Notowania

turystyka
02.11.2019 16:12

Turcy uderzają podatkiem w turystów. Polacy tracą tanie wakacje

Szalone spadki kursu liry sprawiły, że wakacje w Turcji zrobiły się atrakcyjniejsze między innymi dla Polaków. Turecki rząd wyczuł w tym szansę na poprawienie sytuacji budżetu. Wprowadził nowy podatek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Turcja to idealny kierunek na wczasy poza sezonem

Jak podaje turecka gazeta „Sözcü”, parlament postanowił wprowadzić „podatek od zakwaterowania”. Maksymalna kwota wyniesie 18 tureckich lir, czyli około 12 zł na turystę. Tyle zapłaci operator hotelu pięciogwiazdkowego za jedną noc, spędzoną przez turystę.

W przypadku czteroosobowego urlopu rodzinnego trwającego jeden tydzień podatek należny w pięciogwiazdkowym hotelu wynosi 504 lir, czyli 337 zł. Dzieci poniżej 12. roku życia są zwolnione z podatku.

Wysokość podatku zależy od rodzaju i jakości firmy, oferującej usługi turystyczne. W przypadku hoteli czterogwiazdkowych kwota ta wyniesie 12 lir (8 zł), hoteli trzygwiazdkowych 9 lir (6 zł) a hoteli z jedną lub dwoma gwiazdkami, a także w pensjonatach, motelach, aparthotelach i kempingach - 6 lir.

Zobacz też: Turcja zaatakowała Syrię. Zobacz pierwsze nagrania z linii frontu

Kwoty te będą poddawane corocznemu przeglądowi i w razie potrzeby zwiększane. Pierwsze szacunki o rocznym wzroście rzędu dwudziestu kilku procent. Tak może być w przyszłym roku.

Waluta Turcji spada błyskawicznie już piąty rok z rzędu. Jeszcze w 2015 roku za jedną lirę trzeba było płacić powyżej 1,50 zł, a teraz już zaledwie 66 gr. To powoduje kłopoty z obsługą emitowanego w walutach obcych długu. Z tego powodu rząd stara się zbilansować budżet, który w ubiegłym roku dał deficyt 3 proc. PKB.

Dla Polaków Turcja druga

Tak czy inaczej, dla między innymi polskich turystów, którzy z radością korzystali z uroków taniej i słonecznej Turcji, to nie jest dobra wiadomość. Tych, dla których cena była sprawą kluczową, nowy podatek może zniechęcić do przyjazdu nad Bosfor. Dodatkowy wydatek będą musieli doliczyć do wakacyjnego budżetu.

Turcja dzięki swojej "taniości" awansowała zresztą w tym roku na drugie miejsce wśród najczęściej wybierane przez Polaków miejsce odpoczynku za granicą po Grecji. Wyjechało tam 21 proc. zagranicznych turystów.

To zresztą nie pierwsza próba łatania budżetu pieniędzmi turystów przez kraj władany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Od początku 2019 roku wprowadzono podatek od bezpieczeństwa turystów. Ci muszą płacić po 1,5 euro już na lotnisku po przylocie do Turcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: turystyka, turcja, podatek, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2019

009Nie wybieram się do Turcji, więc nic nie tracę. Są ciekawsze kraje, gdzie jest normalnie.

03-11-2019

j-24Ich prawo....mogą sobie wprowadzić jeszcze sto nowych podatków....tylko, czy musimy tam jeździć ???

03-11-2019

564pNigdy więcej do Turcji. Namolni, chamscy, na każdym kroku oszukują turystów- ile się da.

Rozwiń komentarze (112)