Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Twój e-PIT 2020 wystartował. Deklarację złożysz przez internet

6
Podziel się:

W sobotę 15 lutego ponownie uruchomiona została usług Twój e-PIT. Polaków rozliczy fiskus automatycznie, ale każdy podatnik może sam sprawdzić i ewentualnie skorygować zeznanie przez internet.

W sobotę 15 lutego ponownie uruchomiona została usług Twój e-PIT.
W sobotę 15 lutego ponownie uruchomiona została usług Twój e-PIT. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER/EastNews)
bECgzgDF

Pierwsze zeznania za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostały udostępnione 15 lutego 2020 r. na platformie Twój e-PIT. Wraz z ponownym uruchomieniem usług Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła też podatnikom konsultacje telefoniczne z ekspertami.

Deklaracja zostanie automatycznie rozliczona przez fiskus, ale każdy podatnik może zobaczyć wypełnione przez urzędników zeznanie podatkowe i je edytować lub po prostu zaakceptować poprzez Twój e-PIT.

bECgzgDH

Ale nawet jeśli podatnik nic nie zrobi w związku ze swoim zeznaniem podatkowym, to po upływie terminu rozliczeń dokument automatycznie zostanie wysłany do urzędu skarbowego.

W tym roku z usługi mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na formularzu PIT-37 lub PIT-38. Elektronicznie rozliczane będą dochody osób uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy czyli na formularzach PIT-28 lub PIT-36, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT trzeba podać PESEL albo NIP i datę urodzenia, jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika, kwotę przychodu z deklaracji za 2018 r. i potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2019 r. Można też skorzystać z logowania poprzez profil zaufany.

bECgzgDN

Tuż przed okresem rozliczeniowym Ministerstwo Finansów wprowadza dodatkowe zabezpieczenia profili podatników. Zwiększony zostanie katalog danych, którymi fiskus będzie weryfikował podatnika przy logowaniu.

Chodzi o to, aby weryfikacja była jeszcze bardziej ścisła. Przypomnijmy, że fala krytyki,jaka zalała w ubiegłym roku resort finansów, zmusiła ministerstwo do podjęcia konkretnych kroków, które lepiej zabezpieczą profil podatnika.

Sprawą logowania do sytemu w marcu ubiegłego roku zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych. Luka w systemie umożliwiała wścibskiemu pracodawcy podejrzenie danych z zeznania pracownika, czy jego dorabia na boku albo jakie wynagrodzenie ma jego współmałżonek. Jak to możliwe, otóż do zalogowania wystarczyły dane, które pracodawca posiadał w kadrach i wpisując je w "Twój e-PIT" mógł uzyskać dostęp.

Zobacz także: Twój e-PIT z błędami. "Dotyczyło to wąskiej grupy około 1000 osób"
bECgzgDO

Po fali oburzenia resort wprowadził dodatkowe zabezpieczania. Jakie?

Aby zobaczyć zeznanie podatkowe nie wystarczyło już tylko wpisać przychód za poprzedni rok. Trzeba jeszcze podać kwotę nadpłaty lub niedopłaty podatku za rok wcześniejszy. Prócz tego wprowadzona została historia logowania oraz możliwość wyboru sposobu logowania. Można na przykład ustawić logowanie się za pomocą Profilu Zaufanego jako jedyną metodę dostania się do systemu.

bECgzgDP

Nowe rozporządzenie ma jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECgzgEi
KOMENTARZE
(6)
pitowiec siec...
2 lata temu
Wszystko fajnie - udało się wypełnić epit-a, szkoda tylko, że nie da się wysłać, bo wciąż "wystąpił błąd, spróbuj później"... I tak cały dzień...
kasia
2 lata temu
Uważajcie na 50% koszty uzyskania przychodu z umów o dzieło. W tym roku ponownie nie zostały przeniesione z PIT-11
Artkos
2 lata temu
Niestety problem z zalogowaniem do systemu☹️
bECgzgEj
ja
2 lata temu
Mam źle wypisany PIT-37 teraz muszę jeździć i załatwiać o co chodzi czemu jak
ww
2 lata temu
peda rządfowe zablokowały możliwość rozliczenia PIT dla osób pracujących za granicą bo formularz PIT mogę rozliczyć dopiero od 15 lutego a jak wyjechałem do roboty 1 lutego a wrócę w lipcu to niby jak ma się rozliczyć z dochodów z za granicy jak nie będę miał dostępu do formularza PIT w formie papierowej