Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
15.02.2020 07:43

Twój e-PIT 2020 wystartował. Deklarację złożysz przez internet

W sobotę 15 lutego ponownie uruchomiona została usług Twój e-PIT. Polaków rozliczy fiskus automatycznie, ale każdy podatnik może sam sprawdzić i ewentualnie skorygować zeznanie przez internet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W sobotę 15 lutego ponownie uruchomiona została usług Twój e-PIT. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER/EastNews)

Pierwsze zeznania za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostały udostępnione 15 lutego 2020 r. na platformie Twój e-PIT. Wraz z ponownym uruchomieniem usług Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła też podatnikom konsultacje telefoniczne z ekspertami.

Deklaracja zostanie automatycznie rozliczona przez fiskus, ale każdy podatnik może zobaczyć wypełnione przez urzędników zeznanie podatkowe i je edytować lub po prostu zaakceptować poprzez Twój e-PIT.

Ale nawet jeśli podatnik nic nie zrobi w związku ze swoim zeznaniem podatkowym, to po upływie terminu rozliczeń dokument automatycznie zostanie wysłany do urzędu skarbowego.

Za dwa tygodnie Polacy będą mogli rozliczyć się na platformie Twój e-PIT.
Twój e-PIT już za dwa tygodnie. 35 mln dokumentów

W tym roku z usługi mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na formularzu PIT-37 lub PIT-38. Elektronicznie rozliczane będą dochody osób uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy czyli na formularzach PIT-28 lub PIT-36, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT trzeba podać PESEL albo NIP i datę urodzenia, jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika, kwotę przychodu z deklaracji za 2018 r. i potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2019 r. Można też skorzystać z logowania poprzez profil zaufany.

Tuż przed okresem rozliczeniowym Ministerstwo Finansów wprowadza dodatkowe zabezpieczenia profili podatników. Zwiększony zostanie katalog danych, którymi fiskus będzie weryfikował podatnika przy logowaniu.

Chodzi o to, aby weryfikacja była jeszcze bardziej ścisła. Przypomnijmy, że fala krytyki,jaka zalała w ubiegłym roku resort finansów, zmusiła ministerstwo do podjęcia konkretnych kroków, które lepiej zabezpieczą profil podatnika.

Sprawą logowania do sytemu w marcu ubiegłego roku zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych. Luka w systemie umożliwiała wścibskiemu pracodawcy podejrzenie danych z zeznania pracownika, czy jego dorabia na boku albo jakie wynagrodzenie ma jego współmałżonek. Jak to możliwe, otóż do zalogowania wystarczyły dane, które pracodawca posiadał w kadrach i wpisując je w "Twój e-PIT" mógł uzyskać dostęp.

Twój e-PIT z błędami. "Dotyczyło to wąskiej grupy około 1000 osób"

Po fali oburzenia resort wprowadził dodatkowe zabezpieczania. Jakie?

Kierowany przez Teresę Czerwińską resort finansów musiał wprowadzić do e-PIT-u dodatkowe zabezpieczenia.
Twój e-PIT pod lupą UODO. Trwa postępowanie

Aby zobaczyć zeznanie podatkowe nie wystarczyło już tylko wpisać przychód za poprzedni rok. Trzeba jeszcze podać kwotę nadpłaty lub niedopłaty podatku za rok wcześniejszy. Prócz tego wprowadzona została historia logowania oraz możliwość wyboru sposobu logowania. Można na przykład ustawić logowanie się za pomocą Profilu Zaufanego jako jedyną metodę dostania się do systemu.

Nowe rozporządzenie ma jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, twój e-pit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2020

rabbitKomuś się udało złożyć nowy PIT-28 w wersji 22 pdf? Pododawali kilka nowych pól i co nie wpiszę to się walidacja wywala. Chyba trzeba będzie wrócić do … Czytaj całość

15-02-2020

wwpeda rządfowe zablokowały możliwość rozliczenia PIT dla osób pracujących za granicą bo formularz PIT mogę rozliczyć dopiero od 15 lutego a jak … Czytaj całość

15-02-2020

ArtkosNiestety problem z zalogowaniem do systemu☹️

Rozwiń komentarze (6)