Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Twój e-PIT ma być bezpieczniejszy. Resort finansów zmienia zasady

14
Podziel się

Uwierzytelnienie w programie Twój e-PIT ma zostać zmodyfikowane. Jak zapowiedziało ministerstwo finansów, zwiększony zostanie katalog danych.

MF planuje zwiększyć bezpieczeństwo platformy podatkowej.
MF planuje zwiększyć bezpieczeństwo platformy podatkowej. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News.)
bDBgcmIB

Fala krytyki,jaka zalała w ubiegłym roku resort finansów, zmusiła ministerstwo do podjęcia konkretnych kroków, które lepiej zabezpieczą profil podatnika. Temu służyć ma nowe rozporządzenie, które właśnie szykuje resort. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, określono katalog danych, które mogą służyć uwierzytelnieniu.

Jak poinformowało MF, "dane te będą wykorzystywane w zależności od przypadku, niemniej jednak to bezpieczeństwo przetwarzania danych i zapewnienie ochrony tajemnicy skarbowej będą decydować o ilości danych, które podatnik będzie zobowiązany podać w systemie, żeby uzyskać dostęp do usługi "Twój e-PIT".

bDBgcmID

Obecnie warunkiem by dostać się do profilu konieczne jest wpisanie NIP i daty urodzenia podatnika albo numeru PESEL, kwoty przychodu za poprzedni rok.

Przypomnijmy, że sprawą logowania do sytemu w marcu ubiegłego roku zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych. Luka w systemie umożliwiała wścibskiemu pracodawcy podejrzenie danych z zeznania pracownika, czy jego dorabia na boku albo jakie wynagrodzenie ma jego współmałżonek.

Zobacz także: Twój e-PIT z błędami. "Dotyczyło to wąskiej grupy około 1000 osób"

Dane potrzebne do logowania posiadał bowiem w kadrach i wpisując je w "Twój e-PIT" teoretycznie mógł uzyskać dostęp. Po fali krytyki resort wprowadził dodatkowe zabezpieczania. Jakie?

bDBgcmIJ

Aby zobaczyć zeznanie podatkowe nie wystarczy już tylko wpisać przychód za poprzedni rok. Trzeba jeszcze podać kwotę nadpłaty lub niedopłaty podatku za rok wcześniejszy. Prócz tego wprowadzona została historia logowania oraz możliwość wyboru sposobu logowania. Można na przykład ustawić logowanie się za pomocą Profilu Zaufanego jako jedyną metodę dostania się do systemu.

Nowe rozporządzenie ma jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo.

bDBgcmIK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBgcmJe
KOMENTARZE
(14)
Gość
12 miesięcy temu
Papierowe podanie to bezpieczne dane
aa
12 miesięcy temu
a co z kwotą 0 czyli nic nie oddajesz i nic nie dostajesz. Masz 0 i się nie zalogujesz. Kpina
trudno
12 miesięcy temu
Pesel podaje się w tylu miejscach, że uznawanie nr pesel za jakiś cudownie chroniony i wyjątkowy numer, znany jedynie właścicielowi jest chore. Każda pani w rejestracji ma dostęp do setek nr pesel. W księgach wieczystych dostępnych online również podawane są pesele właścicieli nieruchomości itd., itp. Oprócz nr pesel wszędzie powinno być jakieś dodatkowe zabezpieczenie, wiadomo!
bDBgcmJf
Edek
12 miesięcy temu
Do tej pory a dokładniej do piątku nie były jeszcze dostępne wszystkie formularze w edeklaracje. Mamy prawie połowę lutego...
pis to jednak...
12 miesięcy temu
a wystarczy obowiązek podania numeru telefonu i hasło SMSowe , pewnie pisiorki chciały sobie pooglądać PITy innych ,