powiedzieć - zyska 170 mld w ...100 lat. Czy jakaś inna głupota liczebno-czasowa.
IIRP
miesiąc temu
o tym wielokrotnie mówiła Prezydent IIRP Pan Potocki. Będą drenować Polaków do skutku. albo oni albo my IIRP. a podzielony naród nie wie z której strony dostanie kijem...
KROKODYL
miesiąc temu
i bardzo dobrze że straca samorządy, u mnie od 20 lat te same mordy dokąd wieko od trumny się nad nimi nie zamknie będą u koryta,a nawet wtedy obstalują dzieci. Po jaka cholerę były powiaty chyba tylko aby starości i świta siedzieli na ciepłych stołeczkach gmina i powiaty robią to samo tylko jedni mają podstawówki i przychodnie drudzy szpitale i szkoły ponadgimnazjalne. Gdyby to dziadostwo zlikwidować pracownicy by zostali ale nie trzeba by było utrzymywać RADNYCH, STAROSTÓW, WICE SEKRETARZYNÓW I SKARBNIKÓW A TO BY BYŁO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ OD KOMANDYDTOWYCH
Obatel
miesiąc temu
Byle tylko bankow nie ruszac. LiCHFa na pseudokredytach walutowych trwa od lat w najlepsze a wladze polskie udaja, ze sie nic nie dzieje. Ruinacja budzetow domowych, rozbicie rodzin, utrata majatku to rzeczywistosc pokolenia, ktore zostalo nabite we franki.
ja
miesiąc temu
przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników podnosząc płace minimalne. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
bDfiikYX
Andrzej
miesiąc temu
Ten jeszcze nie siedzi?
borysek
miesiąc temu
To wszystko przecież PiS robi dla dobra obywateli.Tak zapewniają nas jego przedstawiciele,a wy niewdzięczni narzekacie.
komitet spraw...
miesiąc temu
Pitowcy płaco nawet 32% podatku a podatki powinny być od kwoty dochodu dla wszystkich równe anie wymyslane
biedna
miesiąc temu
Dziekujemy ci elektoracie pis !!
J76
miesiąc temu
premier ekonomista mistrz świata
klakier
miesiąc temu
Jak ja nienawidzę PIS
...
Następna strona