Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Twój e-PIT ma być bezpieczniejszy. Resort finansów zmienia zasady

14
Podziel się:

Uwierzytelnienie w programie Twój e-PIT ma zostać zmodyfikowane. Jak zapowiedziało ministerstwo finansów, zwiększony zostanie katalog danych.

MF planuje zwiększyć bezpieczeństwo platformy podatkowej.
MF planuje zwiększyć bezpieczeństwo platformy podatkowej. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News.)

Fala krytyki,jaka zalała w ubiegłym roku resort finansów, zmusiła ministerstwo do podjęcia konkretnych kroków, które lepiej zabezpieczą profil podatnika. Temu służyć ma nowe rozporządzenie, które właśnie szykuje resort. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, określono katalog danych, które mogą służyć uwierzytelnieniu.

Jak poinformowało MF, "dane te będą wykorzystywane w zależności od przypadku, niemniej jednak to bezpieczeństwo przetwarzania danych i zapewnienie ochrony tajemnicy skarbowej będą decydować o ilości danych, które podatnik będzie zobowiązany podać w systemie, żeby uzyskać dostęp do usługi "Twój e-PIT".

Obecnie warunkiem by dostać się do profilu konieczne jest wpisanie NIP i daty urodzenia podatnika albo numeru PESEL, kwoty przychodu za poprzedni rok.

Przypomnijmy, że sprawą logowania do sytemu w marcu ubiegłego roku zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych. Luka w systemie umożliwiała wścibskiemu pracodawcy podejrzenie danych z zeznania pracownika, czy jego dorabia na boku albo jakie wynagrodzenie ma jego współmałżonek.

Zobacz także: Twój e-PIT z błędami. "Dotyczyło to wąskiej grupy około 1000 osób"

Dane potrzebne do logowania posiadał bowiem w kadrach i wpisując je w "Twój e-PIT" teoretycznie mógł uzyskać dostęp. Po fali krytyki resort wprowadził dodatkowe zabezpieczania. Jakie?

Aby zobaczyć zeznanie podatkowe nie wystarczy już tylko wpisać przychód za poprzedni rok. Trzeba jeszcze podać kwotę nadpłaty lub niedopłaty podatku za rok wcześniejszy. Prócz tego wprowadzona została historia logowania oraz możliwość wyboru sposobu logowania. Można na przykład ustawić logowanie się za pomocą Profilu Zaufanego jako jedyną metodę dostania się do systemu.

Nowe rozporządzenie ma jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Magda
3 lata temu
Trochę to rozdmuchane, bo niby skąd pracodawca ma znać kwotę przychodu za rok poprzedni skoro dorabia? Pracodawca zna kwotę przychodu od niego.
buba
3 lata temu
Ile było włamań???
ja
3 lata temu
to nawet nie teoretyczne państwo, to bardak Kaczyńskiego
eee
3 lata temu
W Norwegii wpisujesz nazwisko i wiesz jaki dochód ma sąsiad, Dotyczy to też premiera i wszystkich znanych osób. J jakoś z tym żyja.
kokos
3 lata temu
A jak się ma "zero" w rozliczeniu, to da się już zalogować?!!! To jest żenada, a nie system !!!